Kyberútok to nebyl. Portugalsko prozradilo, proč došlo k masivnímu blackoutu

António Costa
António Costa, foto: president.gov.ua
Klára Marková DNES 17:52
Sdílej:

Velká část Španělska a Portugalska zažila v pondělí rozsáhlý výpadek elektřiny, který ochromil dopravu, narušil provoz letišť a přerušil vlakové spoje. Přestože se objevily spekulace o možných příčinách kolapsu, evropské úřady a národní správci sítí odmítli teorie, že by šlo o kybernetický útok. Podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

Výpadek zasáhl Iberský poloostrov kolem 12:30 místního času v Madridu a o hodinu dříve v Lisabonu. Zatímco některé části Francie byly ovlivněny jen krátce, ve Španělsku a Portugalsku byl dopad mnohem vážnější, píše The Guardian.

Elektrická síť zkolabovala v mnoha velkých městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly a Valencie. Veřejná doprava byla na řadě míst úplně ochromena – metro v Madridu bylo mimo provoz, vlaky společnosti Renfe se zastavily a na silnicích vládla chaos kvůli nefunkčním semaforům.

Letiště v Madridu a Lisabonu hlásila zpoždění a rušení letů, cestující zůstávali uvězněni v terminálech bez elektřiny i vody. V Lisabonu popisovala svědkyně Ellie Kenny situaci jako chaotickou – v tmavých halách nefungovaly ani automaty na vodu a obchody přijímaly pouze hotovost.

K masivnímu výpadku se ihned vyrojily spekulace o možných příčinách. Některá média například uváděla, že za problémy stojí požár na jihozápadě Francie. Tuto verzi ale francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE rychle popřel. Rovněž portugalské Národní centrum kybernetické bezpečnosti oznámilo, že nemá žádné indicie o kybernetickém útoku.

V průběhu pondělí vystoupil v Sofii na tiskové konferenci předseda Evropské rady António Costa, který potvrdil, že je v kontaktu s premiéry Španělska a Portugalska i s vedením jejich národních elektrických sítí. „Prozatím nebyla příčina výpadku identifikována, ale nejsou žádné náznaky toho, že by šlo o kybernetický útok," uvedl Costa. Zároveň zdůraznil, že obnovování dodávek postupuje, i když v některých oblastech jen pozvolna.

Premiér Portugalska Luís Montenegro také vyzval veřejnost k trpělivosti. Podle něj by se v následujících hodinách mělo podařit dodávky plně obnovit. Zároveň naznačil, že kolaps souvisí spíše s problémy vzniklými ve Španělsku než s událostmi na portugalském území.

Španělský správce sítě Red Eléctrica oznámil, že plné obnovení dodávek může trvat šest až deset hodin. Technici spolupracují s evropskými energetickými operátory, aby bylo možné co nejrychleji obnovit provoz a minimalizovat dopady na obyvatelstvo.

Úřady v Madridu vyzvaly občany, aby omezili pohyb a volali záchranné složky pouze v naléhavých případech. Policie v Portugalsku upozornila na riziko výpadků veřejného osvětlení a semaforů a vyzvala řidiče k maximální opatrnosti. 

Stalo se
Novinky
Amazonský prales

Takhle se bojuje proti extrémnímu počasí? Kvůli pořádání COP30 v Amazonii kácí stromy

V Belému, městě na ústí Amazonky, kde se letos v listopadu uskuteční klimatický summit COP30, vrcholí přípravy – a zároveň roste kritika. Aby se mohlo konat největší diplomatické setkání v historii deštného pralesa, byla část městské zeleně vykácena a nahrazena betonem a ocelovými "eko-stromy".

Novinky
Vatikán

Vatikán uzavřel Sixtinskou kapli. Prozradil, kdy začne volba papeže

Vatikán dnes oficiálně potvrdil, že konkláve za účelem volby nástupce papeže Františka bude zahájeno 7. května. Tato událost nastane po skončení oficiálního období smutku za zesnulého Svatého otce.

Novinky
WC

Toalety, jak je známe, skončí? Odborníci volají po zásadní změně

Toaleta, náš každodenní společník z porcelánu, je podle odborníků nejen zastaralá, ale i plýtvající. A jak tvrdí architekti, inženýři i specialisté na sanitaci, právě teď je na čase změnit náš přístup k tomu, jak nakládáme s lidským odpadem.

Novinky
Ilustrační foto

Extrémní počasí na ně dopadá nejhůře zve všech. Začněte něco dělat, prosí státy svět

Bohaté státy světa podle nejzranitelnějších zemí zanedbávají přípravu nových plánů na boj s klimatickou krizí, čímž ohrožují chudší části planety. Ostrovní státy v Pacifiku nyní naléhavě žádají vyspělé státy, aby své závazky urychlily a přistoupily k hlubokému omezení emisí.