Sparta si ve čtvrtfinálové sérii proti Třinci připsala druhé vítězství, když o triumfu 2:1 rozhodl v 58. minutě Michael Špaček. Série se za stavu 2:0 přesouvá na třinecký led. Duel byl plný emocí, které rozhodčí museli krotit, a vypjatý závěr silně prožíval i trenér hostů Zdeněk Moták.
Čtvrtfinálová série mezi Spartou a Třincem pokračovala dalším vypjatým střetnutím v pražské O2 areně. Od úvodních minut bylo jasné, že půjde o tvrdý a vyhrocený souboj. Rozhodčí museli hned několikrát zasahovat, aby uklidnili situaci na ledě. Už v první třetině si hlavní sudí Jiří Ondráček vzal stranou kapitána Sparty Formana a důrazně mu vysvětlil, jak se má chovat u brankáře soupeře.
Napětí se přeneslo i na střídačky. Trenér Pražanů Pavel Gross si během konverzace s rozhodčím Peterem Stanem postěžoval na údajné provokace ze strany Třince už při rozbruslení, které měly směřovat na Michaela Špačka.
Hokej se naplno rozjel ve druhé třetině. Nejprve měl obrovskou šanci domácí kapitán Forman, který se ocitl sám před brankářem Kacetlem, ale nedokázal ho překonat. Další příležitost Sparty přišla po nenápadné akci Salomäkiho, jenž našel před brankou Vitoucha. Kotouč prošel mezi betony třineckého gólmana, ale obránci hostů ho na poslední chvíli stihli odpálit z brankové čáry.
První změnu skóre přinesla přesilovka hostů. Ve 44. minutě využil početní výhodu Tomáš Kundrátek, který přesnou střelou od modré čáry prostřelil Kořenáře. Odpověď Sparty přišla v 50. minutě, když právě Kundrátek vyhodil puk mimo hřiště a dostal dvě minuty za zdržování hry. Pražané nabídnutou výhodu zužitkovali – Irvingovu střelu vyrazil Kacetl do vzduchu, třinecký obránce Koch nedokázal puk zkrotit a Horák ho dotlačil za brankovou čáru.
Dvě minuty před koncem přišla rozhodující chvíle zápasu. Michael Špaček si vzal puk za brankou, vyjel do mezikruží a nekompromisně trefil horní roh branky Kacetla. Třinecký gólman sice zareagoval, ale na přesnou střelu už bylo pozdě.
Sparta tak otočila duel a po výhře 2:1 si veze do Třince dvoubodový náskok v sérii. Zápas opět ukázal, že čtvrtfinále bude nejen o hokejových dovednostech, ale i o emocích a psychické odolnosti.
Branky: 50. Horák, 58. Špaček - 36. Kundrátek
Pražské Letiště Václava Havla dnes zažilo dramatickou situaci, která ochromila provoz na zhruba deset minut. Neznámý muž na motorce bez helmy a bez registrační značky vjel přímo na letištní plochu a dostal se až na přistávací dráhu. Na výzvy k zastavení nijak nereagoval a vzápětí uprchl z areálu. Policie po něm nyní intenzivně pátrá, nasadila i vrtulník s termovizí a speciálně vycvičeného psa.
Infekce virem spalniček mohou být ničivé – způsobují slepotu, zápal plic, těžké průjmy, a u dětí mohou končit i smrtí. Přestože proti tomuto onemocnění existuje bezpečná a účinná vakcína, která podle odhadů zachránila mezi lety 2000 a 2023 více než 60 milionů životů, počet případů spalniček v posledních letech prudce stoupá – a to nejen ve Velké Británii, ale po celém světě.
Evropa během letošního léta čelí extrémním teplotám, které během července sužují zejména jižní část kontinentu. Vlny veder s teplotami přesahujícími 40 °C zasáhly Francii, Španělsko, Turecko, Řecko, Portugalsko i Itálii. Podle meteorologů může být letošní léto jedno z nejteplejších v historii. A tzv. „teplotní kupole“, která blokuje pohyb chladnějšího vzduchu, způsobuje, že se extrémní horko udržuje celé dny — nebo i týdny.
