Pohřeb zesnulého papeže Františka se uskuteční v sobotu 26. dubna v 10 hodin místního času na Svatopetrském náměstí. Do té doby je tělo papeže vystaveno k veřejnému uctění památky v bazilice sv. Petra, kde jeje vidělo na 150 tisíc lidí. Na zítřejší pohřeb se ale očekává až půl milionová účast, a to včetně řady celebrit.
Účast již přislíbilo několik světových lídrů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Spojené království bude na pohřbu zastupovat princ William, jak potvrdil Kensingtonský palác. Král Karel III. se osobně nezúčastní, ale následník trůnu uctí papežovu památku jménem monarchie.
Připomeňme, že při pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005 britskou delegaci tvořil tehdejší princ Charles, premiér Tony Blair s manželkou Cherie, Michael Howard a Charles Kennedy.
Mezi prvními evropskými monarchiemi, které potvrdily svou účast, bylo Belgické království – pohřbu se zúčastní král Philippe a královna Mathilde. Stejně tak potvrdili přítomnost španělský král Felipe VI. a královna Letizia, kteří v úterý podepsali kondolenční knihu v Madridu.
Z Monaka dorazí princ Albert s princeznou Charlene, kteří současně vyhlásili třídenní státní smutek. Dánskou monarchii bude reprezentovat královna Marie, protože král Frederik bude právě na cestě z Japonska a připravuje se na další zahraniční cestu.
Švédský král Carl XVI. Gustaf přicestuje se svou chotí, královnou Silvií, společně s premiérem Ulfem Kristerssonem. Účast potvrdil také lucemburský velkovévoda Henri, ačkoli se v letošním roce chystá na abdikaci.
Norsko vyšle na pohřeb korunního prince Haakona a jeho manželku, korunní princeznu Mette-Marit, kteří budou zastupovat krále Haralda V.
Očekává se, že sobotní smuteční obřad se stane jedním z největších globálních církevních i politických shromáždění posledních let. Papež František, první jezuita a první papež z Latinské Ameriky, zůstane zapsán do historie jako hlasatel pokory, dialogu a sociální spravedlnosti.
Po propršených dnech přinese víkend do Česka slunečné počasí. V noci na neděli ale udeří přízemní mrazíky – podle meteorologů však ovocným stromům zatím neublíží.
Pohřeb zesnulého papeže Františka se uskuteční v sobotu 26. dubna v 10 hodin místního času na Svatopetrském náměstí. Do té doby je tělo papeže vystaveno k veřejnému uctění památky v bazilice sv. Petra, kde jeje vidělo na 150 tisíc lidí. Na zítřejší pohřeb se ale očekává až půl milionová účast, a to včetně řady celebrit.
Napínavé páté finále play-off hokejové extraligy nabídlo divákům pořádnou dávku emocí a hokejového dramatu. Kometa Brno zvládla duel na ledě pardubického Dynama a po výhře 4:2 se ujala vedení ve finálové sérii 3:2 na zápasy. Ačkoliv domácí ve třetí třetině předvedli silný nápor a přiblížili se vyrovnání, Brňané si výhru pohlídali a v poslední vteřině ji potvrdili gólem do prázdné branky. Kometa má nyní jedinečnou šanci ukončit sérii a získat extraligový titul už na vlastním ledě.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Agentura Reuters dnes zveřejnila podrobnosti o návrhu rámcové dohody, který Spojené státy předložily jako údajně „konečnou nabídku oběma stranám“ v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokument obsahuje rozsáhlé návrhy na ukončení války, nové bezpečnostní záruky a vymezení teritoriálního uspořádání. Zároveň ale přináší řadu kontroverzních bodů, především v otázce uznání ruské kontroly nad některými ukrajinskými územími. Krátce po zveřejnění amerického návrhu přichází protinávrh z ukrajinské strany, podpořený evropskými partnery, který zdůrazňuje tvrdší podmínky především ve vztahu k ruské odpovědnosti a otázkám spravedlnosti.
Prezident Petr Pavel podepsal dlouho diskutovanou novelu zákona, která přináší zásadní změny v systému financování veřejnoprávních médií. Od května se totiž zvýší rozhlasové i televizní poplatky a nově se rozšíří i okruh lidí, kteří budou muset tyto poplatky hradit. Největší novinkou je, že se nová pravidla dotknou i domácností, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale mají přístup k internetu.