Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal počátkem července historické zatykače na vůdce Tálibánu, které obviňuje z zločinů proti lidskosti na základě genderového pronásledování. Tento právní krok je považován za průlomové uznání utrpení žen a dívek v Afghánistánu a zároveň první případ, kdy se takový čin kvalifikuje jako zločin proti lidskosti před mezinárodním tribunálem.
Soudní komora II ICC má „důvodné podezření“, že nejvyšší vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda a hlavní šaría soudce Abdul Hakim Hakkání jsou vinni tím, že nařídili, naváděli nebo podporovali genderové pronásledování. Obvinění se týkají nejen žen a dívek, ale také dalších osob, které nesplňují přísné genderové nebo ideologické normy Tálibánu, včetně členů LGBTQIA+ komunity.
Podle zatykačů Tálibán prostřednictvím ediktů a nařízení zbavil ženy a dívky přístupu ke vzdělání, právu na soukromý a rodinný život, svobodě pohybu, projevu, náboženství a svědomí. Dívkám je zakázáno chodit do školy od 12 let, ženy jsou vykázány z veřejných prostor.
Zahra Nader, šéfredaktorka afghánského lidskoprávního média Zan Times, uvedla, že ženy a dívky jsou „systémově umlčovány, izolovány a zbavovány základních práv“.
Důležité je, že Mezinárodní trestní soud nepotřebuje k uznání pronásledování fyzické násilí – dostatečné jsou i institucionální a systematické formy útlaku, pokud je prokázán záměr diskriminace. A právě to ICC považuje za zjevné v případě Tálibánu, který své nábožensky motivované zákazy veřejně obhajuje.
Kromě žen a dívek soud výslovně uvádí i oběti, které neodpovídají ideologickým očekáváním Tálibánu ohledně genderu, genderové identity či projevu. Tímto krokem ICC poprvé přiznává status obětí zločinů proti lidskosti i sexuálním menšinám, čímž otevírá novou kapitolu v ochraně LGBTQIA+ osob na mezinárodní úrovni.
Obvinění spadají pod článek 7(1)(h) Římského statutu ICC, který definuje pronásledování na základě identifikovatelné skupiny – v tomto případě na základě genderu – jako zločin proti lidskosti. Přestože Tálibán mezinárodní soud neuznává, Afghánistán jako stát přistoupil k Římskému statutu v roce 2003 a tedy formálně zůstává vázán jurisdikcí soudu.
Aktivisté i oběti však varují, že zatykače nesmí zůstat jen symbolickým gestem. Ženské hnutí Purple Saturdays, vedené afghánskými ženami, upozorňuje, že nečinnost ICC by Tálibánu mohla dodat odvahu dále utužit represivní opatření. Dle historických zkušeností Tálibán na mezinárodní tlak často reagoval opačně – další eskalací útlaku.
Zástupci hnutí afghánských žen v exilu proto volají po vytvoření nezávislého mezinárodního výboru, který by dohlížel na vyšetřování a urychlil soudní proces.
Skutečné dopadení obviněných závisí na spolupráci jednotlivých států, jelikož ICC sám nemá žádné výkonné složky. Pokud by se obvinění například pokusili cestovat do některé ze signatářských zemí Římského statutu, tamní úřady by je měly zadržet a vydat do Haagu.
Přesto existují precedenty, které dávají naději. Letos například došlo k zatčení bývalého prezidenta Filipín Rodriga Duterteho na základě zatykače ICC, což ukazuje, že mezinárodní spravedlnost – i když pomalá – není nereálná.
Zatykače samy o sobě sice bezprostředně nezlepší situaci žen v Afghánistánu, ale představují významný krok k mezinárodnímu uznání jejich utrpení a ke stanovení právní odpovědnosti. Mezinárodní trestní soud opakovaně deklaruje svou vůli pokračovat ve stíhání a hledat účinné právní cesty k odpovědnosti Tálibánu.
I pokud k samotnému zatčení nedojde v nejbližší době, ICC tímto krokem jasně deklaruje, že systémové porušování práv žen a genderové pronásledování nejsou v souladu s mezinárodním právem – a nebudou bez následků.
Nedávné rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa umožnit evropským spojencům nákup amerických zbraní pro Ukrajinu, včetně tolik potřebných systémů Patriot, přináší Kyjevu dočasnou, ale životně důležitou pomoc. Zároveň však znovu odhaluje hlubší slabiny americké politiky vůči Rusku, které se vyhýbá razantnějším krokům a nadále spoléhá na naději, že Moskva bude ochotna ustoupit.
