Ministr zdravotnictví Spojených států navrhl experiment, při kterém by došlo k úmyslnému šíření viru, aby se identifikovali ptáci s imunitou. Odborníci však varují, že takový krok by mohl mít katastrofální následky. Upozornil New York Times.
Ministr zdravotnictví Spojených států Kennedy Jr. navrhl kontroverzní způsob, jak se vypořádat s ptačí chřipkou, která postihuje americké drůbeží farmy. Místo tradičního vybíjení infikovaných ptáků navrhl, že by zemědělci „měli zvážit možnost nechat ji proběhnout hejnem, aby bylo možné identifikovat ptáky nakažené a chránit ptáky, kteří jsou vůči ní imunní.“ Tento návrh vyslovil Kennedy v rozhovoru na Fox News.
Tuto myšlenku opakoval i v dalších rozhovorech na stejném kanálu, ačkoli jeho návrh je neortodoxní a vyvolal širokou kritiku. Ministr Kennedy, který nemá pravomoc nad farmami, získal podporu od ministryně zemědělství Brooke Rollinsové, která uvedla, že „existují někteří farmáři, kteří jsou ochotni to opravdu vyzkoušet v pilotním projektu, když kolem nich vybudujeme bezpečný perimetr, abychom zjistili, zda existuje cesta vpřed s imunitou.“
Nicméně veterinární vědci tento návrh jednoznačně odmítli. Dr. Gail Hansenová, bývalá státní veterinářka pro Kansas, označila Kennedyho nápad za „opravdu hrozný“ a zdůraznila, že by to mělo katastrofální důsledky pro zdraví zvířat i lidí. „To je recept na katastrofu,“ řekla Hansenová, a varovala, že umožnění šíření viru mezi ptáky by mohlo vést k jeho mutaci do virulentnější formy, což by představovalo hrozbu pro lidi.
Zatímco H5N1, virus ptačí chřipky, se zatím nešíří mezi lidmi, každá nová infekce představuje potenciální příležitost pro jeho mutaci. Dr. Hansenová dodala: „Je to doslova pět milionů šancí, že se tento virus replikuje nebo zmutuje.“ Zvětšení počtu infikovaných ptáků by rovněž zvýšilo riziko přenosu viru na pracovníky farmy a další zvířata.
Emily Hilliardová, zástupkyně tiskového tajemníka na ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb, se vyjádřila, že Kennedyho komentáře byly zaměřeny na ochranu lidí „před nejnebezpečnější verzí současné ptačí chřipky, která se vyskytuje u kuřat“. „Vybíjení vystavuje lidi nejvyššímu riziku expozice, což je důvod, proč ministr Kennedy a NH chtějí omezit odstřelovací aktivity,“ dodala Hilliardová.
Brooke Rollinsová ve své strategii proti ptačí chřipce doporučila posílení biologické bezpečnosti na farmách, přičemž její plán spočívá ve zlepšení ochrany před vniknutím viru na farmy a jeho šířením prostřednictvím přísného čištění a používání ochranných pomůcek.
Zemědělci, kteří čelí infekcím, často volají úřady, jakmile zjistí příznaky nemoci. Pokud testy ukáží pozitivitu na ptačí chřipku, je jim proplaceno zabití infikovaných ptáků, aby se zabránilo šíření viru. Dr. David Swayne, odborník na drůbež, však upozornil, že „pokud by zemědělci nechali virus projít farmou, tyto infekce by způsobily velmi bolestivou smrt u téměř 100 procent kuřat a krůt.“ Dodal, že taková strategie by vedla k „nehumánnímu zacházení“ a „krizi dobrých životních podmínek zvířat“.
Virus ptačí chřipky se původně objevil u volně žijících ptáků, kteří jej přenesli na domácí drůbež. Podle odborníků je chov drůbeže na farmách v současnosti pod velkým stresem a ptáci jsou náchylní k onemocněním, což viru poskytuje příležitost k rychlému šíření.
