Za mrtvého Rusa 6 bodů, za tank 40. Ukrajinská armáda udělala z války videohru

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda, foto: Defence of Ukraine
Klára Marková DNES 15:44
Sdílej:

Ukrajinská armáda zavádí do války s Ruskem metody známé spíše z videoher. Nový bodový systém s názvem Army of Drones bonus má motivovat vojáky, aby ničili více ruské techniky a likvidovali nepřátelské vojáky. Za každý zásah, doložený videem z dronu, dostanou body, které si pak mohou směnit za nové vybavení na digitálním tržišti Brave 1 Market.

„Brave 1 Market bude něco jako Amazon pro armádu. Umožní jednotkám nakupovat přesně to, co potřebují přímo na frontě,“ uvedl na konferenci v Kyjevě místopředseda vlády a ministr digitální transformace Mychajlo Fedorov.

Systém funguje podle jednoduchého klíče: za každý zásah nepřítele – tanku, raketového systému či vojáka – dostane jednotka určitý počet bodů. Poškození tanku přináší 20 bodů, jeho úplné zničení 40. Zničení raketového systému má hodnotu až 50 bodů podle jeho ráže. Za zabití jednoho ruského vojáka se uděluje šest bodů – původně to byly jen dva.

Zásahy musí být doloženy videozáznamem z dronů, který se nahraje do armádního systému Delta pro situaci a komunikaci. Podle Fedorova to nejen motivuje vojáky, ale také v reálném čase zlepšuje informace o stavu bojiště a umožňuje rychlejší rozhodování.

Body získané za zásahy lze směnit za vybavení na digitálním tržišti Brave 1 Market. Například dron Vampire (přezdívaný Baba Jaga), který unese 15 kilogramů výbušniny, stojí 43 bodů. Ukrajinská vláda následně objedná dron a doručí ho jednotce do týdne.

Fedorov shrnul princip jednoduše: „Zničíš cíl, získáš body, koupíš si dron.“ Cílem je dostat nové technologie přímo k těm nejefektivnějším jednotkám a zároveň obejít pomalé a zdlouhavé armádní nákupy.

Jako příklad Fedorov uvedl elitní dronovou jednotku Magyar’s Birds, která nasbírala přes 16 000 bodů. Za to si mohla pořídit 500 FPV dronů pro denní operace, 500 nočních dronů, 100 Vampire dronů a 40 průzkumných strojů.

Podle ministra je cílem nasměrovat moderní výzbroj k jednotkám, které skutečně ničivě zasahují ruské cíle. Zároveň se tím urychluje oběh techniky a snižuje zátěž na klasické vojenské logistické kanály.

Na tržišti Brave 1 je již přes tisíc položek – od dronů a robotických systémů po zařízení pro elektronický boj, umělou inteligenci nebo různé komponenty. Každý produkt bude možné hodnotit a psát k němu recenze, což má pomoci jednotkám při výběru nejefektivnější výzbroje.

Soutěživost mezi jednotkami roste. Přes 90 % ukrajinských dronových jednotek už nějaké body nasbíralo. Vláda už dokonce musela upravit logistiku, protože úspěšné jednotky žádají více nových dronů, než je možné rychle dodat.

„Začali ničit cíle tak rychle, že nestíháme drony dopravovat na frontu,“ přiznal Fedorov.

Program se stále vyvíjí – například zvýšení bodů za zabitého vojáka z 2 na 6 přineslo podle Fedorova dvojnásobný počet likvidovaných nepřátel během jednoho měsíce.

„Nejde jen o motivační systém. Je to mechanismus, který mění pravidla války,“ řekl Fedorov.

Ukrajinská iniciativa tak přináší do moderního válečnictví zcela nový prvek: propojení digitalizace, gamifikace a přímého zásobování fronty podle zásluh. Jedná se o revoluční přístup, který mění dosavadní paradigma války a ukazuje, jak může technologie zásadně ovlivnit průběh ozbrojeného konfliktu. 

Stalo se
Novinky
Dmitrij Medveděv

Medveděv opět hrozí jadernou válkou

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv znovu varoval před možností jaderného konfliktu a označil světovou situaci za „stále nebezpečnou“. V rámci svého vystoupení na vzdělávacím maratonu „Znanie. Pervyje“ připomněl, že přestože se hrozba jaderného konfliktu mírně snížila, rozhodně nezmizela.

Novinky
Ilustrační foto

Mučení, šoky a hladovění. Co se odehrává za zdi Taganrogu, kde Rusové týrají ukrajinské zajatce?

Ve vazební věznici v ruském Taganrogu se odehrávaly děsivé scény násilí, které se staly symbolem brutality ruského zacházení s ukrajinskými zajatci. Podle rozsáhlého šetření, na němž se podíleli novináři z několika světových redakcí včetně The Guardian, Le Monde a The Washington Post, se toto zařízení proměnilo ve skutečné centrum mučení, kde se porušovala základní lidská práva systematicky a pod dozorem státních složek.

Novinky
Analýza
Ilustrační foto

Jak bude vypadat třetí světová válka?

Třetí světová válka určitě nebude vypadat tak, jak si ji představujeme z minulosti. Dnešní konflikty se rodí v hybridním prostoru, na pomezí státní a nestátní moci, a často doutnají v zónách civilizačních střetů. Jak to vidíme dnes po celém světě, eskalace může přijít tiše, řetězcem lokálních krizí a zdánlivě neviditelných válek.

Novinky
Donald Trump

Trump přiznal, že ho putin tahá za nos. Pak ale řekl, jak by bez něj skončila Ukrajina

rezident Donald Trump poskytl exkluzivní rozhovor stanici ABC News při příležitosti 100 dní od svého nástupu do úřadu. V rozhovoru s reportérem Terrym Moranem v Oválné pracovně hovořil o ekonomických otázkách, imigraci, využívání prezidentských pravomocí, zahraniční politice i vztazích s Ruskem.