Více než století po potopení legendárního parníku Titanic přináší nová kniha šokující svědectví o posledních chvílích jeho kapitána Edwarda Johna Smithe. Britský autor Dan E. Parkes se ve své publikaci "Titanic Legacy: The Captain, the Daughter and the Spy" snaží očistit pověst muže, který je po generace obestřen závojem tragického tajemství.
Parkes tvrdí, že rozšířené teorie o kapitánově sebevraždě jsou nejen nepodložené, ale především nespravedlivé. Tvrdí, že kapitán Smith nezemřel střelou do hlavy, jak se dlouhá léta šuškalo, nýbrž buď utonul, nebo podlehl podchlazení v ledových vodách severního Atlantiku. Tato tvrzení zakládá na výpovědích přeživších, které shromáždil a analyzoval.
Titanic se potopil v noci z 14. na 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem. Zahynulo přes 1 500 lidí a tělo kapitána Smithe nebylo nikdy nalezeno. Z 2 224 osob na palubě se zachránilo pouze 337 těl, což otevřelo prostor k četným spekulacím a teoriím.
Jedna z prvních zpráv, která tvrdila, že Smith spáchal sebevraždu, pocházela z Los Angeles Express pouhé tři dny po katastrofě. Následující den přinesl titulní stranu s podobnou zprávou i britský Daily Mirror. Obě verze ale stály především na nepřímých svědectvích a dobové představě, že kapitán by měl s lodí zemřít – ideálně hrdinsky, nikoliv jako zbabělec.
Parkes však upozorňuje, že výstřely, které přeživší slyšeli, mohly být určeny ke zklidnění paniky mezi pasažéry. Někteří přeživší totiž byli už dávno na člunech, když výstřely zazněly, a nemohli s jistotou vědět, co se skutečně stalo. Autor zároveň poukazuje na fakt, že žádný z důkazů nikdy jednoznačně neprokázal, že by se výstřel týkal právě kapitána Smithe.
Své tvrzení Parkes podporuje svědectvím několika přeživších, kteří údajně viděli kapitána až do posledních okamžiků na palubě. Například bankéř Robert Williams Daniel vypověděl pro New York Herald, že sledoval, jak vlny pohltily kapitána na můstku. Podle něj „zemřel jako hrdina.“
Podobně i kuchař Isaac Maynard popsal, jak byl kapitán ve vodě, plně oblečený a stále s kapitánskou čepicí. Tvrdil, že muž na voru mu nabízel pomoc, ale Smith odmítl a zvolal: „Postarejte se o sebe, chlapci!“ Poté ho už neviděl.
Další svědek, notorický podvodník George Brereton, vypověděl, že kapitán zachránil dítě, které přenesl k záchrannému člunu, ale sám se odmítl nalodit. Takový čin považuje Parkes za naprosto v souladu s charakterem muže, kterého přezdívali „Kapitán milionářů“ pro jeho popularitu mezi bohatými pasažéry.
Parkes rovněž odmítá dřívější obvinění, že byl Smith opilý, řídil loď příliš rychle nebo ignoroval varování o ledovci. Tyto fámy označuje za cílenou diskreditaci, která měla odvrátit pozornost od systémových selhání a najít viníka – a právě kapitán byl pro tuto roli ideální.
V době, kdy byla čest důležitější než cokoli jiného, představovala sebevražda nepředstavitelné selhání. Proto se podle Parkese stalo tak snadné tuto verzi přijmout a rozšířit. Tím spíše, že kapitán byl veřejnosti neznámý a mrtví se nemohou bránit.
Zachovala se také výpověď přeživší stevardky May Sloanové, která popsala, že viděla kapitána „v napětí“, a podle ní právě v ten moment poznala, že loď je ztracena. Její svědectví naznačuje, že Smith byl plně vědom blížícího se konce, ale nedal to najevo pasažérům.
Nové informace z knihy přinášejí nejen důležitý pohled na kapitánovu osobnost, ale také nastavují zrcadlo médiím a společnosti, která potřebovala jednoduchého viníka. Smith možná nebyl dokonalý, ale rozhodně si podle Parkese nezaslouží být vnímán jako zbabělec, který opustil svou posádku kulkou.
Zůstává však otázkou, proč trvalo více než sto let, než někdo otevřeně zpochybnil tolik zakořeněné mýty. Titanic Legacy ukazuje, že i po více než století mohou nové pohledy na tragické události měnit veřejné vnímání a zachraňovat čest těm, jejichž hlasy už neslyšíme.
Oceánský svět se ocitl na pokraji ekologického kolapsu. Podle nových údajů americké vládní organizace Coral Reef Watch došlo od ledna 2023 k bezprecedentnímu globálnímu vybělení korálových útesů, které postihlo více než 80 % útesových systémů po celém světě. Vědci varují, že planeta vstoupila do „neprobádaných vod“, co se týče dopadu rostoucích teplot oceánů.