Dr. Keith Poulsen, ředitel Wisconsinské veterinární diagnostické laboratoře, varoval, že nechat virus šířit nekontrolovaně by mohlo mít vážné ekonomické důsledky pro americký drůbeží průmysl. „Okamžitě dojde k obrovské ekonomické ztrátě,“ uvedl.
Kennedy také v rozhovoru naznačil, že se nezdá, že by virus ubližoval volně žijícím ptákům, kteří mají údajně nějaký druh imunity. Odborníci však tento názor odmítli, a zdůraznili, že i mezi divokými ptáky virus způsobil úmrtí dravců a dalších druhů ptáků.
Dnes, v neděli 4. května 2025, zůstane celý areál Pražského hradu uzavřen pro veřejnost. Vedení Hradu oznámilo, že od 11:00 do 19:00 nebude možný vstup do žádné části areálu, včetně zahrad, výstavních prostor, pokladen ani informačních středisek. Poslední návštěvníci budou vpuštěni nejpozději v 10:30.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli v rozhovoru pro státní televizi prohlásil, že Rusko má dostatek síly a prostředků k tomu, aby dovedlo svou vojenskou operaci na Ukrajině do „logického konce“, jaký si Kreml představuje. Zároveň však vyjádřil naději, že nebude nutné použít jaderné zbraně.
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, udržuje s Českou republikou úzké a přátelské vztahy, které se v posledních letech výrazně prohloubily v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Česko patří mezi klíčové evropské partnery Ukrajiny a poskytuje jí významnou vojenskou, humanitární i politickou podporu.
Tři roky od začátku invaze na Ukrajinu zůstává ruský vojensko-průmyslový komplex navzdory tvrdým sankcím funkční. Rusko nadále vyrábí dělostřeleckou munici, drony i obrněná vozidla – ne špičkové kvality, ale „dostatečně dobré“, aby pokryly aktuální potřeby armády. Bez pomoci zahraničních partnerů a zprostředkovatelů by to však bylo téměř nemožné.
Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil.
Více než dva miliony fanoušků dorazily na pláž Copacabana v brazilském Riu de Janeiru, aby si užily bezplatný koncert americké popové hvězdy Lady Gaga. Podle místních úřadů šlo o její dosud největší vystoupení.
Počasí v Česku v příštím týdnu přinese citelné ochlazení. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty během čtvrtečního státního svátku i následujících dní budou držet výrazně níže než v uplynulém týdnu.
Silné bouře v sobotu udeřily na části Česka s takovou razancí, že meteorologové zaznamenali výskyt extrémního jevu zvaného downburst – prudkého sestupného poryvu větru schopného napáchat vážné škody. Na mimořádné projevy počasí upozorňoval Český hydrometeorologický ústav už v páteční výstraze.
Ruská ekonomika na oko odolává sankcím, ale za oponou je situace dramatická. Nová analýza švédského institutu SITE varuje, že Moskva udržuje finanční stabilitu jen díky masivním výdajům na válku. Šéfka švédského ministerstva financí vyzývá k tvrdším sankcím. „Musíme vyhladovět ruskou válečnou pokladnu,“ prohlásila.
V rodině Miloše Zemana se po několika měsících opět slavilo kulaté jubileum. Po loňských 80. narozeninách exprezidenta měla v úterý šedesátiny jeho manželka Ivana, bývalá první dáma. A dostala jeden hodnotný dar.
Slavní se většinou na prvního máje chlubí fotografiemi polibků, ale politik Jiří Pospíšil se letos rozhodl ukázat něco jiného. Konkrétně zveřejnil první snímek s dcerou Medou, která dostala jméno po zesnulé mecenášce Medě Mládkové.
Policie zasahovala v sobotu odpoledne na Karlově mostě v Praze, dokonce ho musela uzavřít. Reagovala tak na muže s nožem, který vylezl na jednu ze soch a chtěl spáchat sebevraždu. Vyjednavači ho nakonec přesvědčili, aby slezl dolů.