Na první pohled se může zdát, že jde o čistý výmysl, satiru nebo útoky politických oponentů. Přesto se otázka, zda Donald Trump skutečně umí číst, opakovaně objevuje v médiích, knihách i veřejných debatách. A i když může znít neuvěřitelně, existuje množství výpovědí a indicií, které tuto teorii přiživují. Otázka Trumpovy gramotnosti se tak stala zvláštní, ale nepřehlédnutelnou kapitolou moderní americké politiky.
Jedním z nejhlasitějších lidí, kteří tuto spekulaci rozvíjejí, je novinář Michael Wolff. Ve své známé knize Fire and Fury líčí atmosféru uvnitř Bílého domu během prvního Trumpova funkčního období, upozornil server Medium.
Podle Wolffa měl tehdejší šéf štábu Reince Priebus konstatovat, že prezident není schopen číst delší texty a že mu musely být všechny podklady předávány ve zjednodušené formě. Složitější věty nebo odborný jazyk Trump podle něj nedokázal zpracovat.
Kritika ale nezůstala pouze u Wolffa. Řada bývalých zaměstnanců Bílého domu a Trumpových spolupracovníků opakovaně naznačovala, že čtení nikdy nepatřilo mezi prezidentovy silné stránky. Mnozí tvrdí, že se mu aktivně vyhýbal, a že se raději spoléhal na vizuální a ústní přenos informací. Často prý dával přednost televizním zprávám, zatímco písemné podklady zůstávaly bez povšimnutí.
K podobnému závěru se přiklonila i Ivana Trumpová, Trumpova bývalá manželka, která pro Vanity Fair uvedla, že Donald Trump „nikdy nečetl knihy“ a že byl v podstatě „nečtenář“. Tato slova vyvolala další vlnu spekulací a opět otevřela otázku, do jaké míry je Trump schopný pracovat s psaným slovem.
Snad nejostřejší výrok však pronesl bývalý ministr zahraničí Rex Tillerson, který měl podle několika zdrojů prezidenta označit za „funkčně negramotného“. Tím se rozumí člověk, který sice zvládá základní čtení, ale není schopen porozumět složitějším textům a souvislostem. I další členové jeho administrativy popsali prezidenta jako podrážděného a netrpělivého, když byl konfrontován s dokumenty, které vyžadovaly pozorné čtení.
Trumpovo chování na veřejnosti navíc často podporuje pochybnosti o jeho vztahu k textu. Často je vidět s dokumenty, které drží obráceně nebo nečte vůbec. Jeho podpis připomíná neuspořádanou změť čar a jeho veřejná vystoupení jsou proslulá neobratným jazykem, zjednodušenou slovní zásobou a často i gramatickými chybami.
Zvlášť ikonickým momentem byla scéna z června 2020, kdy Trump pózoval s Biblí před kostelem sv. Jana ve Washingtonu. Kritici si tehdy všimli, že držel Bibli vzhůru nohama a bez sebemenšího povědomí o jejím obsahu. Tato událost se okamžitě stala symbolem jeho údajné negramotnosti a neschopnosti se orientovat v textech.
Trump se přitom snaží prezentovat jako silný vůdce, který vše řídí pevnou rukou. Nicméně jeho kritici tvrdí, že za touto fasádou se skrývá muž, který je závislý na svém nejbližším okolí a televizních zprávách, protože není schopen sám analyzovat složitější psané informace. To by mohlo vysvětlovat, proč během svého prezidentství často činil rozhodnutí na základě intuice nebo doporučení několika vybraných poradců.
Spekulace o jeho (ne)gramotnosti tak zůstávají součástí širší debaty o tom, jakým způsobem Donald Trump skutečně funguje jako lídr. Ačkoliv nikdy nebyly oficiálně potvrzeny, neustále se vracejí jako součást politického obrazu muže, který rozděluje Ameriku i celý svět.
