Nebezpečná mozkožravá améba zabíjela na Slovensku. Hrozí stejný scénář i v Česku?

Naegleria fowleri
Naegleria fowleri, foto: Depositphotos
Klára Marková DNES 11:27
Sdílej:

Tragický případ jedenáctiletého chlapce ze Slovenska, který v červnu zemřel po nakažení smrtící amébou Naegleria fowleri, vyvolal otázky ohledně bezpečnosti koupání. Přesto hygienici v České republice uklidňují veřejnost – podle nich tuzemská koupaliště nepředstavují riziko a není důvod k obavám.

Chlapec se pravděpodobně nakazil při koupání v přírodním koupališti, následkem čehož došlo k vážnému poškození jeho mozku. Šlo o velmi vzácný případ infekce tzv. „mozkožravou amébou“, která způsobuje onemocnění známé jako naeglerióza. Ta je smrtelná a dochází při ní k rozkladu mozkové tkáně. K nákaze však nedochází pouhým stykem s kontaminovanou vodou – nebezpečí nastává tehdy, když se voda dostane hluboko do nosní dutiny.

Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jsou podmínky v české přírodě pro přežití tohoto parazita velmi nepříznivé, uvedly Hospodářské noviny. Většina přírodních koupališť se v zimě výrazně ochladí a běžná teplota vody v létě zdaleka nedosahuje hodnot, které by amébě vyhovovaly. K životu potřebuje voda teplotu kolem 35 °C. V umělých koupalištích je navíc pravidelně používána dezinfekce, která amébu spolehlivě ničí.

Proto se výskyt této améby v českých vodách rutinně nesleduje – současná legislativa jej nevyžaduje. Hygienici by k testování přistoupili pouze v případě podezření na výskyt onemocnění. Výjimku tvoří specifické lokality, jako jsou termální prameny nebo výpustě teplé vody z elektráren, kde teplota vody zůstává vyšší i po celý rok. V těchto místech bývá koupání zpravidla zakázáno, i kvůli historickému případu z 80. let, kdy došlo k úmrtí.

Ministerstvo zdravotnictví neuvažuje o změnách v kontrolách kvality vody. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba současné postupy dostatečně eliminují jakékoli riziko, ať už jde o přírodní vody nebo bazény.

Přesto odborníci nabádají k opatrnosti. SZÚ doporučuje při koupání ve volné přírodě nevdechovat vodu nosem, používat nosní klip a vyvarovat se mělkých a teplejších vod. Při pobytu v termálních pramenech je vhodné držet hlavu nad hladinou.

Améba Naegleria fowleri je celosvětově vzácný patogen – od 60. let bylo zaznamenáno necelých 500 případů, nejvíce v USA a Pákistánu. V Česku se onemocnění objevilo naposledy v 60. letech minulého století, kdy zemřelo 16 lidí po koupání v špatně udržovaném bazénu v Ústí nad Labem.

I když je onemocnění smrtící, pravděpodobnost nákazy je extrémně nízká a běžné koupání v Česku představuje minimální riziko. 

Témata:
Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

Svět čelí kvůli počasí pomalu se rozvíjející globální katastrofě, varují experti

Sucho po celém světě ohrožuje životy desítek milionů lidí a podle nové zprávy se stává předzvěstí hluboké celosvětové krize, kterou zrychluje změna klimatu. Východní a jižní Afrika momentálně čelí nejhorší situaci – více než 90 milionů obyvatel trpí extrémním hladem v důsledku rekordního sucha, zhroucení zemědělství a úhynu hospodářských zvířat.

Novinky
Mark Rutte na summitu NATO 2025

Rutte se tvrdě vysmál Lavrovovi. Moskva je na nohou

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte ostře kritizoval ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a v rozhovoru pro americkou stanici Fox News jej obvinil z naprosté irelevance v debatě o obranných výdajích aliance. Rutte se přitom ironicky zmínil, že Lavrov je ve funkci „snad už od narození Ježíše Krista“.

Novinky
Ilustrační foto

Počasí v létě je v Evropě stále brutálnější. Proč i přesto zůstává klimatizace vzácností?

Evropu opět sužuje ničivá vlna veder, která s sebou přináší rekordní teploty a tropické noci, kdy teplota neklesá ani pod 30 °C. Přestože je život v takových podmínkách nesnesitelný, klimatizace zůstává podle CNN v evropských domácnostech výjimkou.

Novinky
Petr Pavel

Prezident Pavel udělil čtyři milosti, i kvůli rodinným okolnostem

Prezident Petr Pavel se rozhodl udělit čtyři nové milosti. Od začátku svého mandátu tak omilostnil již sedmnáct osob. Ve všech čtyřech případech sehrály hlavní roli závažné sociální, zdravotní nebo rodinné okolnosti, kvůli nimž prezident považoval výkon trestu za nevhodný.