Lékaři mění pravidla hry v léčbě rakoviny. Co přináší revoluční terapie a jak funguje?

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 11:28
Sdílej:

Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?

CAR-T terapie, tedy léčba pomocí tzv. chimérických antigenních receptorů na T-lymfocytech, si již vydobyla pevné místo v klinické praxi. V současnosti probíhá více než 1 000 klinických studií po celém světě a zájem vědecké i lékařské komunity o tuto metodu neustále roste, píše The Conversation.

T-lymfocyty, které hrají klíčovou roli v našem imunitním systému, jsou v těle odpovědné za vyhledávání a likvidaci buněk, jež jsou infikované nebo jinak poškozené – například rakovinné buňky. CAR-T buňky jsou jejich „vylepšenou verzí“ – vybavené novou generací receptorů, které jim umožňují s nebývalou přesností a silou identifikovat a zničit zhoubné buňky.

Zatímco běžné T-lymfocyty mohou selhat při rozpoznání nádorových buněk, CAR-T buňky mají speciálně navržený receptor se třemi klíčovými částmi: vnější část funguje jako radar, který rozpoznává nádorové buňky; střední část přenáší signál do nitra buňky; a vnitřní část aktivuje útok. Tímto způsobem může být imunitní odpověď až tisíckrát silnější než u běžné buňky.

CAR-T buňky se připravují v laboratoři z vlastních buněk pacienta nebo – jak ukazují nové výzkumy – i z darovaných buněk zdravých jedinců. Právě tato tzv. alogenní terapie by mohla v budoucnu výrazně rozšířit dostupnost léčby a snížit její náklady. Aktuálně je v Evropě schváleno sedm různých typů CAR-T terapií.

Přesto existují významná omezení. Léčba je nákladná a její aplikace může být doprovázena vážnými vedlejšími účinky, jako jsou zánětlivé reakce nebo neurologické komplikace. Největší výzvou ale zůstává léčba solidních nádorů, tedy těch, které nejsou krevního původu – například glioblastomu nebo metastazujícího ovariálního karcinomu.

Solidní nádory totiž vytvářejí prostředí, které CAR-T buňkám brání v průniku: hustá tkáňová struktura, kyselé pH i nedostatek živin brzdí jejich aktivitu. I přes tyto překážky však výzkumníci testují nové přístupy – například kombinaci s chemoterapií, radioterapií nebo tzv. checkpoint inhibitory, které blokují únikové strategie nádorových buněk.

U nádorů mozku se zkoumá například použití receptorů cílených na molekuly B7H3 nebo EGFRvIII, které se nacházejí pouze na povrchu nádorových buněk. Výzvou zůstává také překonání hematoencefalické bariéry – přirozené ochrany mozku, která brání přístupu mnoha léčiv.

U ovariálního karcinomu, na který v současnosti neexistuje kurativní léčba, ukazují první studie povzbudivé výsledky s cílením na nové nádorové markery. Výzkum pokračuje také v oblasti léčby autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, kde se CAR-T buňky rovněž testují s nadějnými výsledky.

Farmaceutický průmysl si slibuje od CAR-T technologií obrovský potenciál. Odhaduje se, že globální trh s těmito terapiemi vzroste z 10,4 miliardy dolarů v roce 2024 na více než 128 miliard dolarů v roce 2032. Tento růst ukazuje, že biotechnologická revoluce, kterou CAR-T přináší, je teprve na začátku.

CAR-T terapie představují zásadní průlom v onkologii. Přestože je ještě mnoho výzev před námi – zejména v boji se solidními nádory a v zajištění širší dostupnosti – je zřejmé, že personalizovaná medicína už není experimentální koncept. Stává se standardem, který mění životy pacientů po celém světě. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Lékaři mění pravidla hry v léčbě rakoviny. Co přináší revoluční terapie a jak funguje?

Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?

Novinky
Komentář
Ozbrojené síly Polské republiky

Putin neplánoval vytvářet nové vojenské mocnosti. Polsko, Ukrajina a Německo mohou z Evropy udělat nedobytnou pevnost

Na východním křídle Evropy vyrůstají dvě nové vojenské mocnosti – Polsko a Ukrajina. Spolu s odhodlaně se probouzejícím Německem mohou vytvořit bezpečnostní štít, který přinutí Moskvu, aby si každou agresivní akci rozmyslela ne dvakrát, ale stokrát. Z Evropy se může do pár let stát nedobytná pevnost, pokud bude existovat politická vůle. A ta se postupně probouzí.

Novinky
Ilustrační foto

Počasí je stále větší průšvih. Svět začíná naplno pociťovat hrozbu, o které se nemluví

Zatímco na první pohled mohou mohutnější mořské vlny působit jako malebný přírodní úkaz nebo výzva pro surfaře, vědci bijí na poplach. Vlny v jižním oceánu – jednom z nejméně dotčených, ale zároveň nejmocnějších oceánských pásem na planetě – jsou podle nových výzkumů vyšší, silnější a rychlejší než kdy dříve. A co víc, jejich energie se šíří do všech světových oceánů a má vážné dopady na pobřežní oblasti i globální ekonomiku.

Novinky
Temu

Konec levných zásilek z Číny. EU zavede poplatek za balíky z Temu a Sheinu

Evropská komise plánuje zavést nový manipulační poplatek za zásilky ze zemí mimo EU, které proudí na kontinent především prostřednictvím e-shopů Temu a Shein. Cílem opatření je čelit záplavě levných balíků, která podle Bruselu nejen podkopává evropské výrobce, ale také přináší problémy v oblasti bezpečnosti, kontroly kvality a životního prostředí.