Detaily, jaké ještě nikdy nikdo neviděl. Vědci představili jedinečný snímek Slunce

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států
Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států, foto: VTF/KIS/NSF/NSO/AURA
Klára Marková DNES 08:47
Sdílej:

Vědci představili jedinečný snímek Slunce, který zachycuje jeho povrch v nevídaném rozlišení. Fotografie pochází z největšího slunečního dalekohledu na světě – amerického zařízení Daniel K. Inouye Solar Telescope, umístěného na havajském ostrově Maui.

Jde o první snímek, který vznikl díky novému zařízení zvanému Visible Tunable Filter (VTF). Tento systém umožňuje vědcům doslova nahlédnout do různých vrstev sluneční atmosféry a vytvořit trojrozměrnou mapu její struktury. Rozlišení fotografie dosahuje 10 kilometrů na jeden pixel.

Na snímku je patrné seskupení tmavých slunečních skvrn – oblastí s intenzivní magnetickou aktivitou. Právě v těchto místech často dochází k výbuchům slunečních erupcí a výronům koronální hmoty, tedy obrovským oblakům nabitého plynu a magnetických polí, které unikají z vnější vrstvy Slunce.

Podle Friedricha Woegera z NSF hrají tyto detailní snímky zásadní roli při výzkumu tzv. vesmírného počasí, které může mít přímý dopad na Zemi. Připomněl, že v roce 1859 způsobila mimořádně silná sluneční bouře – známá jako Carringtonova událost – výpadky telegrafních sítí a dokonce i požáry.

Podobné sluneční výrony mohou narušit činnost satelitů, ovlivnit GPS systémy, telekomunikace či elektrické rozvodné sítě. Je tedy zásadní těmto jevům porozumět a naučit se je předvídat.

Slunce prochází cykly magnetické aktivity trvající zhruba 11 let. V roce 2024 odborníci oznámili, že Slunce vstoupilo do tzv. slunečního maxima – období, kdy se aktivita výrazně zvyšuje, objevuje se více skvrn a dochází k přepólování magnetických pólů.

To z nových pozorování činí ideálně načasovaný vědecký počin. Sluneční povrch připomíná svou dynamikou vařící kapalinu – horko stoupá z jádra k povrchu a vytváří výrazné teplotní a hustotní rozdíly. Sluneční skvrny fungují jako „magnetické zátky“, které brání průchodu tepla, proto vypadají tmavší, i když jsou stále extrémně horké.

Díky VTF mohou vědci analyzovat jednotlivé vrstvy sluneční atmosféry podle vlnových délek světla. Na rozdíl od běžného fotoaparátu, který zachytí všechny barvy najednou, tento přístroj pracuje s jednotlivými „barvami“ samostatně. Využívá k tomu dvě velmi přesně umístěné skleněné destičky – tzv. etalon – mezi nimiž dochází k rušení světelných vln, čímž se propouštějí jen určité vlnové délky.

Během několika vteřin dokáže zařízení pořídit stovky snímků, každý s jiným filtrem, a poté je sloučí do jedné prostorové vizualizace. Vědci tak mohou zkoumat teploty, tlaky, rychlosti i magnetické pole v různých hloubkách sluneční atmosféry.

Stacey Sueoka z Národní sluneční observatoře přiznala, že první výsledky byly fascinující. „Nic jiného v našem dalekohledu tohle neumí,“ uvedla.

Vývoj VTF trval více než deset let. Zařízení vzniklo v Německu a jeho části byly poté dopraveny na Havaj, kde byly znovu složeny – podle Woegera podobně jako loď stavěná uvnitř láhve. Plné zprovoznění systému se očekává v roce 2026.

Projekt doplňuje další aktuální mise, které se zaměřují na výzkum Slunce. Patří mezi ně například sonda Solar Orbiter, společný projekt NASA a ESA, a především sonda Parker Solar Probe, která se jako první zařízení lidské výroby dostala až do sluneční korony. 

Témata:
Stalo se
Sport
HC Kometa Brno

TITUL má Kometa Brno! Postava vychytal nulu, hosté se trefili třikrát

Česko má po sedmi letech nadvlády třineckých Ocelářů nového extraligového šampiona. Je jím Kometa Brno, která v rozhodujícím sedmém finále i díky čistému kontu brankáře Michala Postavy porazila Pardubice 3:0 na jejich ledě. 

Sport
Jan Koller a David Pastrňák

David Pastrňák a rozhodnutí, které potěšilo hokejové Česko! Šance na zlato se zvýšily

České šance na obhajobu titulu mistrů světa na nadcházejícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku se nepochybně zvýšily. Nejlepší český hokejista současnosti David Pastrňák v pondělí oznámil, že posílí národní tým, který bude usilovat o obhajobu vítězství. 

Počasí
Jaro, ilustrační fotografie.

Květnové POČASÍ v Česku: Meteorologové řekli, jak bude v dalších týdnech!

Už ve čtvrtek začne letošní květen, jehož valnou část už vidí meteorologové v aktuálním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí by podle předpovědi mělo odpovídat ročnímu období.

Novinky
Lidé nakupují s baterkami, platit lze jen hotově

Co způsobilo masivní blackout? Nebylo to ani počasí, ukazují nové informace

Španělsko a Portugalsko zažily největší výpadek elektřiny ve své historii. Až 55 milionů lidí zůstalo bez proudu více než půl dne, přičemž se rychle objevily spekulace, že na vině by mohly být obnovitelné zdroje energie. Obě země jsou evropskými lídry v oblasti solární a větrné energie, přičemž během výpadku tvořily tyto zdroje až 80 % výroby elektřiny. Opravdu však způsobily blackout?