Co bude, až Karel III. ZEMŘE? Operace Menai Bridge připravena, Británie už má plán!

Král Karel III.
Král Karel III., foto: Instagram/The Royal Family
Klára Marková 25. května 2025 13:39
Sdílej:

Král Karel III. se stal britským monarchou okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II., a jeho oficiální korunovace proběhla v květnu 2023. V únoru 2024 však Buckinghamský palác zveřejnil znepokojivou zprávu: během léčby nezhoubného zvětšení prostaty lékaři odhalili rakovinu. Král se sice dočasně stáhl z veřejných povinností, ale nadále vykonává státní a administrativní agendu.

S ohledem na jeho věk a zdravotní stav je stále pravděpodobnější, že během našeho života na trůn usedne princ William. A jak se ukazuje, královský dvůr na tuto eventualitu není nepřipraven – právě naopak. Již existuje důkladně propracovaný plán s kódovým názvem Operace Menai Bridge, který se vztahuje na smrt současného panovníka.

Tento plán nese název podle známého visutého mostu ve Walesu a poprvé byl zmíněn i ve známém seriálu The Crown během epizody, kde princ Charles téměř zahynul v lavině. V epizodě se tajemník královny zmiňuje o „záložních plánech pro všechny členy královské rodiny“ a výslovně jmenuje právě „Menai Bridge“ jako plán pro tehdejšího prince z Walesu.

Bývalý důstojník královské ochranky Simon Morgan už krátce po smrti Alžběty II. potvrdil, že přípravy nové operace započaly ihned poté. „Král sám tehdy prohlásil, že tuto roli bude vykonávat, dokud mu to život umožní,“ uvedl Morgan. „Má 73 let (v té době), a to se musí brát v potaz. Policie musí plánovat dopředu.“

Co se stane v den, kdy král Karel III. zemře?

Podobně jako při úmrtí královny Alžběty II. bude i v tomto případě spuštěn předem připravený řetězec oznámení a ceremonií. Plán bude pravděpodobně velmi podobný Operaci London Bridge, která byla aktivována po smrti Alžběty v září 2022.

Rodina bude informována jako první, následovat bude britský premiér, poté další vlády zemí Commonwealthu, kde je britský panovník hlavou státu, a nakonec veřejnost skrze tiskové agentury.

Oznámení se objeví na bráně Buckinghamského paláce – přesně tak, jak tomu bylo po smrti Alžběty. Vlajky budou spuštěny na půl žerdi a oficiální státní instituce zahájí smuteční protokol.

Co bude následovat?

Existují dvě možnosti. Král se může ještě za života rozhodnout abdikovat kvůli zdraví, čímž by okamžitě předal většinu povinností princi Williamovi. Pravděpodobnější však je, že k přechodu moci dojde až po jeho úmrtí.

Jakmile král Karel zemře, princ William se okamžitě stane králem, i když korunovace se uskuteční až s odstupem několika měsíců. Bude také předneseno prohlášení k národu a William se začne setkávat s klíčovými státníky.

Tělo krále bude nejprve vystaveno v trůnním sále Buckinghamského paláce, odkud bude převezeno do Westminsterského sálu, kde proběhne smuteční rozloučení s veřejností.

Pohřeb proběhne přibližně devět dní po úmrtí a následně bude král Karel uložen k věčnému odpočinku v královské kryptě v pamětní kapli krále Jiřího VI. na hradě Windsor.

I když je doufejme realizace tohoto plánu ještě daleko, je jasné, že britská monarchie má vše promyšlené do nejmenšího detailu – přesně tak, jak tomu bylo po odchodu královny Alžběty. 
 

Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.