USA znovu hrozí obchodní válkou. Trump prozradil, kdy zavede nová vysoká cla

Donald Trump
Donald Trump, foto: Depositphotos
Klára Marková 24. dubna 2025 08:39
Sdílej:

Prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že během dvou až tří týdnů může znovu zavést vysoká cla na dovoz z desítek zemí, pokud se nepodaří dojednat nové obchodní dohody. Tento krok by mohl znamenat další eskalaci globální obchodní války, která již nyní vyvolává obavy z příchodu recese ve Spojených státech i po celém světě.

V průběhu středečního projevu v Oválné pracovně Trump prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny "stanovit cla" na zboží z těch zemí, které neuzavřou výhodné dohody. "Myslím, že to bude během dvou, tří týdnů. Určíme čísla," uvedl prezident. Zatím není jasné, zda půjde o definitivní nahrazení pauzovaných tarifů, nebo jen o dočasné opatření během probíhajících jednání.

Trumpův tým 9. dubna dočasně pozastavil uvalování tzv. recipročních cel, které ale v praxi nejsou skutečně reciproční. Pozastavení mělo trvat 90 dní a umožnit více než devadesáti zemím vyjednat nové obchodní podmínky. Pokud však dohody nebudou uzavřeny včas, mohou cla vystoupat až na 50 %, přičemž v případě Číny Trumpova administrativa stanovila celně zatížení na neuvěřitelných 145 %.

V současnosti Spojené státy uplatňují 10% univerzální clo na téměř veškerý dovoz, přičemž některé výrobky podléhají ještě vyšším sazbám. Trumpovy nejednoznačné kroky však přinášejí vysokou míru nejistoty do prostředí obchodu i finančních trhů. Od poloviny února, kdy americké akciové indexy dosáhly historických maxim, ztratil index S&P 500 přes sedm bilionů dolarů na hodnotě.

Mezinárodní finanční instituce varují, že přetrvávající obchodní napětí může zpomalit celosvětový ekonomický růst. Trump však trvá na tom, že jeho postup povede k lepším dohodám a spravedlivějšímu obchodnímu prostředí.

Zvláštní pozornost se upíná na vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. I přes dočasné pozastavení cel na většinu zemí, obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem dále eskaluje. Americký ministr financí Scott Bessent během soukromého investičního fóra uvedl, že současný stav je neudržitelný a předpokládá deeskalaci v blízké době. Přiznal ale, že obnova normálního obchodního režimu s Čínou může trvat dva až tři roky.

Trump ve středu zopakoval, že extrémně vysoká cla vůči Číně fakticky zastavila veškerý obchod s touto zemí. Ačkoli naznačil možnost snížení těchto sazeb, dodal, že nebude čekat donekonečna. „Pokud nebude dohoda, určíme cenu,“ řekl.

Čína na Trumpovu otevřenost k novému jednání reagovala ostrým prohlášením. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Guo Ťia-kchun uvedl, že Spojené státy musí přestat s „vyhrožováním a vydíráním“ a usilovat o dialog založený na rovnosti a vzájemném respektu. „Neustálé požadování dohody pod tlakem jednoduše nebude fungovat,“ dodal.

Navzdory tvrdé rétorice Trump vyjádřil naději, že se mu podaří uzavřít dohodu i s Čínou. „S prezidentem Si Ťin-pchingem vycházím dobře,“ řekl. „Musím doufat, že se dohodneme, jinak určíme cenu.“

Na trzích se po slovech ministra financí Bessenta krátce zvedla nálada a akciové indexy zaznamenaly růst, i když po závěru burzy zůstaly americké futures víceméně stabilní.

Nadcházející týdny tak budou klíčové nejen pro osud obchodních vztahů Spojených států s desítkami zemí světa, ale i pro celkovou stabilitu globální ekonomiky, která je čím dál více ovlivňována nepředvídatelnými výkyvy v politice Bílého domu. 

Stalo se