Král Karel III. se stal britským monarchou okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II., a jeho oficiální korunovace proběhla v květnu 2023. V únoru 2024 však Buckinghamský palác zveřejnil znepokojivou zprávu: během léčby nezhoubného zvětšení prostaty lékaři odhalili rakovinu. Král se sice dočasně stáhl z veřejných povinností, ale nadále vykonává státní a administrativní agendu.
S ohledem na jeho věk a zdravotní stav je stále pravděpodobnější, že během našeho života na trůn usedne princ William. A jak se ukazuje, královský dvůr na tuto eventualitu není nepřipraven – právě naopak. Již existuje důkladně propracovaný plán s kódovým názvem Operace Menai Bridge, který se vztahuje na smrt současného panovníka.
Tento plán nese název podle známého visutého mostu ve Walesu a poprvé byl zmíněn i ve známém seriálu The Crown během epizody, kde princ Charles téměř zahynul v lavině. V epizodě se tajemník královny zmiňuje o „záložních plánech pro všechny členy královské rodiny“ a výslovně jmenuje právě „Menai Bridge“ jako plán pro tehdejšího prince z Walesu.
Bývalý důstojník královské ochranky Simon Morgan už krátce po smrti Alžběty II. potvrdil, že přípravy nové operace započaly ihned poté. „Král sám tehdy prohlásil, že tuto roli bude vykonávat, dokud mu to život umožní,“ uvedl Morgan. „Má 73 let (v té době), a to se musí brát v potaz. Policie musí plánovat dopředu.“
Co se stane v den, kdy král Karel III. zemře?
Podobně jako při úmrtí královny Alžběty II. bude i v tomto případě spuštěn předem připravený řetězec oznámení a ceremonií. Plán bude pravděpodobně velmi podobný Operaci London Bridge, která byla aktivována po smrti Alžběty v září 2022.
Rodina bude informována jako první, následovat bude britský premiér, poté další vlády zemí Commonwealthu, kde je britský panovník hlavou státu, a nakonec veřejnost skrze tiskové agentury.
Oznámení se objeví na bráně Buckinghamského paláce – přesně tak, jak tomu bylo po smrti Alžběty. Vlajky budou spuštěny na půl žerdi a oficiální státní instituce zahájí smuteční protokol.
Co bude následovat?
Existují dvě možnosti. Král se může ještě za života rozhodnout abdikovat kvůli zdraví, čímž by okamžitě předal většinu povinností princi Williamovi. Pravděpodobnější však je, že k přechodu moci dojde až po jeho úmrtí.
Jakmile král Karel zemře, princ William se okamžitě stane králem, i když korunovace se uskuteční až s odstupem několika měsíců. Bude také předneseno prohlášení k národu a William se začne setkávat s klíčovými státníky.
Tělo krále bude nejprve vystaveno v trůnním sále Buckinghamského paláce, odkud bude převezeno do Westminsterského sálu, kde proběhne smuteční rozloučení s veřejností.
Pohřeb proběhne přibližně devět dní po úmrtí a následně bude král Karel uložen k věčnému odpočinku v královské kryptě v pamětní kapli krále Jiřího VI. na hradě Windsor.
I když je doufejme realizace tohoto plánu ještě daleko, je jasné, že britská monarchie má vše promyšlené do nejmenšího detailu – přesně tak, jak tomu bylo po odchodu královny Alžběty.
Dnes dopoledne odešla ve věku 96 let herečka Marie Tomášová, výrazná a nezapomenutelná postava české divadelní scény. Patřila k nejvýznamnějším osobnostem poválečného herectví, dlouhá léta byla členkou činohry Národního divadla, a za svůj přínos české kultuře obdržela řadu ocenění, včetně prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství a titulu Dáma české kultury.
V Severní Koreji došlo k mimořádnému incidentu při slavnostním spuštění nového torpédoborce o hmotnosti 5 000 tun, který se při ceremonii převrátil na bok. Satelitní snímky ukazují loď ležící na boku, zakrytou modrými plachtami, přičemž část její konstrukce je viditelně poškozená. Severokorejská státní média uvedla, že v důsledku této události byli zadrženi tři vysocí pracovníci loděnice.
