Podpisem smlouvy zahájila koalice SPOLU kampaň s klíčovým apelem: letošní volby budou rozhodující pro budoucí směřování České republiky. Koalice SPOLU chce být nejlepší volbou pro všechny, kterým leží na srdci budoucnost Česka v nejisté době, kdy dochází ke změně světového řádu.
„Svět tak, jak jsme ho znali, se nám nyní mění před očima. Mění se technologie. Mění se ekonomické prostředí. Mění se vztahy mezi státy. Mění se bezpečnostní rizika. Je třeba, aby se v těchto změnách Česká republika neztratila. A aby na ně nedoplatila. Naopak! Je třeba, aby je dokázala využít ve svůj prospěch. To bude hlavní úkol příští vlády,“ poznamenal Petr Fiala.
Česká republika je podle něj na konci tohoto volebního období opět sebevědomou demokratickou evropskou zemí, jejíž hospodářství znovu začíná růst a jejíž občané budou opět bohatnout. Při podpisu koaliční smlouvy také zdůraznil, že SPOLU je tady pro ty, kteří věří, že budoucnost země je v parlamentní demokracii, tržním hospodářství a úzké spolupráci demokratických evropských zemí, a chtějí moderní ekonomiku a stát, jehož ambicí je srovnat mzdy občanů s Německem či Rakouskem.
Za cíl SPOLU označil, aby Česká republika byla hrdá, sebevědomá a silná země, která se stará o svou bezpečnost a má spolehlivé spojence. „Teď je čas stát na správné straně,“ apeloval lídr SPOLU.
Podle předsedkyně TOP 09 i předsedy KDU-ČSL koalice a její kandidát na premiéra Petr Fiala nabízejí občanům stabilitu, rozvahu, zodpovědné kroky a správný směr pro silnou, bezpečnou a prosperující zemi.
Podle Markéty Pekarové Adamové, předsedkyně TOP 09, koalice SPOLU prokázala, že politika může být věcná a odpovědná. „Ukázali jsme, že se dá dělat politika, která řeší skutečné problémy lidí a nehraje na populismus. Chceme, aby Česká republika byla zemí, kde se lidem dobře žije, kde se daří ekonomice a kde se ctí demokratické hodnoty. To je naše nabídka voličům,“ zdůraznila.
„SPOLU jsme zvládli nelehké období a dokázali, že v politice má smysl držet slovo. I v příštích letech chceme prosazovat rozumná a realistická řešení, která pomohou rodičům s dětmi, seniorům i podnikatelům. To je naše priorita,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Koalice dnes představila také svých sedm programových pilířů. Jsou jimi bezpečný stát, který modernizuje armádu a posiluje svou obranyschopnost, a dostupné bydlení a podpora výstavby, která zajistí stabilní zázemí pro mladé rodiny i jednotlivce. Hospodářský růst a ekonomická prosperita se podle koalice musí stát základem pro dlouhodobou stabilitu, snížení byrokratické zátěže a rozvoj investičního prostředí. Důraz má být přitom kladen na vědu, vývoj a inovace.
Čtvrtým pilířem koalice je moderní školství. To má odpovídat potřebám 21. století, rozvíjet tvořivost a praktické dovednosti a připravovat mladé generace na budoucí zaměstnání a profesní výzvy. Koalice se zaměří také na rozvoj dobře fungujícího a efektivního státu. Stát by měl v dalších letech ještě více využívat moderní technologie a implementovat prvky umělé inteligence k usnadnění života občanů, součástí má být zvýšení efektivity veřejné správy a zkvalitnění služeb a pružný pracovní trh.
Rozvoj venkova a trvale udržitelného zemědělství koalice SPOLU označuje za klíčové prvky k posílení potravinové bezpečnosti. Sedmým pilířem se stalo informačně propojené zdravotnictví, které má zlepšit dostupnost a komfort pacientů, zajistit efektivnější systém péče pro všechny občany a připravit zemi na stárnutí populace.
Nová kampaň, která se objeví na outdoorových nosičích, zpravodajských serverech a na sociálních sítích, má ambici přinést svěží vítr do českého politického prostoru. Její nejsilnější devízou je celkové vyznění – neútočí, ale vyzývá k dospělé a kompetentní volbě. Nepodléhá emocím a turbulentnímu prostředí sociálních sítí, ale staví na důvěře a klidu.
„V éře instantních gest, selfíček a prázdných sloganů si vybíráme těžší cestu: oslovit voliče, kteří přemýšlejí. Ukazuje se, že i v kampani se dá komunikovat s respektem, nadhledem a vizí,“ uvedl šéf volebního štábu SPOLU Zbyněk Stanjura.