Od začátku roku uprchlo nebo bylo z Íránu deportováno na 1,4 milionu Afghánců, z toho půl milionu od červnového konfliktu s Izraelem. Zatímco Afghánistán se potýká s hlubokou humanitární krizí, Írán zpřísňuje vůči uprchlíkům represi – od deportací po omezení přístupu k práci či zdravotní péči. Podle některých kritiků využívá Teherán afghánské migranty jako obětní beránky, aby odvedl pozornost od vlastních bezpečnostních selhání. Současně se snaží pragmaticky sblížit s Tálibánem, přestože vztahy zůstávají křehké.
Letní sezóna je v plném proudu a tisíce Čechů vyrážejí na dovolenou letecky. Ať už se chystáte do Řecka, Španělska nebo na exotický ostrov, správně sbalené příruční zavazadlo vám může ušetřit spoustu stresu, času – a někdy i peněz. Co byste v něm rozhodně neměli zapomenout a co vám naopak do kabiny letadla neprojde?
Vladimir Putin seděl sám u stolu. Na monitoru před ním se objevil seznam 339 jmen – dětí unesených z Ukrajiny a podle úřadů v Kyjevě násilně převezených do Ruska. Prezident Ruska však jména ani nečetl. Setkání s jeho poradci probíhalo 4. června, přesně tři roky, tři měsíce a jedenáct dní od začátku invaze na Ukrajinu. Dětí se však debata téměř netýkala. Putin zůstal lhostejný a jednání pokračovalo, píše magazín Time.
Rozhodnutí Moskvy oficiálně uznat vládu Talibanu v Afghánistánu, oznámené počátkem července, nepřišlo náhodou. Nešlo o ideologické gesto, ale o promyšlený geopolitický tah, jehož cílem je posílit ruský vliv ve střední a jižní Asii, oslabit postavení Západu a přispět ke stabilizaci regionu ohrožovaného extremismem, míní expert na zahraniční politiku Eldar Mamedov.
Svět se nadále potýká s klimatickou krizí, ale klíčová otázka zní: jak přesvědčit autoritářské režimy, aby se do boje proti změně klimatu zapojily? Většina světových emisí skleníkových plynů dnes totiž pochází z nedemokratických zemí – a právě tyto státy, mezi které patří například Čína, Rusko, Írán nebo Saúdská Arábie, často zároveň patří mezi největší vývozce ropy a plynu.
Schválení 18. sankčního balíku EU proti Rusku odblokoval až obrat slovenské vlády, kterou k tomu dotlačily energetické záruky. Premiér Robert Fico se přitom dál prezentuje jako obránce národních zájmů, ve skutečnosti však svým lavírováním podkopává evropskou jednotu a nahrává autoritářům. Slovensko ale nemůže dlouhodobě stát jednou nohou v Bruselu a druhou v Moskvě.
Desítky milionů lidí na celém světě se ocitají v bezprostředním ohrožení života kvůli stále častějším a ničivějším obdobím sucha. Nová mezinárodní zpráva upozorňuje, že kombinace klimatických změn a špatného hospodaření s vodními zdroji vede k dramatickému zhoršování humanitární situace.
Americký prezident Donald Trump nedávno vyzval Rusko, aby během 50 dnů ukončilo válku na Ukrajině, jinak že uvalí přísné sankce. Odborníci oslovení serverem Kyiv Independent ale upozorňují, že tento časový rámec může Moskva naopak využít k rozšíření své letní ofenzivy, která začala v květnu.
Evropská unie přijala nový balík tvrdých sankcí proti Rusku, poté co Slovensko po opakovaném vetu ustoupilo. Osmnáctý balík cílí na ruskou ropu, lodní dopravu, banky i propagandisty války.