Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?
CAR-T terapie, tedy léčba pomocí tzv. chimérických antigenních receptorů na T-lymfocytech, si již vydobyla pevné místo v klinické praxi. V současnosti probíhá více než 1 000 klinických studií po celém světě a zájem vědecké i lékařské komunity o tuto metodu neustále roste, píše The Conversation.
T-lymfocyty, které hrají klíčovou roli v našem imunitním systému, jsou v těle odpovědné za vyhledávání a likvidaci buněk, jež jsou infikované nebo jinak poškozené – například rakovinné buňky. CAR-T buňky jsou jejich „vylepšenou verzí“ – vybavené novou generací receptorů, které jim umožňují s nebývalou přesností a silou identifikovat a zničit zhoubné buňky.
Zatímco běžné T-lymfocyty mohou selhat při rozpoznání nádorových buněk, CAR-T buňky mají speciálně navržený receptor se třemi klíčovými částmi: vnější část funguje jako radar, který rozpoznává nádorové buňky; střední část přenáší signál do nitra buňky; a vnitřní část aktivuje útok. Tímto způsobem může být imunitní odpověď až tisíckrát silnější než u běžné buňky.
CAR-T buňky se připravují v laboratoři z vlastních buněk pacienta nebo – jak ukazují nové výzkumy – i z darovaných buněk zdravých jedinců. Právě tato tzv. alogenní terapie by mohla v budoucnu výrazně rozšířit dostupnost léčby a snížit její náklady. Aktuálně je v Evropě schváleno sedm různých typů CAR-T terapií.
Přesto existují významná omezení. Léčba je nákladná a její aplikace může být doprovázena vážnými vedlejšími účinky, jako jsou zánětlivé reakce nebo neurologické komplikace. Největší výzvou ale zůstává léčba solidních nádorů, tedy těch, které nejsou krevního původu – například glioblastomu nebo metastazujícího ovariálního karcinomu.
Solidní nádory totiž vytvářejí prostředí, které CAR-T buňkám brání v průniku: hustá tkáňová struktura, kyselé pH i nedostatek živin brzdí jejich aktivitu. I přes tyto překážky však výzkumníci testují nové přístupy – například kombinaci s chemoterapií, radioterapií nebo tzv. checkpoint inhibitory, které blokují únikové strategie nádorových buněk.
U nádorů mozku se zkoumá například použití receptorů cílených na molekuly B7H3 nebo EGFRvIII, které se nacházejí pouze na povrchu nádorových buněk. Výzvou zůstává také překonání hematoencefalické bariéry – přirozené ochrany mozku, která brání přístupu mnoha léčiv.
U ovariálního karcinomu, na který v současnosti neexistuje kurativní léčba, ukazují první studie povzbudivé výsledky s cílením na nové nádorové markery. Výzkum pokračuje také v oblasti léčby autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, kde se CAR-T buňky rovněž testují s nadějnými výsledky.
Farmaceutický průmysl si slibuje od CAR-T technologií obrovský potenciál. Odhaduje se, že globální trh s těmito terapiemi vzroste z 10,4 miliardy dolarů v roce 2024 na více než 128 miliard dolarů v roce 2032. Tento růst ukazuje, že biotechnologická revoluce, kterou CAR-T přináší, je teprve na začátku.
CAR-T terapie představují zásadní průlom v onkologii. Přestože je ještě mnoho výzev před námi – zejména v boji se solidními nádory a v zajištění širší dostupnosti – je zřejmé, že personalizovaná medicína už není experimentální koncept. Stává se standardem, který mění životy pacientů po celém světě.
V dramatické přetahované o vliv a pozornost amerického prezidenta Donalda Trumpa se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získává navrch. Po svém znovuzvolení se Trump rozhodl sehrát roli prostředníka mezi válčící Ukrajinou a Ruskem, ovšem Zelenskyj stále doufá, že ho dokáže přimět k poznání kruté reality — Vladimir Putin nemá o skutečný mír zájem a pouze využívá jednání jako nástroj k oddalování, aby mohl realizovat své maximalistické cíle.