Koalice pro svou kampaň zvolila vizuálně nezvyklou barevnou paletu. Tvoří ji výrazná zelená, svěží meruňková a doplňková šedobílá (off-white), která bude sloužit zejména pro digitální prostředí. Také změna barevnosti loga a jeho grafické zjednodušení symbolizuje posun směrem k jednotě a jasnosti. „Vybraná barevnost slouží jako vizuální vyjádření vitality, stability a současného přístupu. Společně tvoří moderní, pozitivní a sebevědomý vizuální jazyk, který bude koalici SPOLU odlišovat,“ věří Zbyněk Stanjura.
Na vizuální podobě kampaně se podílela výrazná tvář světového grafického designu Pavel Fuksa. Ten pracoval pro řadu globálních firem nebo pro amerického prezidenta Baracka Obamu. S podpisem smlouvy koalice SPOLU oficiálně odstartovala také kontaktní kampaň Rozhodněme SPOLU.
„Pro koalici SPOLU je příznačné, že má schopnost vést dialog. A tuto schopnost spolu mluvit a porozumět potřebám a názorům lidí teď chceme přenést i do ulic. Proto kampaň stavíme na osobním setkávání s lidmi. Je důležité, aby politici lidem naslouchali, jak se jim žije a co by rádi změnili, aby se jim v naší zemi žilo lépe,“ uvedla poslankyně a členka volebního štábu SPOLU Eva Decroix, podle níž volby nevyhrávají billboardy, ale právě schopnost vytvořit důstojné prostředí pro dialog, v němž je názorům lidí nasloucháno.
První fáze kontaktní kampaně bude uzavřena na konci dubna. Zapojí se do ní dobrovolníci, včetně členů mládežnických organizací.
Ve Spojených státech se opět rozhořela debata o tom, kdo byl nejhorším prezidentem v historii země. V nově zveřejněném přehledu pěti nejhorších hlav státu, který zveřejnil portál The National Interest, překvapivě nefigurují žádní současní nebo nedávní prezidenti, jako Donald Trump nebo Joe Biden. Místo toho odborníci varují, že skutečné historické selhání lze najít u jiných mužů, jejichž rozhodnutí přispěla k občanské válce, úpadku ekonomiky nebo rozkladu ústavních principů.
Zatímco svět dál předstírá normalitu a diplomaté pečlivě váží slova, realita je možná mnohem temnější. Konflikty dnes zuří na všech kontinentech kromě Antarktidy, starý řád se rozpadá a nové mocnosti si bez ostychu nárokují svůj prostor. Mluvíme o tom, co přijde, ale možná už jsme uprostřed toho, čeho se nejvíc obáváme. Třetí světová válka se možná už dávno vede, jen v roztříštěné, nepřiznané a hybridní podobě.
Nejnovější vědecký výzkum přináší znepokojivé zprávy o budoucnosti ikonických obyvatel Antarktidy – císařských tučňáků. Tito majestátní ptáci, kteří si své životy už milion let přizpůsobovali extrémním podmínkám nejchladnějšího kontinentu světa, se nyní kvůli změně klimatu ocitají na pokraji existenční krize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu ostře obvinil některé západní firmy, že i přes platný sankční režim nadále dodávají Rusku zařízení a technologie, které Kreml využívá při výrobě vojenské techniky. Podle jeho slov má Ukrajina k dispozici konkrétní důkazy o těchto dodávkách a již je předala partnerským státům. Vyzval rovněž k přijetí tvrdých sankcí vůči firmám, které se na těchto aktivitách podílejí.
Ruská armáda úmyslně manipuluje s těly padlých vojáků, aby skryla skutečný rozsah svých ztrát. Tvrdí to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během tiskové konference v Kyjevě obvinil Moskvu z toho, že některá těla vrací Ukrajině s tím, že jde o padlé Ukrajince – přestože jde ve skutečnosti o ruské vojáky.
Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.
Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.
Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.
Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.
V roce 2026 má začít fungovat nový mezinárodní zvláštní tribunál, jehož cílem bude vyšetřování a případné potrestání ruské agrese vůči Ukrajině z roku 2022. Jeho zřízení letos potvrdily Evropská unie, Rada Evropy, Ukrajina a další státy tvořící mezinárodní koalici. Vznik tohoto orgánu je vnímán jako historický krok směrem k mezinárodní spravedlnosti, otázkou však zůstává, zda bude skutečně účinný.
Italský ministr obrany Guido Crosetto vzbudil pozornost mezinárodního společenství svými ostrými výroky na adresu Severoatlantické aliance (NATO), kterou označil za organizaci, jež „v současné podobě nemá důvod k existenci“. Jeho komentáře přicházejí jen několik dní před očekávaným summitem NATO v Haagu, který se uskuteční příští týden.