Drony mění svět k nepoznání. Našly uplatnění i na jediném místě na světě, na kterém byste je nečekali

Mount Everest
Mount Everest, foto: Pixabay
Klára Marková VČERA 19:15
Sdílej:

Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.

Pilot dronu Milan Pandey z nepálské firmy Airlift Technology sedí v základním táboře pod Everestem a sleduje, jak jeho dron dopravuje žebřík na nebezpečný ledopád Khumbu. Tento úsek, nacházející se mezi Base Campem (5 364 m n. m.) a prvním výškovým táborem (6 065 m n. m.), je jedním z nejnebezpečnějších míst na trase.

Tamní sherpové, zvaní „ledoví doktoři“, po desetiletí vytyčují cesty a přenášejí výstroj. Právě zde by technologie mohla zachraňovat životy, píše CNN.

Zatímco sherpové potřebují na výstup k táboru 6–7 hodin, dron to zvládne za pouhých 6–7 minut. Právě po tragédii v roce 2023, kdy při lavině zahynuli tři horští průvodci, začal Mingma G z agentury Imagine Nepal přemýšlet o nasazení dronů, podobně jako je využívají Číňané na jiných horách.

V roce 2024 začala firma Airlift ve spolupráci s místní samosprávou a Výborem pro kontrolu znečištění Sagarmathy testovat dva čínské drony značky DJI. Testy potvrdily, že i ve vysoké nadmořské výšce, navzdory špatné viditelnosti a silnému větru, jsou drony schopné efektivně fungovat. Prvním úspěchem bylo stažení více než 500 kg odpadu z vyšších táborů.

Sherpové nejprve pomocí malého dronu prověří trasu. Když narazí na překážku – místo, kde je třeba žebřík nebo lano – odešlou souřadnice Pandeymu přes vysílačku. Ten následně vyšle větší dron s potřebným vybavením. Drony mohou doručit i kyslíkové lahve nebo léky.

Každý dron stojí zhruba 70 000 dolarů a vzhledem k nákladům na pohonné hmoty, jídlo a ubytování v základním táboře, je celý provoz drahý. Přesto se jejich využití může stát standardem.

Pro 28letého Dawu Janzu, který už osmou sezónu pracuje jako „frontman“ – tedy ten, kdo jde do ledopádu jako první – znamenají drony výrazné zlepšení. „Dřív jsme museli běhat nahoru a dolů pro výbavu. Teď to zvládne stroj,“ říká. „Kdybychom letos neměli pomoc od dronů, trasu bychom včas nepřipravili.“

Janza živí svou ženu a dvě dcery. I když je práce riziková, je vděčný, že se díky technologii může stát bezpečnější.

S příchodem lezecké sezóny v dubnu a květnu dorazili první horolezci do Base Campu. Caroline Ogle z novozélandské expedice Adventure Consultants říká, že drony jsou „součástí přirozeného vývoje lezení“. Podobně jako dříve satelitní telefony nebo předpovědi počasí, i tyto technologie mají za cíl zvýšit bezpečnost.

Lisa Thompsonová, která zdolala všech sedm nejvyšších vrcholů kontinentů a dnes trénuje horolezce, souhlasí: „Hory zůstávají stejné. Výzva je stále skutečná. Toto je vítaný a zodpovědný krok vpřed.“

Drony tak nejsou hrozbou pro tradici, ale cestou, jak uchovat dědictví horolezectví – bezpečnější a udržitelnější.

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Jak se ve vztahu správně (ne)pohádat? Tady jsou rady expertů, které vám zachrání vztah

Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.

Novinky
Donald Trump

Vyjednal jsem 200 obchodních dohod, chvástá se Trump. S kým? Neřeknu

Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“

Novinky
Tělo papeže Františka bylo vystaveno v bazilice sv. Petra

Přípravy na pohřeb papeže vrcholí. Dorazí půl milionu lidí

Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.

Novinky
Pete Hegseth

ODHALENO: Proč došlo k tolika bezpečnostním skandálům? Ministr obrany Hegseth si v Pentagonu dělal co chtěl

Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.