Španělsko a Portugalsko zažily největší výpadek elektřiny ve své historii. Až 55 milionů lidí zůstalo bez proudu více než půl dne, přičemž se rychle objevily spekulace, že na vině by mohly být obnovitelné zdroje energie. Obě země jsou evropskými lídry v oblasti solární a větrné energie, přičemž během výpadku tvořily tyto zdroje až 80 % výroby elektřiny. Opravdu však způsobily blackout?
Zpočátku se podle webu The Guardian objevily zprávy, že blackout mohl vyvolat vzácný atmosférický jev, který ovlivnil přenosové vedení. Portugalský provozovatel sítě REN byl citován s tvrzením, že extrémní počasí, například bouřky či vlny veder, může způsobit oscilaci kabelů, což naruší provoz starších vedení. Nicméně počasí v době výpadku bylo vcelku normální a REN později uvedl, že s daným prohlášením nemá nic společného.
Portugalská vláda potvrdila, že příčinou byl přenosový problém, nikoliv kybernetický útok či nepřátelský čin. Ministerský mluvčí António Leitão Amaro sdělil, že „problém zřejmě vznikl na španělské straně“. Španělsko se odvolává na přerušení spojení s Francií, přičemž experti varují, že skutečná příčina se nemusí odhalit několik dní.
Otázka obnovitelných zdrojů přitom vyvolala vášnivé debaty. Komentátoři spekulovali, zda solární a větrná energie nezpůsobily přetížení sítě kvůli své přirozené nestálosti. Odborníci však varují před příliš rychlým odsuzováním těchto technologií. Podle Daniela Muira, analytika S&P Global, rozsah výpadku nenaznačuje, že by za něj mohl samotný objem obnovitelných zdrojů: „Španělská síť je zvyklá na vysoký podíl větru a slunce.“
Přesto španělský provozovatel sítě připustil, že došlo ke dvěma událostem, které připomínaly ztrátu výroby – přičemž jedna z nich mohla být náhlá ztráta solární produkce, což destabilizovalo celou síť.
Otázku zranitelnosti sítí postavených na obnovitelných zdrojích nelze zjednodušovat. Blackouty se vyskytují i v systémech založených na fosilních palivech či jaderné energii. Profesor Keith Bell z University of Strathclyde připomněl, že v roce 2003 došlo k výpadku v Londýně kvůli poruše transformátoru a v roce 2019 způsobila rozsáhlý výpadek ve Velké Británii kombinace selhání větrné a plynové elektrárny po zásahu bleskem.
Problém je částečně technického rázu. Obnovitelné zdroje mají nízkou takzvanou „setrvačnost“ – tedy schopnost odolávat náhlým výkyvům frekvence v síti. Tradiční zdroje, jako jaderné a plynové elektrárny, mají naopak vysokou setrvačnost, což zvyšuje stabilitu sítě.
Profesor David Brayshaw z University of Reading upozornil, že „dnešní systémy mají nižší setrvačnost, což znamená, že je nutné vyrovnávat nerovnováhy mnohem rychleji – a pokud se to nezdaří, výpadky mohou být rozsáhlejší než dříve.“
Řešení existuje – technologie jako bateriová úložiště, superkondenzátory nebo setrvačníky dokáží při výkyvech frekvence poskytnout dostatečný „prostor pro manévrování“. Klíčové je ovšem to, aby se investice do rozvodné infrastruktury vyvíjely stejným tempem jako rozvoj obnovitelných zdrojů. V případě Pyrenejského poloostrova to zatím zcela neplatí.
Analytici varují, že evropské sítě jsou vzájemně propojené, což sice zvyšuje efektivitu a snižuje náklady, ale zároveň zvyšuje riziko domino efektu. Jak uvedl profesor Janusz Bialek z Imperial College London, „běžný mechanismus je, že porucha na jednom vedení způsobí přetížení jiného, které také vypadne, a výpadek se postupně šíří celou sítí.“
Přestože oficiální vyšetřování stále pokračuje, zdá se pravděpodobné, že blackout nebyl způsoben samotnými obnovitelnými zdroji, ale spíše nedostatečnou připraveností stávající sítě zvládat rychlé změny v dodávkách elektřiny. Událost se tak stává varováním pro zbytek Evropy: zelená transformace musí jít ruku v ruce s modernizací infrastruktury.
