Herec Gene Hackman zemřel na srdeční chorobu přibližně týden poté, co jeho manželka Betsy Arakawa podlehla virovému onemocnění souvisejícímu s hlodavci. Úřady v Novém Mexiku v pátek potvrdily, že slavný pár zemřel přirozenou smrtí, čímž rozptýlily spekulace, které se objevily po jejich nálezu 26. února. Současně však vyvstaly nové otázky ohledně Hackmanova stavu, protože podle vyšetřovatelů trpěl pokročilou Alzheimerovou chorobou, uvedl server New York Times.
Podle hlavní soudní lékařky Nového Mexika Heather Jarrellové zemřela Arakawa 11. února ve věku 65 let, zatímco Hackman, kterému bylo 95 let, zemřel pravděpodobně 18. února. Jeho tělo bylo nalezeno na podlaze v předsíni poblíž jeho hole, zatímco jeho manželka ležela na podlaze v koupelně vedle pultu s běžnými léky, které však nehrály roli v její smrti.
Jejich těla byla objevena až 26. února, když údržbář dorazil k jejich domu východně od Santa Fe a poté, co nikdo neotevřel dveře, zavolal ochranku, která následně kontaktovala policii. Šerif Adan Mendoza uvedl, že Hackman zřejmě nevěděl, že jeho manželka zemřela. Nebylo ani jasné, zda se o sebe v následujících dnech dokázal postarat. Pitva ukázala, že měl prázdný žaludek, což naznačovalo, že delší dobu nejedl, ale nebyl dehydratovaný. Vyšetřovatelé také nenašli žádné důkazy o tom, že by Hackman po smrti své ženy s někým komunikoval.
Betsy Arakawa podlehla hantaviru, který se přenáší kontaktem s exkrementy hlodavců, zejména jeleních myší, které se v Novém Mexiku běžně vyskytují. Virus způsobuje příznaky podobné chřipce, které mohou vést k selhání plic a srdce. Podle odborníků je infekce hantavirem vzácná, ale v Novém Mexiku má vysokou úmrtnost – v posledních 50 letech jí podlehlo více než 40 % nakažených.
Zdravotní úřady prozkoumaly dům zesnulého páru a uvedly, že riziko nákazy v hlavní budově bylo nízké, nicméně na pozemku byly nalezeny známky výskytu hlodavců. Poslední stopa Arakawy pochází z 11. února, kdy byla zachycena na kamerách při návštěvě obchodu s potravinami a lékárny. Poté už na žádné zprávy neodpověděla.
Hackmanova pitva odhalila vážné srdeční onemocnění, včetně známek předchozích infarktů a několika chirurgických zákroků na srdci. Alzheimerova choroba byla označena jako přispívající faktor jeho úmrtí.
Vyšetřovatelé také objevili mrtvého psa v přepravce uvnitř domu. Podle veterinářů mohl australský kelpie jménem Zinna uhynout hlady nebo dehydratací. Dva další psi, němečtí ovčáci Bear a Nikita, byli nalezeni živí a nyní dostávají péči v prostředí, které znají.
Gene Hackman, dvojnásobný držitel Oscara, a jeho manželka Betsy Arakawa, klasická pianistka a podnikatelka, byli známí svou uzavřeností. Poslední roky trávili v ústraní ve svém domě v exkluzivní komunitě Santa Fe Summit. Sousedé je však občas zahlédli na procházkách se psy nebo při projížďkách autem.
Podle úřadů nebyly v okolí domu žádné bezpečnostní kamery a pitvy vyloučily otravu oxidem uhelnatým. I když byla objasněna příčina jejich úmrtí, některé otázky, například co Hackman dělal v týdnu po smrti své ženy, možná zůstanou navždy nezodpovězené.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.
Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.
Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.
Ajatolláh Alí Chameneí, který po téměř čtyřicet let stojí v čele Íránu, se během své vlády musel vypořádat s válkou, ekonomickými krizemi i vnitřním odporem. Ale současná situace, kdy Spojené státy a Izrael uskutečnily přímé a ničivé útoky na íránské území, znamená bezprecedentní výzvu – a možná nejvážnější krizi jeho vlády.
Devatenáctiletý Oleh si myslel, že má jednoduchou brigádu. Na Telegramu našel inzerát nabízející tisíc dolarů za pouhé posprejování policejní stanice. Místo barvy ale v únoru u policejního velitelství v Rivném otevřel tašku s dráty, mobilním telefonem a podomácku vyrobenou výbušninou. Bez svého vědomí se stal součástí nové ruské sabotážní kampaně, jejímž cílem je destabilizovat Ukrajinu a využít místních mladistvých jako pěšáky v „hybridní válce“.