Vévodkyně ze Sussexu způsobila rozruch v pořadu "With Love, Meghan", když řekla, že Sussexová je její příjmení. Ale je to v rozporu s královskou tradicí?
„Jména mají sílu a význam,“ naznačila Meghan Markleová ve svém pořadu With Love, Meghan, kde prohlásila, že Sussex je její příjmení. Výrok okamžitě vzbudil diskuze o tom, zda tím porušuje královskou tradici.
„Je to prostě součást mé identity,“ vysvětlila Meghan, která už dříve dala najevo, že chce být vnímána jako samostatná osobnost mimo britskou monarchii. Její slova ale narazila na skeptiky, kteří připomínají, že členové královské rodiny běžně příjmení Sussexová oficiálně nepoužívají.
Otázka jména však není jen technikálie. „Meghan znovu ukazuje, že chce být pánem svého osudu,“ komentují její rozhodnutí odborníci na královskou rodinu. Vévodkyně tak opět potvrzuje, že si buduje vlastní cestu – ať už se to Buckinghamskému paláci líbí, nebo ne.
Nebo už nechce být Markleová? Vévodkyně ze Sussexu v novém seriálu od Netflixu jasně prohlásila, že její příjmení je nyní Sussex. „Je to taky tak vtipné, že pořád říkáte Meghan Markleová,“ řekla herečce Mindy Kalingové a hned ji opravila: „Víš, že jsem teď Sussexová.“
Její slova okamžitě vyvolala diskuze o tom, zda je používání titulu jako příjmení v souladu s královskými zvyklostmi. Běžně členové britské monarchie příjmení Sussexová oficiálně nevyužívají. „Je to nezvyklé, ale Meghan se nikdy nebála jít proti protokolu,“ komentují podle NYT experti na královskou rodinu.
Prohlášení vévodkyně však může mít i symbolický význam – snahu definitivně se oddělit od minulosti a vytvořit si novou identitu. A jak je vidět, Meghan si ji definuje po svém.
Meghan vysvětlila, proč si říká Sussexová: „Je to naše rodinné jméno“
Vévodkyně ze Sussexu v novém pořadu otevřeně promluvila o tom, proč je pro ni důležité sdílet příjmení se svými dětmi. „Nevěděla jsem, jak významné to pro mě bude, ale znamená to prostě strašně moc, říct si: ‚Tohle je naše rodinné jméno, naše malé rodinné jméno,‘“ vysvětlila Meghan Mindy Kalingové, která zpočátku vypadala překvapeně. „No, teď už to vím a líbí se mi to,“ reagovala herečka.
Jak už to u Meghan bývá, její slova okamžitě rozvířila internetové debaty. Kritici jí vyčítají, že si zřejmě plete královský titul s rodinným příjmením, a někteří ji označují za domýšlivou. Oficiálně totiž příjmením dětí Meghan a Harryho zůstává Mountbatten-Windsor, které zavedla královna Alžběta II.
Zatímco sociální sítě bouří, Mindy Kalingová se k věci vrátila během vystoupení v pořadu The View. „Skvěle jsem se bavila,“ uvedla s tím, že ji kritika o údajném pasivně agresivním chování Meghan nechává chladnou.
Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Na summitu NATO v Haagu se podařilo dosáhnout něčeho, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné: prezident Donald Trump odjel s pocitem spokojenosti a chválil alianci, kterou dříve opakovaně kritizoval jako „zastaralou“ a „nefér“. Jak se to stalo? Podle evropských diplomatů za to může především dobře promyšlená strategie lichotek, ústupků a důrazu na „dobré vibrace“ místo obtížných jednání o konkrétních závazcích.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.