Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle informací serveru Kyiv Independent zvažuje možnost uznat Krym jako ruské území v rámci širší dohody o ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Dva zdroje obeznámené s jednáním uvedly, že se diskutuje i o možnosti, že by Spojené státy vyzvaly Organizaci spojených národů k obdobnému kroku.
Tento potenciální posun v americké zahraniční politice přichází v době, kdy se Trump připravuje na telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který je naplánován na 18. března. Hlavním tématem jednání má být navrhované třicetidenní příměří. Trump během letu Air Force One naznačil, že vyjednavači již hovořili o „rozdělení určitých aktiv“.
Bílý dům však zatím žádné konečné rozhodnutí nepřijal. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Brian Hughes pro Semafor popřel, že by administrativa učinila jakékoliv závazky, a zdůraznil, že nebude o podmínkách vyjednávat prostřednictvím médií.
Američtí představitelé již dříve naznačovali, že by Ukrajina mohla být nucena učinit územní ústupky, pokud chce dosáhnout ukončení války. Ministr zahraničí Marco Rubio přiznal, že Ukrajinci utrpěli obrovské ztráty, ale argumentoval, že k dosažení mírové dohody bude nutná určitá forma kompromisu.
Ukrajinská vláda však jakékoliv územní ústupky důrazně odmítá a je pravděpodobné, že podobnou změnu v americké politice by s nelibostí přijali i evropští spojenci USA. Krym zůstává mezinárodně uznáván jako součást Ukrajiny, i když ho Rusko anektovalo již v roce 2014.
Bezpečnostní experti zároveň zpochybňují, zda má Ukrajina vojenské kapacity na znovudobytí Krymu. Prezident Volodymyr Zelenskyj loni přiznal, že návrat poloostrova pod ukrajinskou kontrolu bude pravděpodobně vyžadovat diplomatické řešení, které však Moskva dosud odmítala.
Trump myšlenku uznání Krymu jako ruského území zvažoval již před svým nástupem do funkce. V roce 2018 v rozhovoru uvedl, že obyvatelé Krymu „by raději byli s Ruskem, než tam, kde byli“. Tento výrok vyvolal kontroverzi a naznačil, že Trump by mohl být otevřen změně amerického postoje k ruské anexi poloostrova.
Jakýkoliv oficiální krok Trumpovy administrativy směrem k uznání Krymu jako ruského by znamenal zásadní změnu v dosavadní americké zahraniční politice a pravděpodobně by vedl k napětí mezi Washingtonem, Kyjevem a evropskými spojenci.
V Pásmu Gazy došlo v neděli k incidentu, který může dále zkomplikovat již tak kolabující jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Deset lidí, včetně šesti dětí, zemřelo při leteckém úderu, když stáli ve frontě u zásobníků s vodou. Izraelská armáda přiznala, že došlo k chybě. Informovala o tom BBC.
Princ Harry a jeho žena Meghan si už před několika lety zvolili život mimo komfort britské královské rodiny, se kterou mají od té chvíle dost napjaté vztahy. Jednoduché to však s párem nemají ani jeho zaměstnanci. Nejnovější informace to jenom potvrzují.
Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu napsal dopis adresovaný slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Smer-SD). Předseda české vlády jej vyzval k podpoře 18. balíčku protiruských sankcí. Fico v posledních dnech naznačil, že Slovensko je připraveno sankce podpořit za určitých podmínek.
Jiří Krampol měl v pátek přijímat gratulace k 87. narozeninám, ale nakonec především pořádně vyděsil své příznivce. Skončil totiž opět v nemocnici, takže narozeninová přání pevného zdraví byla opravdu namístě. Nyní se naštěstí sám ozval, aby uklidnil situaci.
Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR.
Agáta Hanychová si letos nechala ujít celý karlovarský filmový festival, kde se jinak schází celá česká šoubyznysová smetánka. Podruhé za sebou vyrazila s manželem Mirkem Dopitou na Bali. Nyní už se ale opravdu těší domů. Proč?
Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami.
Unijním úředníkům pokazil tento červencový víkend americký prezident Donald Trump, když oznámil, že od srpna uvalí třicetiprocentní clo na dovezené zboží z Evropské unie. V Bruselu se dnes narychlo sejdou velvyslanci členských zemí. Unijní diplomaté každopádně stále věří, že je možná dohoda s Američany.
Poprvé bez manžela po svém boku dorazila Andrea Bartošková v sobotu na slavnostní zakončení karlovarského filmového festivalu. Doprovod ale měla více než na úrovni. Společnost jí totiž dělal prezident Petr Pavel, který navštívil závěr 59. ročníku filmové přehlídky.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.