Jak dlouho budeme žít? Dosáhli jsme maxima, ukazuje nová statistika

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 14. března 2025 15:43
Sdílej:

Průměrná délka života v Evropské unii dosáhla historického maxima, uvádí nejnovější údaje Eurostatu zveřejněné v pátek. Podle statistik z roku 2023 se očekává, že obyvatelé EU se v průměru dožijí 81,4 let, což představuje nárůst o 3,8 roku od zahájení záznamů v roce 2002.

Přestože celková délka života v Unii roste, údaje ukazují výrazný rozdíl mezi západní a východní Evropou. Většina obyvatel západní části kontinentu, tedy v zemích západně od bývalé železné opony, může očekávat život delší než 80 let. Naproti tomu v některých regionech na východě EU zůstává průměrná délka života kolem 75 let.

Nejvyšší průměrná délka života byla zaznamenána ve španělském Madridu, kde dosahuje 86,1 roku. Následují severoitalský region Trento a finsko-švédské Alandy, kde lidé žijí v průměru 85,1 roku. Na opačném konci žebříčku se ocitá severozápadní oblast Bulharska s očekávanou délkou života 73,9 roku. Podobně nízké hodnoty mají i severovýchodní oblasti Maďarska či nejvzdálenější region EU, francouzské ostrovy Mayotte u Madagaskaru, s průměrem 74,9 roku.

Výrazně zaostávají i některé další oblasti v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku či Lotyšsku, kde lidé žijí téměř o deset let méně než obyvatelé jihoevropských zemí. To může být dalším argumentem ve prospěch středomořské stravy, která je s dlouhověkostí často spojována, přestože někteří odborníci tvrdí, že v původní podobě již prakticky neexistuje.

Dalším patrným rozdílem je rozdíl mezi délkou života mužů a žen. Podle statistik se ženy v EU dožívají v průměru o pět let déle než muži. Tento rozdíl je nejvýraznější v pobaltských státech – v Lotyšsku ženy žijí o deset let déle než muži, v Litvě o devět let a v Estonsku o 8,8 roku. Nejméně patrný je tento rozdíl v Nizozemsku, kde činí pouhé tři roky.

Zatímco Evropa jako celek stárne a život se prodlužuje, zůstává otázkou, zda se podaří zmírnit regionální a genderové rozdíly v délce dožití. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Dovolená se změnila v noční můru: Mladé dívce do pití přimíchali metanol, začal boj o život

V srpnu 2011 se devatenáctiletá Kanaďanka Ashley King vydala na vysněnou cestu do jihovýchodní Asie. Společně s nejlepší kamarádkou Kristou z Calgary se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Jejich dobrodružství však skončilo tragédií – v jednom z barů v turisticky oblíbeném městě Kuta na Bali dostala koktejl, který obsahoval smrtelně nebezpečný metanol. Ještě druhý den nic netušila. Až když dorazila na Nový Zéland, začala chápat, že něco není v pořádku.

Novinky
Ilustrační foto

Před 50 lety skončila válka ve Vietnamu. Dnes ukazuje, jak tragicky bude jednou vypadat Ukrajina

Dne 30. dubna 1975 skončila válka ve Vietnamu, ale její ekologické dědictví přetrvává dodnes. Mangrovy na pobřeží, kdysi bohaté na ryby a ptáky, byly zcela zničeny. Lesy, které kdysi hostily stovky druhů, se změnily v vyprahlé území porostlé invazivními travinami. Válka zanechala Vietnam nejen v troskách politických a hospodářských, ale i ekologických. A právě tyto jizvy přírody jsou výstražným znamením pro dnešní konflikty v Gaze a na Ukrajině.

Celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová oslavila čtyřicítku: Já se mám, že je mám, vzkázala

Žádné divoké večírky, žádní chlapi v pozadí – Agáta Hanychová (40) překvapila fanoušky nečekaně dojemným vyznáním. V den svých kulatin sdílela moment, který o ní řekne víc než tisíc slov. A o chlapech ani slovo…

Novinky
F-18

Američané bizarním způsobem ztratili letoun za 60 milionů dolarů. Spadl z letadlové lodi

Americké námořnictvo při operaci v blízkosti Jemenu přišlo o moderní stíhací letoun F/A-18E Super Hornet. Stroj se zřítil do moře během vlečení po palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman.