Kreml vyhrožuje: Zahájíme masovou mobilizaci, jako za druhé světové

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov, foto: Wikipedia Common
Klára Marková 1. května 2025 19:49
Sdílej:

Rusko je podle Kremlu připraveno kdykoli přejít k masové válečné mobilizaci v rozsahu srovnatelném s obdobím druhé světové války. Uvedl to 30. dubna mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov během přednášky v Muzeu vítězství v Moskvě.

„Pokud se velká země musí postavit, postaví se kdykoliv. Nikdo o tom nemůže pochybovat,“ prohlásil Peskov a dodal, že miliony Rusů už nyní podporují armádu – ať už sběrem materiální pomoci, nákupem vybavení a munice z vlastních prostředků nebo výrobou maskovacích sítí.

Současná míra náboru, která podle informací Kyiv Independent činí zhruba 30 až 40 tisíc lidí měsíčně, má zatím Kremlu umožnit pokrýt odhadované ztráty na frontě, které podle NATO dosahují až 1 000 vojáků denně. Ukrajinský generální štáb k 30. dubnu uvádí, že Rusko od zahájení invaze v únoru 2022 přišlo už o téměř 952 tisíc vojáků.

Namísto nepopulární povinné mobilizace, která v roce 2022 vedla k odchodu více než 261 tisíc Rusů ze země, se Moskva aktuálně opírá o finanční pobídky a agresivní náborové kampaně, včetně lukrativních smluv pro dobrovolníky.

Přesto podle zákulisních informací čelí prezident Vladimir Putin tlaku vojenského velení, aby schválil širší mobilizaci. Místopředseda obranného výboru ruské Dumy Alexej Žuravljov už v lednu varoval, že rozsáhlejší odvod může být nezbytný kvůli potenciálnímu konfliktu se Západem v horizontu tří až čtyř let.

Ukrajinský vrchní velitel Oleksandr Syrskyj odhaduje, že Rusko má k dispozici až 5 milionů vycvičených záložníků a celkově může mobilizovat až 20 milionů lidí.

Putin přitom už 31. března podepsal příkaz k pravidelnému jarnímu odvodu 160 tisíc mužů – jde o nejvyšší počet za posledních 14 let. Ačkoliv jsou branci formálně nasazení na frontě zakázáni, realita často ukazuje na jejich nepřímé zapojení do bojů. 

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.