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) se rozhodla veřejně promluvit o svém zdravotním stavu. Na sociálních sítích zveřejnila upřímné sdělení, v němž přiznává, že podstupuje léčbu rakoviny. Změnu vzhledu, které si mnozí všimli, vysvětlila tím, že nosí paruku – nikoliv z estetických důvodů, ale kvůli následkům onkologické léčby.
Král Karel III. se stal britským monarchou okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II., a jeho oficiální korunovace proběhla v květnu 2023. V únoru 2024 však Buckinghamský palác zveřejnil znepokojivou zprávu: během léčby nezhoubného zvětšení prostaty lékaři odhalili rakovinu. Král se sice dočasně stáhl z veřejných povinností, ale nadále vykonává státní a administrativní agendu.
Rusko v noci podniklo doposud nejrozsáhlejší vzdušný útok na Ukrajinu za celé tři roky trvající války. Během několika vln vypustilo téměř 300 dronů a desítky raket. Těžce zasažen byl opět Kyjev, kde podle úřadů zahynuly čtyři lidé, včetně tří dětí. Celkový počet obětí napříč zemí dosáhl dvanácti, desítky dalších utrpěly zranění.
Zoufalství, chaos a smrt se staly každodenní realitou pro miliony Palestinců uvězněných v Pásmu Gazy. Humanitární situace se s každým dnem zhoršuje, a to zejména kvůli pokračujícím izraelským náletům, které neberou ohled na civilní cíle. V ruinách domů, pod troskami škol i mezi stany přeplněných uprchlických táborů mizí životy těhotných žen, novorozenců a rodin, které už poosmé utíkají před válkou.
Moira Junge, psycholožka a odbornice na spánek z Monash University, varuje před nebezpečným trendem, který koluje na sociálních sítích – spaním s přelepenými ústy. Přestože jeho zastánci slibují zlepšení spánku a zdraví, vědecké důkazy jsou slabé a rizika skutečná.
Změna klimatu otevírá dveře novému, tichému, ale nebezpečnému nepříteli – smrtícím houbám. Nový výzkum naznačuje, že s rostoucími teplotami se houby rodu Aspergillus, které způsobují vážné a často smrtelné infekce, začnou šířit do nových oblastí planety. Podle odborníků na tuto hrozbu nejsme vůbec připraveni.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zpochybnil vhodnost Vatikánu jako místa pro případné mírové rozhovory s Ukrajinou. Podle něj by katolické prostředí nebylo vhodnou platformou pro vyjednávání mezi dvěma pravoslavnými zeměmi.
Vteřiny poté, co v létě 2019 zasáhly Spojené království rozsáhlé výpadky proudu, zazvonil telefon v řídicí místnosti vodní elektrárny Dinorwig v severním Walesu. Na druhém konci byla britská správa přenosové soustavy, která zoufale potřebovala okamžité posílení sítě, aby zabránila úplnému kolapsu. Díky bleskové reakci elektrárny byl rozsah výpadku omezen na méně než 45 minut, přestože vlaky zůstaly stát a nemocnice přešly na záložní zdroje.
Nový portrét Kate, princezny z Walesu, zveřejněný na červnové obálce prestižního britského magazínu Tatler, rozpoutal na sociálních sítích i v médiích vášnivou debatu. Obraz nigerijsko-britské malířky Hannah Uzor měl být symbolickým gestem podpory princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho ale vzbudil silnou kritiku – především kvůli tomu, že podle mnohých zobrazená postava princeznu příliš nepřipomíná.
Po devatenácti měsících tvrdé vojenské kampaně v Gaze čelí Izrael rostoucímu tlaku ze strany svých tradičně nejbližších západních spojenců. Jejich trpělivost došla zejména kvůli pokračující ofenzivě, plánům na úplné „dobytí“ Pásma Gazy a blokádě humanitární pomoci, která trvala jedenáct týdnů.