Skrytá pomsta princezny Kate: Odhalení jejího tajného plánu na Donalda Trumpa

Princezna Kate s princem Willaimem na bohoslužbě.
Princezna Kate s princem Willaimem na bohoslužbě., foto: X / Royal Family
Adam Chlapík 13. března 2025 17:10
Sdílej:

Princezna Kate vyslala jasný vzkaz Donaldu Trumpovi – a podle expertů jde o gesto, které nelze ignorovat. Co tím skutečně zamýšlela?

Kate, princezna z Walesu, se právě podařilo vrátit úder Donaldu Trumpovi, a to s ledovou chladností a precizní elegancí.

Jejich vztah má dlouhou a komplikovanou historii, která sahá až do roku 2012, kdy byla princezna skrytě vyfotografována nahoře bez. Tehdy Trump na Twitteru označil Kate za "skvělou, ale opalování nahoře bez si měla rozmyslet".

Po třinácti letech čekání se princezna rozhodla vrátit úder, a to v podobě vzkazu, který je nejen zdvořilý, ale i důrazně britský – a má jasný politický podtext.

Členové britské královské rodiny se tradičně vyhýbají veřejným politickým prohlášením a komentářům, přičemž není známo, že by Kate někdy hlasovala ve volbách. I přesto jsou mistři v důmyslném a nenápadném vyjadřování svých postojů k citlivým otázkám.

Příkladem je moment z roku 2022, kdy královna Alžběta II. pózovala s kanadským premiérem Justinem Trudeaurem před květinovým aranžmá v barvách ukrajinské vlajky, což bylo vnímáno jako její tichý, ale silný vzkaz na podporu Ukrajiny během ruské invaze.

Členové královské rodiny jsou známí tím, že prostřednictvím svého stylu dokážou vysílat jemné, ale silné signály, aniž by se vyjadřovali přímo. V roce 2017, během zvýšeného napětí po brexitu, princezna Kate zvolila klobouk, který silně připomínal vlajku Evropské unie, čímž vyvolala reakce.

Nejzajímavější moment přišel v roce 2019, kdy královna Alžběta II. během státní návštěvy Donalda Trumpa nosila brož, kterou jí darovali její političtí oponenti, Barack a Michelle Obama. Tento symbolický kousek oblečení měl vzkázat více než slova, stejně jako další brože, které nosila při oficiálních událostech.

Kate se tento týden zjevně inspirovala u královny Alžběty II., když na bohoslužbu Commonwealth Day ve Westminsterském opatství zvolila jasně červený outfit, který připomínal barvy kanadské vlajky.

Po loňském vynechání akce kvůli léčbě rakoviny, dorazila princezna do opatství ve výrazně červené javorové listové, což bylo vnímáno jako symbolické gesto směrem k Kanadě, zvlášť po hrozbách Donalda Trumpa o anexi této země. „Kývnutí kanadským barvám by v zemi nezůstalo bez povšimnutí,“ uvedl Telegraph.

Kate, známá svou láskou k recyklaci oblečení, tak možná ukázala první příklad politicky motivované recyklace na světě. Akce se zúčastnil i král Charles, který ve svém projevu vyzval 56 národů Commonwealthu k jednotě v „nejistých časech“ a zdůraznil význam organizace jako pozitivního vlivu na svět.

Gesto princezny Kate na bohoslužbě Commonwealth Day přichází v době, kdy je britská královská rodina stále více zapojena do geopolitických záležitostí. Zatímco král Charles minulý týden pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na čaj do Sandringhamu, což bylo vnímáno jako výrazná podpora Ukrajiny, král také přijal kanadského premiéra Justina Trudeaua. Tento diplomatický tah, společně s podporou Ukrajiny, neunikl pozornosti v Bílém domě, kde bylo vnímáno, že královo gesto vůči Zelenskému vyvolalo v Trumpových spojencích pocit „méněcennosti“ ohledně plánované státní návštěvy v Británii.

Zatímco Trump se soustředí na své vlastní politické agendy, včetně přísných imigračních opatření, králova měkká diplomacie a podpora Ukrajiny stále rezonují na mezinárodní scéně.

Po králově pozvání Donalda Trumpa na historicky druhou státní návštěvu do Británie se situace ve Washingtonu vyhrotila. Jak uvedl dobře informovaný zdroj, Washington nebyl po setkání Zelenského s Králem v Sandringhamu „trochu v pohodě“, britští představitelé zdůraznili, že král má právo rozhodnout o tom, s kým se setká. Tento krok připravuje půdu pro možná nepříjemnou státní návštěvu, kde by Trump s manželkou Melanií měli přicestovat do Londýna.

Ačkoli konkrétní datum návštěvy ještě nebylo stanovené, Kate, jako princezna z Walesu, se pravděpodobně bude podílet na organizaci tohoto významného setkání. Od povýšení na titul prince a princezny z Walesu hraje s princem Williamem stále důležitější roli při hostování zahraničních lídrů, jak ukázaly jejich činnosti během návštěv jihokorejského prezidenta a katarského šejka. I když se po smrti královny zdálo, že doba královských diplomatických gest skončila, Kate může mít nyní šanci převzít vedení v této oblasti.

Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.