Na půdě Evropské komise se rozhořel spor, který na první pohled připomíná banální hádku o oděv či zápisníky. Ve skutečnosti však odráží hlubší konflikt mezi tradiční evropskou byrokracií a kulturou digitálního sektoru. Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) dostalo nová, přísná pravidla chování, která vyvolala silné reakce uvnitř i vně instituce.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Velké Británie, Francie a Kanady poté, co společně pohrozili „cílenými sankcemi“ kvůli pokračující izraelské vojenské operaci v Pásmu Gazy. Tato ofenziva podle jejich slov vyvolává nesnesitelnou humanitární krizi a její intenzita už překračuje meze přijatelné obrany.
V nenápadné budově nad slavnou newyorskou restaurací Tom’s Restaurant, proslavenou sitcomem Seinfeld, sídlí už téměř šedesát let jeden z nejdůležitějších vědeckých ústavů světa. Právě zde, v Goddardově institutu pro vesmírné studie (GISS), vědci NASA zkoumali změny klimatu, vytvářeli první klimatické modely a mapovali galaxie. Nyní však toto ikonické výzkumné centrum čeká uzavření.
Evropská unie se chce stát globálním lídrem v ochraně dětí před negativními dopady sociálních sítí. Podle dokumentu, který získal server Politico, se několik členských států v čele s Řeckem, Francií a Španělskem připojilo k iniciativě, jež by mohla vést k přijetí celoevropských pravidel pro omezení přístupu dětí na platformy jako TikTok, Instagram či Snapchat.
V luxusní čtvrti u Madridu došlo v úterý ráno k závažné události, která okamžitě vzbudila mezinárodní pozornost. Podle informací serveru The Guardian byl právě zde zastřelen bývalý ukrajinský politik a právník Andrij Portnov. K útoku došlo před prestižní American School of Madrid v obci Pozuelo de Alarcón. Zatím neidentifikovaný střelec, nebo více střelců, Portnova zasáhl smrtelně v 9:15 místního času.
Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?
Na východním křídle Evropy vyrůstají dvě nové vojenské mocnosti – Polsko a Ukrajina. Spolu s odhodlaně se probouzejícím Německem mohou vytvořit bezpečnostní štít, který přinutí Moskvu, aby si každou agresivní akci rozmyslela ne dvakrát, ale stokrát. Z Evropy se může do pár let stát nedobytná pevnost, pokud bude existovat politická vůle. A ta se postupně probouzí.
Zatímco na první pohled mohou mohutnější mořské vlny působit jako malebný přírodní úkaz nebo výzva pro surfaře, vědci bijí na poplach. Vlny v jižním oceánu – jednom z nejméně dotčených, ale zároveň nejmocnějších oceánských pásem na planetě – jsou podle nových výzkumů vyšší, silnější a rychlejší než kdy dříve. A co víc, jejich energie se šíří do všech světových oceánů a má vážné dopady na pobřežní oblasti i globální ekonomiku.
Evropská komise plánuje zavést nový manipulační poplatek za zásilky ze zemí mimo EU, které proudí na kontinent především prostřednictvím e-shopů Temu a Shein. Cílem opatření je čelit záplavě levných balíků, která podle Bruselu nejen podkopává evropské výrobce, ale také přináší problémy v oblasti bezpečnosti, kontroly kvality a životního prostředí.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle webu Politico nehodlá vzdát. Jak potvrdil jeho důvěrník a dřívější ministr kultury Vladimir Medinskij, Rusko je připraveno bojovat s Ukrajinou tak dlouho, jak to bude nutné – třeba i navždy. Signály z Moskvy jsou jednoznačné: příměří nebude. A pokud ano, pak jen za podmínek, které by znamenaly de facto kapitulaci Kyjeva.
Zástupy lidí proudily od úterního dopoledne do pražského Rudolfina, aby se rozloučili s Jiřím Bartoškou. Přítomní měli možnost zanechat vzkaz v kondolenční knize, která bude následně předána rodině zesnulého herce. Co bylo nejčastěji zmiňováno?