Téměř sto let poté, co byla poprvé popsána, se vědcům konečně podařilo zachytit první potvrzené video kolosální olihně (Mesonychoteuthis hamiltoni) přímo v jejím přirozeném prostředí. Tento průlomový okamžik nastal během výzkumné expedice ve vodách u Jižních Sandwichových ostrovů, kde na hloubce zhruba 600 metrů zaznamenala podmořská kamera mládě tohoto legendárního živočicha.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ostře vystoupil proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a označil ho za jediného člověka, který brání dosažení míru na Ukrajině. Během návštěvy Madagaskaru uvedl, že Putin neustále lže, když tvrdí, že chce ukončit válku, zatímco ruské jednotky nadále bombardují ukrajinská města.
Detekce možné biologické molekuly na exoplanetě K2-18b znovu rozvířila debatu o tom, jak by mohl vypadat život mimo Zemi. Od mikrobů v masivních oceánech pod ledovci Jupiterových měsíců až po nelátkové formy vědomí – nové poznatky ukazují, že mimozemský život může být podstatně odlišnější, než jsme si dosud dokázali představit.
Americký prezident Donald Trump veřejně apeloval na Vladimira Putina, aby ukončil smrtící útoky na ukrajinské hlavní město Kyjev, které se staly nejkrvavějšími od loňského července. V příspěvku na své sociální síti Truth Social napsal: „Vladimire, přestaň! 5000 vojáků týdně umírá. Uzavřeme mírovou dohodu!“
Více než století po potopení legendárního parníku Titanic přináší nová kniha šokující svědectví o posledních chvílích jeho kapitána Edwarda Johna Smithe. Britský autor Dan E. Parkes se ve své publikaci "Titanic Legacy: The Captain, the Daughter and the Spy" snaží očistit pověst muže, který je po generace obestřen závojem tragického tajemství.
Když udeří hurikány, vlny veder, povodně nebo lesní požáry, většina obětí často pochází z řad seniorů. Zkušenosti z posledních let potvrzují, že právě starší lidé nejčastěji podléhají extrémním klimatickým jevům – a to především kvůli svému zdravotnímu stavu, omezené pohyblivosti a závislosti na pomoci druhých.
V úterý otřásl indickým spravovaným Kašmírem jeden z nejhorších útoků posledních let. V Pahalgamu, jednom z nejmalebnějších turistických míst oblasti, ozbrojenci postříleli nejméně 26 civilistů – převážně turistů, kteří si přijeli odpočinout do údolí, které indická vláda dlouhodobě prezentuje jako bezpečné a stabilizované. Tento čin byl brutální nejen svým rozsahem, ale i symbolikou – narušil obraz návratu k normálnosti, který se Indie snaží o Kašmíru vysílat do světa, píše BBC.
Stojí svět stojí na prahu nové světové války? Názory americké veřejnosti se v posledních letech výrazně proměnily a z původního odhodlání chránit evropskou bezpečnost a bránit Ukrajinu před ruskou agresí se vyvinula lhostejnost, která hraničí s rezignací. Zatímco ještě před deseti lety většina Američanů podporovala NATO a viděla v transatlantické alianci klíčový pilíř vlastní bezpečnosti, dnes se stále častěji mluví o tom, že „Evropu si ať si hlídá sama“.
Papež František zemřel. Muž, který během svého pontifikátu opakovaně cestoval do míst, kam se většina světových lídrů neodvažuje ani podívat na mapě. Nevrátí se do Karakoše, kde naslouchal příběhům lidí, kterým se rozpadl svět. Nepřejde pěšky trosky Mosulu, kde to ještě doutnalo po zvěrstvech Islámského státu. Už nevstoupí do Jižního Súdánu ani do Konga, které mír v novodobé historii prakticky ještě nezažily.
Čínský technologický gigant Contemporary Amperex Technology (CATL), který již osmý rok dominuje globálnímu trhu s bateriemi pro elektromobily, oznámil převratný průlom. Během technologického dne v Šanghaji firma představila novou generaci své supernabíjecí baterie Shenxing, která slibuje nejen mimořádný dojezd až 800 kilometrů, ale i schopnost extrémně rychlého nabití – pouhých pět minut stačí na zajištění dojezdu přes 500 kilometrů.
Napětí kolem mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou roste. Americký prezident Donald Trump dal zřetelně najevo, že ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského považuje za překážku na cestě k dohodě. Během dubna dokonce Zelenského obvinil ze zahájení války a při probíhajících jednáních v Londýně se od něj Spojené státy demonstrativně distancovaly, když odřekly účast svých zástupců.