Už téměř dvanáct let uplynulo od chvíle, kdy tehdy šestadvacetiletá Julie Michel beze stopy zmizela. Její auto i osobní věci byly nalezeny opuštěné u horského průsmyku Port de Lers v Pyrenejích. Navzdory rozsáhlému pátrání se však po mladé ženě nenašla jediná stopa. Nyní, po více než dekádě, se vyšetřovatelé k případu vracejí s novým pohledem a otevírají dříve neprozkoumané stopy.
Souboj mezi Spojenými státy a Čínou vstupuje do fáze, z níž už nebude návratu. Vysoká cla, která minulou středu zavedl americký prezident Donald Trump, vyvolala okamžitou, a ještě tvrdší odpověď z Pekingu. Obchodní válka dvou největších ekonomik světa je v plném proudu – a menší země se budou muset brzy rozhodnout, komu důvěřují víc. Zatím má navrch Čína.
Podle zdrojů agentury Bloomberg ruský prezident Vladimir Putin stále věří, že jeho nejlepší šanci na ukončení války na Ukrajině představuje americký prezident Donald Trump. Přesto je Moskva připravena v konfliktu pokračovat, pokud diplomatická jednání ztroskotají.
Pět let po odchodu z královských povinností se Meghan, vévodkyně ze Sussexu, znovu snaží zaujmout – tentokrát jako podnikatelka, influencerka a tvář nového lifestylového impéria. Přestože její sledovanost roste, zejména ve Spojených státech, její oblíbenost mezi Brity zůstává mizivá. V roce 2025 dosahuje v Británii podle průzkumu YouGov pouhých 19 %, zatímco v USA činí 43 %, uvedl server BBC.
Nedělní Let's Dance se proměnil v emotivní moment. Eva Burešová přijala bolestivou zprávu, která zasáhla i české publikum.
Nové informace vrhají na poslední chvíle prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let, zcela nové světlo. Podle dlouholetého přítele královského páru a královského životopisce Gylese Brandretha nebyla královna v době jeho smrti přítomna u jeho lůžka, jak se původně uvádělo.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un podle nejnovějších informací cílí na ty nejmladší. Podle experta z bezpečnostní divize Googlu začíná verbovat budoucí hackery už od pěti let. Děti s nadprůměrnými výsledky v matematice a vědě jsou následně zařazovány do specializovaných škol a postupně vychovávány jako kybernetické zbraně namířené proti Západu.
Česko se vzpamatovává po večeru, který přinesl velmi smutnou zprávu. Ve věku 29 let po boji se zákeřnou rakovinou zemřela Anna Slováčková. Tato smutná událost zasáhla nejen její blízké, ale i mnoho známých osobností, které na sociálních sítích vyjádřily svou lítost a soustrast.
„Někdy prostě potřebujete sníst celou okurku.“ Touto větou začíná série virálních videí, která během posledních týdnů zaplavila TikTok a stala se fenoménem s miliony zhlédnutí. Autorem je Logan Moffitt, kterému se díky jeho jednoduchým a energickým videím s okurkovými saláty přezdívá „okurkový borec“. Jeho styl a nadšení pro zelenou zeleninu inspirovaly tisíce uživatelů k tvorbě vlastních receptů a videí, kde hraje hlavní roli právě okurka.
Chudé státy obvinily bohatý svět ze zrady a ustupování od klimatických závazků, zatímco se zoufale snaží udržet při životě dlouho připravovanou dohodu o snížení emisí z lodní dopravy. V Londýně se tento týden sešlo 175 států na jednání Mezinárodní námořní organizace (IMO), kde mají být po více než deseti letech dokončeny detaily plánu na dekarbonizaci tohoto odvětví v horizontu 25 let.
Českou kulturní scénou otřásla tragická zpráva. Ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Slováčková. Talentovaná a oblíbená dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka podlehla zákeřné nemoci, se kterou bojovala s mimořádnou odvahou a klidem. Její smrt hluboce zasáhla nejen rodinu a přátele, ale také tisíce fanoušků po celé republice.
Česká kulturní obec přišla o talentovanou umělkyni. Ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka Anička Slováčková, která dlouhodobě bojovala s rakovinou. Smutnou zprávu o jejím skonu potvrdil Blesku její otec, hudebník Felix Slováček.