Drama, jaké v Německu nemá obdoby: Merze nezvolili kancléřem, co bude teď nikdo neví

Friedrich Merz
Friedrich Merz, foto: Facebook Friedrich Merz
Klára Marková DNES 11:31
Sdílej:

Friedrich Merz, lídr konzervativní unie CDU/CSU a hlavní kandidát na post spolkového kancléře, nedokázal v pondělí získat potřebný počet hlasů v prvním kole hlasování Spolkového sněmu. I když jeho koalice s SPD má v parlamentu většinu, Merzovi chybělo šest hlasů k dosažení absolutní většiny – což znamená historicky první neúspěšný pokus o volbu kancléře v dějinách Spolkové republiky.

Merz obdržel pouze 310 hlasů, ačkoliv koalice, kterou tvoří CDU/CSU a sociální demokraté, disponuje 328 poslanci. Na zvolení ale bylo potřeba alespoň 316 hlasů. Vzhledem k tomu, že šlo o tajnou volbu, není jasné, kdo hlasoval proti. Mohlo jít o odpadlíky z vlastních řad nebo o neloajalitu mezi sociálními demokraty. Výsledek tak poukazuje na hlubší neshody v rámci vládní většiny.

Politické vedení nyní čelí nejistotě a krizi důvěry. Merz měl být již v úterý jmenován do funkce a od středy zahájit diplomatické návštěvy v Paříži, Varšavě a Bruselu, a také se účastnit oslav konce druhé světové války. Celý harmonogram se ale kvůli neúspěchu sesypal a nikdo neví, co bude dál. Merz se v tuto chvíli stáhl na porady s poslanci a hledá další postup.

Podle německých médií se druhé hlasování dnes konat nebude, jelikož Merz a jeho tým se obávají další porážky. Uvažuje se o novém pokusu až v pátek. Pokud Merz znovu selže, následuje dvoutýdenní lhůta pro výběr jiného kandidáta. Pokud ani ten nezíská většinu, rozhoduje prezident, zda jmenuje kancléře s nejvíce hlasy, nebo rozpustí parlament a vypíše nové volby.

Situace okamžitě využila krajní pravice. Spolupředsedkyně AfD Alice Weidel vyzvala Merze k odstoupení a požaduje předčasné volby. Výsledek hlasování označila za „dobrý den pro Německo“. Vzhledem k rostoucí podpoře AfD by nové volby mohly přinést radikální změny na německé politické scéně.

Německo, dlouhodobě vnímané jako stabilní hráč evropské politiky, nyní čelí vážné nejistotě. Slabý výsledek CDU/CSU v únorových volbách, nynější porážka při volbě kancléře a neschopnost koalice udržet jednotu vyvolávají otázky o budoucnosti německého vedení. Pokud Merz nezíská většinu v dalším hlasování, může to znamenat buď výměnu kandidáta, nebo návrat k volebním urnám. 

Friedrich Merz je německý politik, který se v posledních letech vyprofiloval jako jedna z nejvýraznějších osobností konzervativního spektra v zemi. Dlouhodobě stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), hlavní pravostředové strany Německa, a jeho politická kariéra se vyznačuje návraty na výsluní i ostrou kritikou předchozího směřování strany pod vedením Angely Merkelové.

Narodil se v roce 1955 v Severním Porýní-Vestfálsku a vystudoval práva. Jeho profesní dráha se zpočátku ubírala právnickým směrem, později se však přesunul i do sféry byznysu – několik let působil například ve vedení investiční společnosti BlackRock, což mu přineslo jak zkušenosti, tak i kritiku od politických soupeřů. Do Spolkového sněmu vstoupil poprvé v roce 1994 a rychle se vyšvihl do vedení poslaneckého klubu CDU/CSU, který vedl mezi lety 2000 až 2002. V roce 2009 se však z aktivní politiky stáhl a zaměřil se na soukromý sektor.

Návrat do politiky ohlásil v roce 2018, kdy se po odchodu Angely Merkelové z čela CDU několikrát ucházel o předsednictví strany. Uspěl až v roce 2021, kdy převzal vedení CDU v době, kdy se strana potýkala s hlubokou krizí po volebním propadu. Merz od začátku prosazoval konzervativnější směr, silnější důraz na obranu, bezpečnost a reformu hospodářství. Jeho názory na migraci, Evropskou unii i sociální politiku jsou často ostřejší než u jeho předchůdců, čímž si získal příznivce i odpůrce.

V roce 2025, po pádu vlády kancléře Olafa Scholze, se Merz stal kandidátem na kancléře v čele nové vládní koalice CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).  

Stalo se
Novinky
Robert Fico (Smer)

Napětí mezi Ukrajinou a Slovenskem graduje. Kyjev za kritiku Zelenského sestřelil Fica

Ukrajinská ambasáda na Slovensku ostře odsoudila výroky slovenského premiéra Roberta Fica, který zkritizoval varování prezidenta Volodymyra Zelenského ohledně možných ruských provokací během oslav Dne vítězství 9. května v Moskvě. Tato diplomatická přestřelka přichází v době, kdy se Fico chystá zúčastnit oslav v ruské metropoli – jako jeden z mála evropských lídrů, kteří v době pokračující ruské agrese proti Ukrajině do Moskvy zamíří.

Novinky
Ilustrační fotografie

Trumpův efekt: Česko má nejnižší inflaci za sedm let. Jak se to „povedlo“?

Inflace v Česku byla v dubnu nejnižší za více než sedm let, meziročně 1,8 procenta, takže se poprvé za sedm let ocitá pod cílovou hodnotou České národní banky. Naposledy byla v meziročním vyjádření nižší než letos v dubnu v březnu 2018. Analytici přitom nyní v dubnu očekávali inflaci mírně nad dvěma procenty. Klíčovým hybatelem jejího stažení pod hladinu dvou procent je přitom americký prezident Donald Trump, jak si ukážeme.

Novinky
Jaderný výbuch

Lidé promluvili: Rusko odstartuje třetí světovou válku do deseti let, jaderné zbraně vyhladí většinu lidstva

Podle nového průzkumu veřejného mínění YouGov, zveřejněného před 80. výročím konce druhé světové války v Evropě, značná část obyvatel Spojených států a západní Evropy věří, že v příštích pěti až deseti letech může dojít k vypuknutí třetí světové války. Za nejpravděpodobnější příčinu označují narůstající napětí s Ruskem.

Novinky
Donald Trump

Vysvětlení, kterému se jen těžko věří. Trump konečně prozradil, proč si telefonuje s Putinem

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že ho evropští lídři opakovaně žádají, aby kontaktoval ruského prezidenta Vladimira Putina, protože ruský vůdce podle něj ignoruje jejich snahy o navázání kontaktu v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině.