Joe Biden má agresivní rakovinu s metastázemi do kostí, oznámila jeho kancelář

Joe Biden
Joe Biden, foto: NATO
Klára Marková 19. května 2025 11:03
Sdílej:

Bývalému americkému prezidentovi Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty, která se již rozšířila do kostí. Tato závažná zdravotní zpráva byla zveřejněna jeho osobní kanceláří v neděli 18. května večer. Joe Biden, kterému je 82 let, nyní se svou rodinou a lékařským týmem zvažuje možnosti léčby.

Příznaky onemocnění byly zaznamenány poté, co lékaři objevili u bývalé hlavy státu uzlík na prostatě a obtíže při močení. „Přestože jde o agresivnější formu nemoci, nádor se zdá být hormonálně senzitivní, což umožňuje účinné zvládnutí pomocí vhodné léčby,“ uvedla kancelář bývalého prezidenta. Jeho Gleasonovo skóre, které hodnotí závažnost rakoviny na škále od 1 do 10, dosáhlo hodnoty 9 – tedy jedné z nejvyšších.

Rakovina prostaty, která metastázuje do jiných částí těla, nejčastěji napadá právě kosti. V této fázi je léčba mnohem náročnější, protože zhoubné buňky se mohou nacházet v různých částech těla a klasická terapie nemusí být dostatečně účinná. Bidenův typ nádoru však stále závisí na mužských hormonech, což otevírá cestu k léčbě pomocí hormonální deprivace.

Na zprávu okamžitě zareagoval i současný prezident Spojených států Donald Trump, který Bidena porazil v loňských volbách. „Melania a já jsme smutní ze zprávy o Joeově zdravotním stavu. Posíláme upřímné přání brzkého uzdravení jemu i jeho rodině,“ napsal Trump na platformě Truth Social. Neobvykle vřelý tón a použití křestního jména „Joe“ připomíná Bidenovo loňské gesto, kdy vyjádřil soucit s „Donaldem“ po neúspěšném pokusu o atentát.

Také Kamala Harrisová, Bidenova bývalá viceprezidentka a neúspěšná kandidátka proti Trumpovi ve volbách v roce 2024, vyjádřila na sociální síti X smutek nad diagnózou: „Joe je bojovník – a vím, že se této výzvě postaví se stejnou silou a optimismem, jaký ho vždy charakterizoval.“

Přání brzkého uzdravení zaslal i britský premiér Keir Starmer. Barack Obama, který se s Bidenem sblížil během svého prezidentství, napsal: „Michelle a já myslíme na celou Bidenovu rodinu. Nikdo neudělal pro výzkum rakoviny víc než Joe. Věříme, že se s tímto bojem vyrovná se svou obvyklou odhodlaností a grácií.“

Biden v posledních letech čelil opakovaným spekulacím o svém zdraví a mentální způsobilosti. Ještě v roce 2023 popíral, že by byl na výkon funkce příliš starý, i přes sérii unavených veřejných vystoupení a únik zvukové nahrávky z výslechu u zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura, v níž si Biden nepamatoval klíčové události. Letos se navíc očekává publikace knihy Original Sin, která na základě výpovědí více než 200 svědků obviňuje Bílý dům ze zatajování prezidentova zdravotního stavu a uvádí i úvahy o možném používání invalidního vozíku v případě znovuzvolení.

Biden se přitom rozhodl nekandidovat ve volbách v roce 2024 a podpořil Harrisovou jako svou nástupkyni. Tu však Trump nakonec porazil a v lednu 2025 se opět ujal úřadu prezidenta. Zdravotní stav bývalé hlavy státu nyní znovu rozdmýchává debatu o jeho rozhodnutí původně usilovat o druhý mandát.

Biden v minulosti rakovinu již porazil. Před nástupem do úřadu mu byly odstraněny nemelanomové kožní nádory, a v únoru 2023 podstoupil operaci kvůli rakovinovému ložisku na hrudi. Navíc v roce 2022 oznámil ambiciózní „měsíční program proti rakovině“, jehož cílem bylo snížit úmrtnost na rakovinu o polovinu během následujících 25 let. Program byl inspirován smrtí jeho syna Beaua, který podlehl nádoru na mozku.

Bidenův život byl dlouhodobě poznamenán tragédiemi. V roce 1972 přišel o manželku Neiliu a dceru Naomi při autonehodě. Krátce před odchodem z veřejného života omilostnil svého syna Huntera, odsouzeného za daňové a zbraňové delikty, přestože původně sliboval, že do vyšetřování nebude zasahovat.

Soucit a podporu Bidenovi vyjádřili i další demokraté. Ministr dopravy Pete Buttigieg označil Bidena za muže „hluboké víry a mimořádné odolnosti“, guvernér Kalifornie Gavin Newsom pak zdůraznil jeho lidskost a důstojnost.

Joe Biden tak vstupuje do jednoho z nejtěžších bojů svého života. Veřejnost, politici i jeho blízcí nyní sledují, zda i tentokrát dokáže obstát se stejnou odhodlaností, jakou prokazoval celou svou kariéru. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.