Je to černé na bílém: Extrémní počasí z nás všech dělá předčasné důchodce

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková VČERA 10:58
Sdílej:

Tým tchajwanských vědců zveřejnil výsledky průlomové studie, která jako první zkoumá souvislost mezi vystavením vysokým teplotám a zrychleným biologickým stárnutím u populace. Výzkum vychází z údajů Taiwan Biobank a ukazuje, že dlouhodobé působení tepla a vysokého indexu horka (heat index – HI) může mít negativní dopad na DNA metylaci, která je ukazatelem biologického věku.

Studie, publikovaná v odborném časopise Environment International, analyzovala data od 2 084 účastníků a kombinovala denní informace o teplotě a vlhkosti z meteorologických stanic s odhadem individuální expozice v místě bydliště pomocí metody tzv. „ordinary kriging“.

Vědci pak sledovali průměrné hodnoty teploty a HI v různých časových obdobích – od jednoho dne až po šest měsíců před vstupem účastníků do studie.

Biologický věk účastníků byl stanoven na základě osmi různých algoritmů pro odhad DNA metylačního věku, včetně známého Horvathova a GrimAge2 modelu. Vědci porovnávali rozdíl mezi tímto biologickým věkem a skutečným chronologickým věkem, tzv. „age acceleration“, tedy zrychlení stárnutí.

Závěry studie ukazují, že čím déle jsou lidé vystaveni vysokým teplotám a vyššímu HI, tím větší je u nich riziko zrychleného stárnutí. Nejvýraznější negativní efekt byl zaznamenán při vystavení tzv. „extrémnímu nebezpečí“ – což odpovídá hodnotám HI nad 124 °F (přibližně 51 °C).

Každý takový den byl spojen například s navýšením biologického věku o více než 571 dní podle Horvathova modelu, nebo o 528 dní podle Hannumova algoritmu.

Autoři zdůrazňují, že tyto výsledky potvrzují obavy, že klimatické změny a zvyšující se výskyt extrémních teplot může mít významný dopad na lidské zdraví nejen v rovině akutních onemocnění, ale také v dlouhodobém horizontu prostřednictvím urychlení biologického stárnutí.

Studie tak přináší další důkaz o zdravotních rizicích spojených s globálním oteplováním, zejména v subtropických oblastech, jako je Tchaj-wan. Vědci apelují na potřebu přizpůsobit zdravotní politiku těmto výzvám a zohlednit vliv tepelného stresu na stárnutí populace.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie

Dubnové počasí vědce znepokojilo. Potvrzuje se to, čeho se bojí celý svět

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), se duben 2025 zařadil jako druhý nejteplejší duben od začátku měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než dlouhodobý průměr za období 1991–2020. Oproti předindustriálnímu období (1850–1900) tak byla globální teplota vyšší o 1,51 °C, což potvrzuje pokračující trend překračování klíčového klimatického prahu stanoveného Pařížskou dohodou.

Novinky
Jon Voight

Otec Angeliny Jolie Americe vyrazil dech: Kritizovaná cla jsem pro Trumpa vytvořil já

Herec a držitel Oscara Jon Voight, známý svou dlouholetou podporou Donalda Trumpa, vystoupil poprvé od chvíle, kdy prezident USA šokoval filmový průmysl návrhem na zavedení 100% cla na zahraniční filmovou produkci. Ve svém rozhovoru Voight přiznal, že se na přípravě plánu osobně podílel, a označil ho za nezbytný krok k záchraně americké kinematografie a pracovních míst v tomto odvětví.

Celebrity
Meghan s Harrym na koncertu Beyoncé

LÍBAČKA A... Meghan Markle zazářila na koncertě Beyoncé! Harryho klobouk se skrytým vzkazem dojal internet

Meghan Markle a princ Harry znovu ukázali, že i po odchodu z královských povinností umí být středem pozornosti. Na koncertě Beyoncé „Cowboy Carter“ nejen zářili stylově, ale Harry svým tajným gestem ukradl show – a všem připomněl, že na rodinu nezapomíná.

Novinky
Léky

Největší objev v historii medicíny selhává. Už miliony let, zjistili vědci v přelomové studii

Antibiotika jsou právem považována za jeden z největších objevů v historii medicíny. Jejich nasazení ve 40. letech 20. století znamenalo zásadní průlom v léčbě infekčních nemocí, výrazně zlepšilo lidské zdraví a prodloužilo průměrnou délku života. Dnes se ale antibiotická rezistence stává globální hrozbou, která ohrožuje účinnost léčby mnoha nemocí.