Evropské země zvyšují svou podporu Ukrajině v oblasti protivzdušné obrany, aby čelila pokračujícím ruským útokům. Německo a Velká Británie se staly hlavními tahouny nové iniciativy, která následuje po 50denním ultimátu, jež americký prezident Donald Trump adresoval Vladimiru Putinovi.
Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal počátkem července historické zatykače na vůdce Tálibánu, které obviňuje z zločinů proti lidskosti na základě genderového pronásledování. Tento právní krok je považován za průlomové uznání utrpení žen a dívek v Afghánistánu a zároveň první případ, kdy se takový čin kvalifikuje jako zločin proti lidskosti před mezinárodním tribunálem.
Kanada čelí největší epidemii spalniček za poslední desetiletí a stala se jedinou západní zemí v první desítce světových ohnisek této vysoce nakažlivé nemoci. Jen letos onemocnělo více než 3 800 lidí, převážně dětí a kojenců, což je téměř trojnásobek oproti Spojeným státům, a to i přesto, že Kanada má výrazně menší populaci. Největší počet případů byl zaznamenán v provinciích Alberta a Ontario, které se staly hlavními epicentry nákazy.
Nadcházející summit OSN o potravinových systémech se ponese v naléhavém duchu. Nová mezinárodní zpráva totiž varuje, že prudké nárůsty cen základních potravin způsobené klimatickou krizí vedou nejen k malnutrici, ale hrozí i politickými otřesy a sociálními nepokoji. Zasaženy jsou především ty nejchudší vrstvy obyvatel, které si potraviny často nemohou dovolit.
Americký prezident Donald Trump opět rozvířil politické vody, když sdílel uměle generované video zachycující zatčení bývalého prezidenta Baracka Obamy přímo v Oválné pracovně. V klipu, který byl původně zveřejněn na TikToku a později se objevil na prezidentově účtu na Truth Social, je vidět, jak agenti FBI táhnou Obamu v poutech na kolenou, zatímco se Trump spokojeně usmívá. Video doprovází hudba v podobě písně „YMCA“ od skupiny Village People a nese nápis: „Nikdo nestojí nad zákonem!“
Navzdory dalším ukrajinským výzvám k jednání Rusko o skutečný mír neusiluje. Kreml nadále předkládá návrhy, které připomínají spíše diktát a kapitulaci než kompromis. Zatímco se navenek hovoří o urovnání, ve skutečnosti Moskva sleduje imperiální cíl, kterým je obnova sféry vlivu a podmanění Ukrajiny. Válka proto neskončí, dokud bude Vladimir Putin věřit, že vítězství (nikoli dohoda) je jedinou přijatelnou možností.
Slavná americká komička a moderátorka Ellen DeGeneres (*67) se poprvé veřejně vyjádřila k důvodu, proč se loni s manželkou Portiou de Rossi usadila v Británii. Na setkání s fanoušky v Cheltenhamu přiznala, že definitivní rozhodnutí padlo den po opětovném zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „Prostě jsme se rozhodli zůstat. Všechno je tady lepší,“ řekla otevřeně.
Český hydrometeorologický ústav dnes zpřesnil a rozšířil své varování před extrémním počasím. K původní výstraze před vysokými teplotami přibyla i hrozba silných bouřek, které by měly dorazit během odpoledne a večera. Největší riziko se očekává na Moravě, ve Slezsku a ve východních oblastech Čech.
Rusko letos neuskuteční svou vlajkovou zbrojní výstavu Army 2025, ačkoli oficiální web stále uvádí konání mezi 11. a 14. srpnem. Informace o akci ale byly odstraněny z webových stránek veletržního areálu Patriot Expo, kde se událost tradičně koná. Jako první o zrušení informoval ruský státní deník Izvestija, Kreml však zatím situaci veřejně nekomentoval.
Po teplém víkendu se v tomto týdnu opět ochladí. Teploty by se většinu týdne měly pohybovat pod hranicí třiceti stupňů, uvedl ČHMÚ.cz.
Vladimir Putin v noci rozpoutal bezprecedentní raketový a dronový útok na Ukrajinu, který se zapsal jako nejintenzivnější od počátku invaze před více než třemi lety. Ve stejné chvíli byla Severoatlantická aliance nucena aktivovat bojové letouny a vyhlásit nejvyšší stupeň pohotovosti protiletecké obrany kvůli blízkosti úderů k hranicím čtyř členských států NATO — Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska.