Sankce jsou k ničemu? Bez západních čipů by Rusko klíčové zbraně nevyrobilo, přístup k nim má nadále

Ruská armáda
Ruská armáda, foto: mil.ru
Klára Marková 12. března 2025 15:26
Sdílej:

Navzdory zákazu dodávek elektronických součástek do Ruska, který zavedly Spojené státy a Evropa, desítky ruských dodavatelů mikročipů nadále úspěšně získávají a přeprodávají západní technologie ruským zbrojovkám. Bez těchto čipů by Moskva nebyla schopna vyrábět klíčové zbraně, jako jsou rakety, drony nebo samohybné houfnice.

Redakce Kyiv Independent se rozhodla ověřit, zda tento skrytý dodavatelský řetězec stále funguje, a vydávala se za výrobce ruské obranné techniky. Výsledkem je šokující zjištění – americké mikročipy jsou v Rusku stále dostupné, a to i tři roky po začátku války.

Novináři získali přístup k uniklým e-mailům státního ruského holdingu Ruselectronics. Z těchto dokumentů vyplývá, že po zahájení invaze v roce 2022 společnosti pod hlavičkou Ruselectronics hledaly nové cesty, jak obejít sankce a zajistit dodávky zakázaných čipů.

Klíčovou roli v tomto procesu sehrály ruské soukromé i státní firmy, které budovaly nové dodavatelské řetězce. Pomocí celních záznamů se podařilo odhalit rozsáhlou síť zahraničních dodavatelů, z nichž většina sídlí v Číně a Hongkongu.

Reakce Ruska na sankce: masivní nákupy čipů

Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce na dodávky elektroniky hned 24. února 2022, v den zahájení ruské invaze. Z uniklých e-mailů ale vyplývá, že ruské zbrojovky neměly žádné významné zásoby čipů.

Již druhý den invaze si zaměstnanec Ruselectronics stěžoval na interním jednání na prudké prodloužení dodacích lhůt a růst cen elektronických součástek. Vedení holdingu následně rozhodlo o vytvoření roční zásoby mikročipů.

Od dubna 2022 se ruské firmy snažily najít nové způsoby, jak sankce obejít. Například společnost Elitcom, která dodávala čipy Ruselectronics, varovala, že kvůli invazi nebude schopna dodat objednané komponenty od amerického výrobce Analog Devices. Přesto slíbila, že je nakonec zajistí prostřednictvím zahraničních partnerů, jen s několikaměsíčním zpožděním.

Podobně firma TestKomplekt informovala své klienty, že změnila dodavatelské podmínky u čipů firem Texas Instruments, Microchip Technology, Altera, Maxim Integrated a dalších. Přesto však ubezpečila zákazníky, že je stále dokáže dodat – ovšem za vyšší cenu.

Ruské zbrojovky nemohou vyrábět bez západních čipů
Uniklé dokumenty potvrzují, že ruská armáda není schopna nahradit západní čipy vlastní produkcí. Například jedna ze společností pod Ruselectronics, Istok Research and Production Corporation, ve vnitřním sdělení uvedla, že bez čipů od Analog Devices nemůže splnit technické požadavky.

„Použití jiných čipů je nemožné,“ stálo v interním dokumentu firmy.

Podle odborníků jsou tyto součástky pro Rusko naprosto klíčové. „Bez nich by nemohli vyrábět rakety. Nejde o něco, čeho by se mohli vzdát,“ vysvětluje James Byrne z britského bezpečnostního think-tanku RUSI.

Jak se západní čipy dostávají do Ruska?

Zbrojovky se k čipům nedostávají přímo, ale nakupují je přes ruské obchodníky, kteří se specializují na dovoz zakázané elektroniky. Tyto společnosti, jako například Elitcom, TestKomplekt, Modern Digital Technologies, Imotek, Altex a další, i dnes veřejně nabízejí americké čipy na svých webových stránkách.

Některé firmy byly dokonce ochotné samostatně oslovit Ruselectronics a nabídnout mu obcházení sankcí. V jednom z e-mailů z března 2022 se ředitel společnosti Kristal chlubil, že jeho firma má přístup k distributorům čipů Texas Instruments, Intel, AMD, Broadcom a dalších.

