Americké ministerstvo obrany pověřilo společnost Scale AI vývojem pokročilého systému umělé inteligence pro interaktivní válečné simulace, analýzu hrozeb a alokaci vojenských zdrojů v Evropě a Indo-Pacifiku. Uvedl to server Defense One.
Nový projekt, označovaný jako Thunderforge, má pomoci velitelům rychleji reagovat na měnící se operační prostředí díky využití pokročilých jazykových modelů (LLMs), AI-driven simulací a interaktivních válečných her. Defense Innovation Unit (DIU) oznámila podepsání smlouvy ve středu, přičemž její hodnota nebyla zveřejněna.
Scale AI bude na vývoji Thunderforge spolupracovat se společností Anduril, jejíž systém Lattice zpracovává data z dronů a senzorů pro rychlejší bojové operace, a s Microsoftem, který poskytne software pro jazykové modely.
Systém bude nasazen v americkém Indo-pacifickém velitelství (INDOPACOM) a Evropském velitelství (EUCOM), kde pomůže s vývojem vojenských kampaní, strategickým hodnocením situace a rozmístěním zdrojů v celém operačním prostoru.
Velitel INDOPACOM, admirál Sam Paparo, již v únoru na konferenci v Honolulu zdůraznil, že umělá inteligence může monitorovat čínské vojenské aktivity a odhalovat potenciální hrozby, například vojenské cvičení, které by mohlo maskovat skutečnou operaci.
INDOPACOM zároveň pracuje na platformě Mission Partner Environment, která má umožnit sdílení zpravodajských informací mezi americkými a spojeneckými ozbrojenými silami. Podle Papara je umělá inteligence klíčová pro zpracování obrovského objemu dat přicházejících ze senzorů a dalších zdrojů a jejich následné sdílení v reálném čase.
„Jsme nyní velitelstvím podporovaným umělou inteligencí, využíváme velký jazykový model AI,“ uvedl Paparo. Zároveň dodal, že umělá inteligence „není náhradou za lidské rozhodování, ale pomáhá velitelům dělat rozhodnutí rychleji“. Cílem je, aby INDOPACOM byl lídrem v zavádění AI technologií pro vojenské operace.
Zatímco přístavy ve Spojených státech hlásí prudký pokles dodávek z Číny, obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa nabírá na obrátkách. Americký prezident Donald Trump navýšil cla na čínské zboží až na 145 %, což už nyní výrazně ovlivňuje dodavatelské řetězce. Čína však nedává najevo, že by byla ochotná ustoupit, a místo toho si připravila propracovanou strategii protiútoku.
Alcatraz. Jméno, které v sobě nese tajemství, strach, ale i fascinaci. Tento malý ostrov v Sanfranciském zálivu, oficiálně známý jako Alcatraz Island, je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Spojených států. V minulosti byl ale především jedním z nejtvrdších a nejznámějších federálních vězení v zemi. Ostrov, který se proměnil ve věznici s neprolomitelnou pověstí, se stal dějištěm nespočtu příběhů – od slavných pokusů o útěk až po pobyt těch nejnebezpečnějších zločinců Ameriky.
Druhý den své návštěvy v České republice zahájil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslanecké sněmovně. Krátce před desátou hodinou jej zde přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Společně s dalšími místopředsedy Sněmovny, mezi nimiž nechyběli ani zástupci opozičních hnutí ANO a Pirátů, jednali o pokračující ruské agresi a české podpoře napadené Ukrajině.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí pokračuje druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním setkání s prezidentem Petrem Pavlem dnes absolvuje sérii schůzek s předními představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jednání jsou pokračující česká podpora Ukrajině, její přístupové rozhovory s Evropskou unií, rozvoj vojenské spolupráce a budoucí obnova válkou zasažené země.
V roce 2018 astronomové na Zemi zaznamenali výbuch, jaký dosud nikdy neviděli. Odehrál se ve vzdálenosti přibližně 200 milionů světelných let od Země a jeho jas a rychlost překonaly vše, co věda od výbuchů hvězd – supernov – očekává. Tajemný záblesk dostal jméno AT2018cow, ale brzy se mu mezi vědci začalo přezdívat prostě „Kráva“. Od té doby se podobných zvláštních jevů objevilo jen asi tucet a vědci jim nyní říkají luminous fast blue optical transients (LFBots) – „svítivé rychlé modré optické přechodné jevy“.
Prezident Spojených států Donald Trump v neděli oznámil zavedení 100% cel na všechny filmy „produkované v zahraničí“. V příspěvku na své platformě Truth Social uvedl, že filmový průmysl v USA „umírá velmi rychlou smrtí“ kvůli daňovým pobídkám, které jiné země nabízejí americkým filmařům, aby natáčeli mimo Spojené státy.
Prezident Donald Trump v neděli oznámil, že nařídil Federálnímu úřadu pro vězeňství (Bureau of Prisons) přestavět a znovu otevřít věznici Alcatraz, která má sloužit jako místo pro „nejbezohlednější a nejnebezpečnější zločince v Americe“. Uvedl to v příspěvku na sociální síti Truth Social s tím, že věznice se má stát symbolem „zákona, pořádku a spravedlnosti“.
Ukrajinská vojenská rozvědka v sobotu oznámila, že poprvé na světě byl zničen bojový letoun pomocí námořního dronu. Cílem se stal ruský stíhací letoun Su-30, který podle Ukrajinců zasáhl bezpilotní prostředek Magura operující na hladině Černého moře nedaleko přístavu Novorossijsk. Letadlo prý po zásahu explodovalo ve vzduchu a zřítilo se do moře.
Prezident USA Donald Trump zveřejnil na své platformě Truth Social upravenou fotografii, na níž je zobrazen jako papež. Snímek, který byl zřejmě vytvořen pomocí umělé inteligence, okamžitě vyvolal smršť reakcí – od pobavených komentářů a memů až po ostrou kritiku.
Zavedení nových obchodních cel ze strany prezidenta Donalda Trumpa může výrazně zdražit potraviny nejen v USA, ale i po celém světě – a obzvlášť vážně dopadnout na chudé země, které jsou závislé na stabilních cenách základních potravin. Upozorňuje na to ekonom Lotanna Emediegwu z Manchester Metropolitan University, který varuje před „tichou krizí“, jejíž rozsah se bude měřit spíše v počtu prázdných žaludků než v poklesu HDP.
Prezident České republiky Petr Pavel přijal v Praze ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na společném jednání se soustředili na vývoj situace na Ukrajině, spravedlivý mír a budoucnost po skončení války. Oba státníci potvrdili, že nadále považují vojenskou, ekonomickou i politickou podporu Ukrajiny za klíčovou nejen pro bezpečnost východní Evropy, ale i celého kontinentu.
Leoš Mareš se během devátého kola slovenské show Let's Dance ukázal v dobré náladě. V zákulisí se svou manželkou Monikou rozdávali zamilované polibky a působili jako ideální pár. Jenže za zavřenými dveřmi to mezi nimi zřejmě občas i zajiskří.