Prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že během dvou až tří týdnů může znovu zavést vysoká cla na dovoz z desítek zemí, pokud se nepodaří dojednat nové obchodní dohody. Tento krok by mohl znamenat další eskalaci globální obchodní války, která již nyní vyvolává obavy z příchodu recese ve Spojených státech i po celém světě.
V průběhu středečního projevu v Oválné pracovně Trump prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny "stanovit cla" na zboží z těch zemí, které neuzavřou výhodné dohody. "Myslím, že to bude během dvou, tří týdnů. Určíme čísla," uvedl prezident. Zatím není jasné, zda půjde o definitivní nahrazení pauzovaných tarifů, nebo jen o dočasné opatření během probíhajících jednání.
Trumpův tým 9. dubna dočasně pozastavil uvalování tzv. recipročních cel, které ale v praxi nejsou skutečně reciproční. Pozastavení mělo trvat 90 dní a umožnit více než devadesáti zemím vyjednat nové obchodní podmínky. Pokud však dohody nebudou uzavřeny včas, mohou cla vystoupat až na 50 %, přičemž v případě Číny Trumpova administrativa stanovila celně zatížení na neuvěřitelných 145 %.
V současnosti Spojené státy uplatňují 10% univerzální clo na téměř veškerý dovoz, přičemž některé výrobky podléhají ještě vyšším sazbám. Trumpovy nejednoznačné kroky však přinášejí vysokou míru nejistoty do prostředí obchodu i finančních trhů. Od poloviny února, kdy americké akciové indexy dosáhly historických maxim, ztratil index S&P 500 přes sedm bilionů dolarů na hodnotě.
Mezinárodní finanční instituce varují, že přetrvávající obchodní napětí může zpomalit celosvětový ekonomický růst. Trump však trvá na tom, že jeho postup povede k lepším dohodám a spravedlivějšímu obchodnímu prostředí.
Zvláštní pozornost se upíná na vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. I přes dočasné pozastavení cel na většinu zemí, obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem dále eskaluje. Americký ministr financí Scott Bessent během soukromého investičního fóra uvedl, že současný stav je neudržitelný a předpokládá deeskalaci v blízké době. Přiznal ale, že obnova normálního obchodního režimu s Čínou může trvat dva až tři roky.
Trump ve středu zopakoval, že extrémně vysoká cla vůči Číně fakticky zastavila veškerý obchod s touto zemí. Ačkoli naznačil možnost snížení těchto sazeb, dodal, že nebude čekat donekonečna. „Pokud nebude dohoda, určíme cenu,“ řekl.
Čína na Trumpovu otevřenost k novému jednání reagovala ostrým prohlášením. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Guo Ťia-kchun uvedl, že Spojené státy musí přestat s „vyhrožováním a vydíráním“ a usilovat o dialog založený na rovnosti a vzájemném respektu. „Neustálé požadování dohody pod tlakem jednoduše nebude fungovat,“ dodal.
Navzdory tvrdé rétorice Trump vyjádřil naději, že se mu podaří uzavřít dohodu i s Čínou. „S prezidentem Si Ťin-pchingem vycházím dobře,“ řekl. „Musím doufat, že se dohodneme, jinak určíme cenu.“
Na trzích se po slovech ministra financí Bessenta krátce zvedla nálada a akciové indexy zaznamenaly růst, i když po závěru burzy zůstaly americké futures víceméně stabilní.
Nadcházející týdny tak budou klíčové nejen pro osud obchodních vztahů Spojených států s desítkami zemí světa, ale i pro celkovou stabilitu globální ekonomiky, která je čím dál více ovlivňována nepředvídatelnými výkyvy v politice Bílého domu.
V úterý otřásl indickým spravovaným Kašmírem jeden z nejhorších útoků posledních let. V Pahalgamu, jednom z nejmalebnějších turistických míst oblasti, ozbrojenci postříleli nejméně 26 civilistů – převážně turistů, kteří si přijeli odpočinout do údolí, které indická vláda dlouhodobě prezentuje jako bezpečné a stabilizované. Tento čin byl brutální nejen svým rozsahem, ale i symbolikou – narušil obraz návratu k normálnosti, který se Indie snaží o Kašmíru vysílat do světa, píše BBC.
