Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?
CAR-T terapie, tedy léčba pomocí tzv. chimérických antigenních receptorů na T-lymfocytech, si již vydobyla pevné místo v klinické praxi. V současnosti probíhá více než 1 000 klinických studií po celém světě a zájem vědecké i lékařské komunity o tuto metodu neustále roste, píše The Conversation.
T-lymfocyty, které hrají klíčovou roli v našem imunitním systému, jsou v těle odpovědné za vyhledávání a likvidaci buněk, jež jsou infikované nebo jinak poškozené – například rakovinné buňky. CAR-T buňky jsou jejich „vylepšenou verzí“ – vybavené novou generací receptorů, které jim umožňují s nebývalou přesností a silou identifikovat a zničit zhoubné buňky.
Zatímco běžné T-lymfocyty mohou selhat při rozpoznání nádorových buněk, CAR-T buňky mají speciálně navržený receptor se třemi klíčovými částmi: vnější část funguje jako radar, který rozpoznává nádorové buňky; střední část přenáší signál do nitra buňky; a vnitřní část aktivuje útok. Tímto způsobem může být imunitní odpověď až tisíckrát silnější než u běžné buňky.
CAR-T buňky se připravují v laboratoři z vlastních buněk pacienta nebo – jak ukazují nové výzkumy – i z darovaných buněk zdravých jedinců. Právě tato tzv. alogenní terapie by mohla v budoucnu výrazně rozšířit dostupnost léčby a snížit její náklady. Aktuálně je v Evropě schváleno sedm různých typů CAR-T terapií.
Přesto existují významná omezení. Léčba je nákladná a její aplikace může být doprovázena vážnými vedlejšími účinky, jako jsou zánětlivé reakce nebo neurologické komplikace. Největší výzvou ale zůstává léčba solidních nádorů, tedy těch, které nejsou krevního původu – například glioblastomu nebo metastazujícího ovariálního karcinomu.
Solidní nádory totiž vytvářejí prostředí, které CAR-T buňkám brání v průniku: hustá tkáňová struktura, kyselé pH i nedostatek živin brzdí jejich aktivitu. I přes tyto překážky však výzkumníci testují nové přístupy – například kombinaci s chemoterapií, radioterapií nebo tzv. checkpoint inhibitory, které blokují únikové strategie nádorových buněk.
U nádorů mozku se zkoumá například použití receptorů cílených na molekuly B7H3 nebo EGFRvIII, které se nacházejí pouze na povrchu nádorových buněk. Výzvou zůstává také překonání hematoencefalické bariéry – přirozené ochrany mozku, která brání přístupu mnoha léčiv.
U ovariálního karcinomu, na který v současnosti neexistuje kurativní léčba, ukazují první studie povzbudivé výsledky s cílením na nové nádorové markery. Výzkum pokračuje také v oblasti léčby autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, kde se CAR-T buňky rovněž testují s nadějnými výsledky.
Farmaceutický průmysl si slibuje od CAR-T technologií obrovský potenciál. Odhaduje se, že globální trh s těmito terapiemi vzroste z 10,4 miliardy dolarů v roce 2024 na více než 128 miliard dolarů v roce 2032. Tento růst ukazuje, že biotechnologická revoluce, kterou CAR-T přináší, je teprve na začátku.
CAR-T terapie představují zásadní průlom v onkologii. Přestože je ještě mnoho výzev před námi – zejména v boji se solidními nádory a v zajištění širší dostupnosti – je zřejmé, že personalizovaná medicína už není experimentální koncept. Stává se standardem, který mění životy pacientů po celém světě.
Felix Slováček nemohl chybět v Karlových Varech, ale manželku Dádu Patrasovou nechal doma, ačkoliv se spolu před časem objevili mezi lidmi, kterým se ona po smrti jejich milované dcery Aničky vyhýbala. Co říká jeho žena na Slováčkovu přítomnost na filmovém festivalu?
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Dnes skončí v Karlových Varech letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V jeho závěru si švédský herec Stellan Skarsgård převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Napilno měl ale už v pátek, přičemž dorazil ještě o den dříve.
Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pod 20 procent klesly preference koalice Spolu v červnovém volebním modelu agentury Median. Volby by vyhrálo opoziční hnutí ANO, hlas by mu dala téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů.
V Moskvě ve čtvrtek proběhl pohřeb exministra Romana Starovojta, který údajně spáchal sebevraždu krátce poté, co jej prezident Vladimir Putin odvolal z funkce. Šéf Kremlu na smutečním obřadu chyběl a neposlal ani věnec.
Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman.
Je to dnes týden, kdy Česko postihl rozsáhlý blackout. Společnost ČEPS ve čtvrtek odhalila, jaké jsou dosavadní závěry vyšetřování události, které nadále pokračuje. Podle předsedy představenstva Martina Durčáka došlo k násobení poruch. Soustava pak nápor nevydržela.
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který je prvním po květnové smrti prezidenta Jiřího Bartošky, se chýlí ke konci. Vyvrcholí předáním cen v sobotu večer. Na poslední chvíli dorazil do Varů i nejvyšší představitel české vlády.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) naznačil, že se neplánuje osobně účastnit soudního procesu ve věci atentátu na svou osobu. Prohlásil také, že střelci odpustil. Zaútočil naopak na opoziční politiky a média.
Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol slaví právě dnes 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví.
Americký prezident Donald Trumpa opět vyjádřil zklamání z přístupu Ruska vedeného šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Trump se na začátku příštího týdne chystá vyrukovat se zásadním prohlášením k Moskvě. Vysvětlil také, jak nyní fungují dodávky amerických zbraní na Ukrajinu.