Rusko ztratilo poslední zbytky soudnosti. Do vývoje a testování armádních dronů zapojuje děti

Ruská armáda
Ruská armáda, foto: mil.ru
Klára Marková VČERA 16:28
Sdílej:

Ruské úřady systematicky zapojují nezletilé do vývoje a testování vojenských dronů, které jsou následně nasazovány proti Ukrajině. Ukazuje to nová investigativní zpráva exilového ruského média The Insider. Celý systém podle odhalení začíná zdánlivě nevinnými soutěžemi založenými na počítačových hrách a končí náborem těch nejšikovnějších žáků do zbrojního průmyslu.

Vyšetřování dokládá, jak daleko sahá snaha Kremlu vtáhnout mládež do válečného úsilí. Patriotická a militarizovaná výchova se tak v některých případech mění v přímou účast dětí na vojenských projektech.

„Děti se aktivně podílejí na modelování částí bezpilotních systémů,“ řekl novinářům jeden z mladých účastníků programu. „Znám minimálně několik lidí, kteří navrhovali komponenty pro významné podniky.“

Prezident Vladimir Putin opakovaně vyzývá k urychlení výroby dronů, které se staly zásadní součástí války na obou stranách. Vzhledem k rychlému technologickému vývoji a nutnosti přizpůsobovat se novým podmínkám fronty hledá Moskva mladé technologické talenty už mezi školní mládeží.

Podle zjištění The Insider cesta do světa dronů začíná videohrou Berloga, která byla spuštěna v roce 2022. Hráč v ní ovládá „inteligentní medvědy“, kteří se brání útokům rojů včel – mimo jiné pomocí dronů. Úspěšní hráči získávají bonusové body do závěrečných školních zkoušek a jsou zváni do pokročilejších soutěží, jako je „Velká výzva“ (Bolšie vyzovy), kde jsou pak vybraní jedinci oslovováni firmami spolupracujícími s obranným sektorem.

Některé z těchto firem jsou pod mezinárodními sankcemi, ale přesto využívají nadané teenagery k navrhování bezpilotních technologií. Tři finalisté soutěže, se kterými novináři mluvili, potvrdili, že jim bylo doporučeno zamlčovat vojenský účel jejich práce.

„Bylo nám zakázáno mluvit o tom, že je to pro válku. Vždycky jsme museli uvádět civilní využití. To je takové nepsané pravidlo všech soutěží,“ popsal jeden z účastníků.

Rusko i Ukrajina pravidelně nasazují drony pro ničení cílů hluboko za frontou. Zatímco menší FPV drony ničí tanky nebo zákopy, větší kamikadze drony míří na strategické infrastruktury a města. Podle dokumentu odvysílaného ruskou armádní televizí Zvezda se i na těchto zbraních podílejí děti.

Záběry z víkendu ukázaly dospívající žáky v továrně v Alabuze v Tatarstánu, kde se vyrábí drony Geran-2 – ruská verze íránského dronu Shahed. Továrna, která je už na sankčních seznamech EU, podle televize pozvala čtrnáctileté a patnáctileté studenty na odborné studium konstrukce dronů s cílem je následně zaměstnat. Děti byly zachyceny, jak pracují u počítačů nebo sestavují jednotlivé části.

Zaměstnávání nezletilých v objektech vojenského významu, které jsou legitimním cílem během ozbrojeného konfliktu, porušuje několik mezinárodních úmluv.

Jeden z chlapců dokonce popsal, že už ve 13 letech školil vojáky v ovládání dronů ve státním zařízení.

Z důvodu represí vůči novinářům bylo šetření prováděno z exilu, a reportéři při kontaktu s respondenty vystupovali jako pracovníci státních médií, aby si získali jejich důvěru. Nezávislá žurnalistika je od zahájení invaze na Ukrajinu v roce 2022 v Rusku fakticky zakázaná a většina investigativních redakcí pracuje v zahraničí.

Tato odhalení přicházejí v době, kdy Kreml stále častěji využívá školní prostředí k ideologické indoktrinaci a přípravě dětí na „vlasteneckou službu“. Zahrnuje to nejen speciální výukové programy, ale také účast na vojenských přehlídkách, střeleckých kurzech nebo nyní i přímé zapojení do výroby zbraní.

Podle mezinárodního práva však zapojování dětí do vojenského průmyslu i bojové podpory představuje závažné porušení práv dítěte a může být kvalifikováno jako válečný zločin. 

Stalo se
Novinky
Těžba geotermální energie

Zastaví frakování devastaci počasí? Svět má na dosah svatý grál mezi obnovitelnými zdroji

Hluboko pod vyprahlou půdou státu Utah se letos na jaře roztočila vrtná souprava, která prorážela tvrdou žulu neuvěřitelnou rychlostí – zhruba 90 metrů za hodinu. Vrt, dlouhý téměř pět kilometrů, prorazil až k místům, kde teplota dosahuje 260 °C. Jenže místo hledání ropy či zemního plynu tu firma Fervo Energy míří za něčím jiným: za budoucností bez fosilních paliv.

Novinky
Donald Trump

USA odchází z UNESCO, oznámil Trump

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že znovu vystoupí z Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Tento krok přichází jako důsledek tří měsíce trvajícího přezkumu, který se zaměřil na ideologické směřování organizace a její postoje k Izraeli, Číně a společenským otázkám, jako je diverzita či genderová rovnost. Podle Bílého domu je současné působení UNESCO v rozporu s americkými národními zájmy a s hodnotami, které Trumpova administrativa označuje za klíčové. 

Novinky
Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Nespí, nevychází z domu, vidí mrtvé. Jediný přeživší letecké havárie v Indii dodnes prožívá děsivé chvíle

I měsíc po tragické havárii letadla společnosti Air India, při níž zahynulo 241 lidí, je pro jediného přeživšího, čtyřicetiletého Vishwashe Kumara Rameshe, zážitek stále živý. Podle jeho příbuzného Krunala Keshaveho muž trpí nočními můrami a stále znovu prožívá okamžiky hrůzy z osudného dne.

Novinky
Chalífa Haftar

Nepřítel mého nepřítele. EU chce kvůli Rusku jednat s tyranem

Evropská unie musí být připravena obnovit jednání s libyjským vojenským vůdcem Chalífou Haftarem, přestože jej většina evropských lídrů považuje za problematického partnera. Důvodem je obava, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v Libyi zopakovat taktiku „zbraně migrace“, jakou už použil na východě Evropy. To v rozhovoru pro Politico uvedl eurokomisař pro migraci Magnus Brunner.