Stojí svět stojí na prahu nové světové války? Názory americké veřejnosti se v posledních letech výrazně proměnily a z původního odhodlání chránit evropskou bezpečnost a bránit Ukrajinu před ruskou agresí se vyvinula lhostejnost, která hraničí s rezignací. Zatímco ještě před deseti lety většina Američanů podporovala NATO a viděla v transatlantické alianci klíčový pilíř vlastní bezpečnosti, dnes se stále častěji mluví o tom, že „Evropu si ať si hlídá sama“.
Papež František zemřel. Muž, který během svého pontifikátu opakovaně cestoval do míst, kam se většina světových lídrů neodvažuje ani podívat na mapě. Nevrátí se do Karakoše, kde naslouchal příběhům lidí, kterým se rozpadl svět. Nepřejde pěšky trosky Mosulu, kde to ještě doutnalo po zvěrstvech Islámského státu. Už nevstoupí do Jižního Súdánu ani do Konga, které mír v novodobé historii prakticky ještě nezažily.
Čínský technologický gigant Contemporary Amperex Technology (CATL), který již osmý rok dominuje globálnímu trhu s bateriemi pro elektromobily, oznámil převratný průlom. Během technologického dne v Šanghaji firma představila novou generaci své supernabíjecí baterie Shenxing, která slibuje nejen mimořádný dojezd až 800 kilometrů, ale i schopnost extrémně rychlého nabití – pouhých pět minut stačí na zajištění dojezdu přes 500 kilometrů.
Napětí kolem mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou roste. Americký prezident Donald Trump dal zřetelně najevo, že ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského považuje za překážku na cestě k dohodě. Během dubna dokonce Zelenského obvinil ze zahájení války a při probíhajících jednáních v Londýně se od něj Spojené státy demonstrativně distancovaly, když odřekly účast svých zástupců.
Americký prezident Donald Trump ve středu překvapil svět, když oznámil, že podle jeho slov existuje dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla ukončit válku trvající od února 2022. „Myslím, že máme dohodu s oběma. Doufám, že to udělají,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně.
Prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že během dvou až tří týdnů může znovu zavést vysoká cla na dovoz z desítek zemí, pokud se nepodaří dojednat nové obchodní dohody. Tento krok by mohl znamenat další eskalaci globální obchodní války, která již nyní vyvolává obavy z příchodu recese ve Spojených státech i po celém světě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý oznámil, že by se rád osobně setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Vatikánu během sobotního pohřbu papeže Františka. Uvedl to podle agentury Bloomberg během tiskové konference v Kyjevě, kde zdůraznil připravenost svého týmu jednat o možném „nepodmíněném nebo částečném příměří“, a to v rámci nadcházejících jednání v Londýně.
Ztráta či krádež telefonu není jen finanční ztrátou. V moderním světě obsahuje mobil prakticky celý náš život – osobní vzpomínky, kontakty, přístup k bankovnictví, pracovní nástroje i digitální identitu. Rychlá reakce je proto zásadní k ochraně citlivých dat i prevenci podvodů, upozornil server The Guardian.
Silné bouřky s přívalovým deštěm zasáhnou ve čtvrtek východní část Česka. Meteorologové varují před intenzivními srážkami až do 50 milimetrů a upozorňují na možná rizika spojená s bleskovými povodněmi. Výstraha platí pro šest krajů a zahrnuje i možnost krátkodobého silného větru.
Odstoupení Marca Rubia a Steva Witkoffa z účasti na summitu o příměří na Ukrajině snížilo význam této události, napsala BBC. Portál popisoval okolnosti, za kterých se to stalo.
Diplomatická jednání o ukončení války na Ukrajině nabírají na obrátkách. V Londýně se dnes sešli zástupci Velké Británie, Německa, Francie, Ukrajiny a Spojených států. Zároveň Donald Trump vysílá svého zvláštního vyslance Steva Witkoffa do Moskvy, kde jej čeká už čtvrté osobní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.