Britská zdravotnická agentura UKHSA varuje veřejnost před možnými smrtelnými důsledky neléčených infekcí močových cest (UTI), které mohou v extrémních případech přejít až v sepsi. Tato závažná komplikace může způsobit selhání orgánů a skončit smrtí, pokud se infekce rozšíří do krevního oběhu.
Infekce močových cest postihují jakoukoli část močového systému – od ledvin přes močovody a močový měchýř až po močovou trubici. Obvykle se léčí antibiotiky, avšak pokud není infekce včas podchycena, může způsobit trvalé poškození ledvin nebo dokonce ohrozit život. Nejčastěji se s nimi potýkají ženy, ale ohroženi jsou také starší lidé, zejména nad 65 let.
Podle britského zdravotnického systému NHS je klíčem k prevenci rozpoznání raných příznaků. Mezi nejčastější symptomy infekce močových cest patří pálení při močení, nutkání močit častěji než obvykle, noční močení, náhlé naléhavé nutkání močit nebo zakalená moč. Dále také krev v moči, bolest v podbřišku či v zádech pod žebry, horečka nebo naopak velmi nízká tělesná teplota pod 36 °C.
Moč může být i tmavá nebo zapáchat, což však může být také známkou dehydratace. Pokud se tyto příznaky objeví, doporučuje se neprodleně kontaktovat lékaře, varuje server The Sun.
UKHSA zdůrazňuje, že ignorování infekce může vést k sepsi – život ohrožující reakci imunitního systému na infekci, která může vyvolat rozsáhlé poškození vlastních tkání a orgánů. Sepsi je třeba okamžitě léčit silnými antibiotiky. Pokud se neléčí, může přejít v septický šok, způsobit selhání orgánů a vést k úmrtí.
Zdravotníci zároveň varují, že časté a zbytečné předepisování antibiotik může vést k antibiotické rezistenci. Bakterie se tak stávají odolnými vůči běžné léčbě, což zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů v budoucnu. Odborníci varují, že v příštích 25 letech by mohlo na světě kvůli rezistentním infekcím zemřít přes 39 milionů lidí.
Riziko vzniku infekce močových cest zvyšují faktory jako pohlavní styk, nedostatečný příjem tekutin, špatná hygiena intimních partií nebo u mužů zvětšená prostata. Významnou roli hraje i anatomie – ženy mají kratší močovou trubici, a proto jsou k infekcím náchylnější.
Zdravotnické úřady proto apelují na občany, aby nepodceňovali varovné příznaky a snažili se o prevenci. Mezi doporučení patří dostatečný pitný režim, pravidelné močení, správná hygiena a vyhýbání se zadržování moči. V případě podezření na UTI je vždy vhodné vyhledat lékaře.
Infekce močových cest se řadí mezi běžné zdravotní komplikace, ale neléčené mohou mít fatální následky. Díky včasnému rozpoznání příznaků a odpovědnému přístupu k léčbě je však možné jim efektivně předcházet.
Největší událostí týdne bylo úterní rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Americký prezident Donald Trump může ukončit snahy o dosažení míru na Ukrajině, pokud se během následujících dní ukáže, že konflikt mezi Kyjevem a Moskvou není možné ukončit. Řekl to americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Dva dubnové dny s letními teplotami jsou minulostí, v pátek pozorujeme výraznou změnu počasí v Česku. Na většině území prší a s deštěm se na zem snáší prach ze Sahary, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Nejradostnější možnou novinkou se ve čtvrtek pochlubila oblíbená herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na miminko!
Nejvyšší soud Spojeného království ve středu učinil historické rozhodnutí, když jednomyslně stanovil, že pojmy „žena“ a „pohlaví“ podle britského zákona o rovnosti z roku 2010 znamenají výhradně biologickou ženu a biologické pohlaví. Rozsudek okamžitě vyvolal silné reakce napříč společností a znamená zásadní vítězství pro tzv. genderkritické feministky, zatímco představuje těžkou ránu pro aktivisty bojující za práva transgender osob.
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Společnost Google čelí zásadnímu právnímu neúspěchu. Americká federální soudkyně Leonie Brinkemaová ve čtvrtek rozhodla, že technologický gigant porušil antimonopolní zákony, když úmyslně získal a udržoval monopolní postavení na dvou klíčových trzích s technologiemi pro online reklamu. Toto rozhodnutí vyrazilo dech jak Googlu, tak i provozovatelům webových stránek, které reklamy této společnosti používají, neboť může připravit půdu pro rozdělení reklamního impéria Googlu.
Pondělní vesmírná mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen, včetně několika známých osobností, se zpočátku zdála jako přelomový moment v historii komerčního cestování mimo Zemi. Vzápětí se však stala terčem tvrdé kritiky.
Počítačová tomografie, známá jako CT vyšetření, je dnes nedílnou součástí moderní medicíny. Umožňuje lékařům nahlédnout do lidského těla s nebývalou přesností a rychlostí. Je využívána při diagnostice rakoviny, cévních mozkových příhod nebo vnitřních poranění a mnohdy rozhoduje o životě a smrti. Nová americká studie však přináší varování: prudce rostoucí počet CT vyšetření by mohl vést k tisícům případů rakoviny navíc.
Po tragické středě, která si na českých silnicích vyžádala hned sedm obětí, přinesl čtvrtek další čtyři úmrtí. K nejnovější nehodě došlo v obci Kolaje na Nymbursku, kde osobní automobil srazil několik osob stojících u odstaveného vozu. Další tragická havárie se odehrála na Orlickoústecku, kde mladý řidič společně se spolujezdcem zahynul po nárazu do stromu.
Používání dětských vojáků je hlubokou lidskou tragédií, která se znovu a znovu opakuje v různých částech světa a zanechává po sobě zdevastované generace. Podle údajů OSN byly za poslední desetiletí tisíce dětí, některé dokonce teprve šestileté, donuceny k účasti ve válkách – byly indoktrinovány, zmanipulovány a násilně naverbovány ozbrojenými skupinami.
Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel významný český novinář, politik a spisovatel Jaromír Štětina. Informaci o jeho úmrtí potvrdil serveru iDNES.cz Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, kterou společně se Štětinou založil na počátku 90. let.