V rodině Veroniky Žilkové se v pondělí slavilo. Její dcera Agáta Hanychová oslavila kulaté 40. narozeniny. Vztahy matky s dcerou jsou dobré, proto není pochyb, že došlo i na osobní přání. Známá herečka ale popřála i veřejně.
Česko má po sedmi letech nadvlády třineckých Ocelářů nového extraligového šampiona. Je jím Kometa Brno, která v rozhodujícím sedmém finále i díky čistému kontu brankáře Michala Postavy porazila Pardubice 3:0 na jejich ledě.
České šance na obhajobu titulu mistrů světa na nadcházejícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku se nepochybně zvýšily. Nejlepší český hokejista současnosti David Pastrňák v pondělí oznámil, že posílí národní tým, který bude usilovat o obhajobu vítězství.
Už ve čtvrtek začne letošní květen, jehož valnou část už vidí meteorologové v aktuálním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí by podle předpovědi mělo odpovídat ročnímu období.
Španělsko a Portugalsko zažily největší výpadek elektřiny ve své historii. Až 55 milionů lidí zůstalo bez proudu více než půl dne, přičemž se rychle objevily spekulace, že na vině by mohly být obnovitelné zdroje energie. Obě země jsou evropskými lídry v oblasti solární a větrné energie, přičemž během výpadku tvořily tyto zdroje až 80 % výroby elektřiny. Opravdu však způsobily blackout?
Na výročním brífinku ke 100 dnům druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa zaútočil Bílý dům na internetového giganta Amazon. Administrativa obvinila společnost ze „zjevně politického“ a „nepřátelského“ aktu kvůli zprávám, že Amazon brzy začne zobrazovat zákazníkům, o kolik jsou produkty dražší kvůli nově zavedeným celním poplatkům.
V srpnu 2011 se devatenáctiletá Kanaďanka Ashley King vydala na vysněnou cestu do jihovýchodní Asie. Společně s nejlepší kamarádkou Kristou z Calgary se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Jejich dobrodružství však skončilo tragédií – v jednom z barů v turisticky oblíbeném městě Kuta na Bali dostala koktejl, který obsahoval smrtelně nebezpečný metanol. Ještě druhý den nic netušila. Až když dorazila na Nový Zéland, začala chápat, že něco není v pořádku.
Dne 30. dubna 1975 skončila válka ve Vietnamu, ale její ekologické dědictví přetrvává dodnes. Mangrovy na pobřeží, kdysi bohaté na ryby a ptáky, byly zcela zničeny. Lesy, které kdysi hostily stovky druhů, se změnily v vyprahlé území porostlé invazivními travinami. Válka zanechala Vietnam nejen v troskách politických a hospodářských, ale i ekologických. A právě tyto jizvy přírody jsou výstražným znamením pro dnešní konflikty v Gaze a na Ukrajině.
Žádné divoké večírky, žádní chlapi v pozadí – Agáta Hanychová (40) překvapila fanoušky nečekaně dojemným vyznáním. V den svých kulatin sdílela moment, který o ní řekne víc než tisíc slov. A o chlapech ani slovo…
Americké námořnictvo při operaci v blízkosti Jemenu přišlo o moderní stíhací letoun F/A-18E Super Hornet. Stroj se zřítil do moře během vlečení po palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman.
Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.
Analytička Shada Islam ve svém komentáři pro The Guardian upozorňuje, že i přes otřesy způsobené Donaldem Trumpem v mezinárodních vztazích má Evropská unie šanci vystoupit z amerického stínu a stát se samostatným globálním hráčem. Klíčovou podmínkou ovšem podle ní je, aby EU opustila své zakořeněné eurocentrické postoje, dvojí metr a přežívající koloniální mentalitu.