Úspěšný pokus o nákup amerických čipů v Rusku

Aby Kyiv Independent ověřil, zda čipy stále proudí do Ruska, provedl experiment. Novináři se vydávali za zaměstnance Almaz, dceřiné společnosti Ruselectronics, a oslovili dvě desítky ruských dodavatelů s žádostí o dodávku zakázaných čipů.

Deset firem odpovědělo, že čipy jsou dostupné a mohou být dodány během 1,5 až 3 měsíců.

Společnost Elesar-Grupp dokonce zaslala úplný seznam čipů dostupných na skladě, včetně milionů součástek od Analog Devices, Texas Instruments, Intel, Microchip Technology, NXP, Infineon a dalších. Některé z těchto čipů byly již dříve identifikovány v troskách ruských raket odpálených na Ukrajinu.

Role Číny a Hongkongu

Západní čipy se do Ruska dostávají hlavně přes Čínu a Hongkong, které neuznávají sankce USA a EU.

Podle celních údajů společnosti ImportGenius například hongkongská firma Analog Technology od roku 2022 dodávala čipy ruským firmám Modern Digital Technologies a Imotek.

Další hongkongská společnost Icscan Electronic, založená v roce 2022, prodávala americké čipy ruskému Elsupu. Čínská firma Berton Electronics zásobovala ruský Modern Digital Technologies.

Tyto čínské a hongkongské firmy následně dodávaly čipy ruským zprostředkovatelům, kteří je přeprodávali ruským zbrojovkám.

Jak zastavit tok západních čipů do Ruska?

Podle expertů by mohla pomoci kombinace přísnějších sankcí na zahraniční firmy, které Rusku pomáhají obcházet restrikce, a důslednější kontrola západních výrobců.

„Když čipy proudí z Číny do Ruska, není to z pohledu Pekingu porušení pravidel. Ale z pohledu USA ano,“ říká Vladyslav Vlasiuk, poradce ukrajinské vlády pro sankční politiku.

Přestože už bylo několik čínských dodavatelů čipů sankcionováno, polovina z těch, které odhalil Kyiv Independent, zatím na černé listině USA není.

Američtí výrobci čipů na dotazy novinářů odpověděli, že jejich produkty se do Ruska dostávají neoprávněně a že se snaží tomuto obchodu zabránit.

Situace ale ukazuje, že přísná pravidla nestačí, pokud neexistuje důsledná kontrola dodavatelských řetězců. 

Stalo se
Novinky
Ukrajinská armáda

Za mrtvého Rusa 6 bodů, za tank 40. Ukrajinská armáda udělala z války videohru

Ukrajinská armáda zavádí do války s Ruskem metody známé spíše z videoher. Nový bodový systém s názvem Army of Drones bonus má motivovat vojáky, aby ničili více ruské techniky a likvidovali nepřátelské vojáky. Za každý zásah, doložený videem z dronu, dostanou body, které si pak mohou směnit za nové vybavení na digitálním tržišti Brave 1 Market.

Novinky
Ilustrační foto

Jednoduchý test, který ukáže, jak jste zdraví? Vstaňte se židle, radí expertka

Může se zdát jako drobnost: postavit se ze židle bez opory rukou. Ale podle odbornice na výživu a pohybovou aktivitu Catherine Nortonové z Univerzity v Limericku může být právě tento jednoduchý pohyb zásadním indikátorem zdraví, především u starších lidí. Takzvaný sit-to-stand test totiž dokáže odhalit začínající křehkost organismu, která vážně ohrožuje kvalitu i délku života.

Novinky
Dmitrij Medveděv

Medveděv opět hrozí jadernou válkou

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv znovu varoval před možností jaderného konfliktu a označil světovou situaci za „stále nebezpečnou“. V rámci svého vystoupení na vzdělávacím maratonu „Znanie. Pervyje“ připomněl, že přestože se hrozba jaderného konfliktu mírně snížila, rozhodně nezmizela.

Novinky
Ilustrační foto

Mučení, šoky a hladovění. Co se odehrává za zdi Taganrogu, kde Rusové týrají ukrajinské zajatce?

Ve vazební věznici v ruském Taganrogu se odehrávaly děsivé scény násilí, které se staly symbolem brutality ruského zacházení s ukrajinskými zajatci. Podle rozsáhlého šetření, na němž se podíleli novináři z několika světových redakcí včetně The Guardian, Le Monde a The Washington Post, se toto zařízení proměnilo ve skutečné centrum mučení, kde se porušovala základní lidská práva systematicky a pod dozorem státních složek.