Králové, královny i princové. Kdo ze slavných dorazí na pohřeb papeže Františka?

Princ William
Princ William, foto: Instagram / Princ a princezna z Wallesu
Klára Marková 25. dubna 2025 21:56
Sdílej:

Pohřeb zesnulého papeže Františka se uskuteční v sobotu 26. dubna v 10 hodin místního času na Svatopetrském náměstí. Do té doby je tělo papeže vystaveno k veřejnému uctění památky v bazilice sv. Petra, kde jeje vidělo na 150 tisíc lidí. Na zítřejší pohřeb se ale očekává až půl milionová účast, a to včetně řady celebrit.

Účast již přislíbilo několik světových lídrů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Spojené království bude na pohřbu zastupovat princ William, jak potvrdil Kensingtonský palác. Král Karel III. se osobně nezúčastní, ale následník trůnu uctí papežovu památku jménem monarchie.

Připomeňme, že při pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005 britskou delegaci tvořil tehdejší princ Charles, premiér Tony Blair s manželkou Cherie, Michael Howard a Charles Kennedy.

Mezi prvními evropskými monarchiemi, které potvrdily svou účast, bylo Belgické království – pohřbu se zúčastní král Philippe a královna Mathilde. Stejně tak potvrdili přítomnost španělský král Felipe VI. a královna Letizia, kteří v úterý podepsali kondolenční knihu v Madridu.

Z Monaka dorazí princ Albert s princeznou Charlene, kteří současně vyhlásili třídenní státní smutek. Dánskou monarchii bude reprezentovat královna Marie, protože král Frederik bude právě na cestě z Japonska a připravuje se na další zahraniční cestu.

Švédský král Carl XVI. Gustaf přicestuje se svou chotí, královnou Silvií, společně s premiérem Ulfem Kristerssonem. Účast potvrdil také lucemburský velkovévoda Henri, ačkoli se v letošním roce chystá na abdikaci.

Norsko vyšle na pohřeb korunního prince Haakona a jeho manželku, korunní princeznu Mette-Marit, kteří budou zastupovat krále Haralda V.

Očekává se, že sobotní smuteční obřad se stane jedním z největších globálních církevních i politických shromáždění posledních let. Papež František, první jezuita a první papež z Latinské Ameriky, zůstane zapsán do historie jako hlasatel pokory, dialogu a sociální spravedlnosti. 

Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.