Britský král Karel III. s královnou Camillou ve středu překvapivě zavítali do Vatikánu, kde se osobně setkali s papežem Františkem. Audienci přitom Vatikán původně zrušil kvůli papežovým zdravotním potížím. O nečekané schůzce informovaly agentury AFP a AP.
Britský král Karel III. a královna Camilla se ve středu nečekaně setkali s papežem Františkem ve Vatikánu. Soukromou audienci potvrdily večer jak Buckinghamský palác, tak Vatikán. Pro Karla III. šlo o první setkání s hlavou katolické církve od jeho nástupu na britský trůn v roce 2022.
Osmaosmdesátiletý papež se v současnosti zotavuje ve své rezidenci po nedávném zápalu plic. Z nemocnice byl propuštěn 23. března po pěti týdnech léčby a lékaři mu doporučili šetřit síly. Přesto se o víkendu nečekaně objevil na závěr mše na Svatopetrském náměstí a nyní přijal i britský královský pár.
„Jejich Veličenstva byla velmi potěšena, že papež je natolik zdravý, že je přijal – a že měli příležitost podělit se s ním o svá nejlepší přání osobně,“ uvedl Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení.
Vatikán sdělil, že František popřál králi Karlovi a královně Camille vše nejlepší k jejich 20. výročí svatby, které připadlo právě na středu. Současně králi popřál brzké uzdravení – panovník totiž čelí onkologické diagnóze a na konci března musel být krátce hospitalizován kvůli vedlejším účinkům léčby.
Čtyřdenní návštěvu britského královského páru v Itálii původně provázely obavy právě kvůli zdravotnímu stavu krále, cesta však nakonec probíhá podle plánu.
„Jejich Veličenstva byla potěšena, že papež byl natolik v pořádku, že je mohl hostit na soukromém setkání a že měl příležitost osobně se podělit o svá přání všeho nejlepšího,“ uvedl podle časopisu People mluvčí Buckinghamského paláce v prohlášení.
Král s královnou zakončili den návštěvou italského parlamentu a poté se vrátili do Vily Wolkonsky, sídla britského velvyslance v Římě, aby si krátce odpočinuli před cestou do Vatikánu. V Itálii pobývají od 7. do 10. dubna v rámci čtyřdenní státní návštěvy. Původní plán počítal i s oficiálním programem ve Vatikánu, ten však byl kvůli papežově zdravotnímu stavu po vzájemné dohodě odložen.
Karel III. navštívil Vatikán již pětkrát – tehdy ještě jako princ Charles. Setkal se přitom se třemi papeži: Janem Pavlem II. v roce 1982 během jeho návštěvy Británie a později i na jeho pohřbu v roce 2005, s Benediktem XVI. v roce 2009 a s Františkem v letech 2017 a 2019.
Společnost Paramount zažívá několik perných týdnů. Důvodem je rozhodnutí vyplatit Donaldu Trumpovi 16 milionů dolarů, namísto toho, aby se s ním soudila. Mnozí předpovídali, že by spor pravděpodobně vyhrála. K tomuto kroku došlo zrovna ve chvíli, kdy firma potřebovala schválení fúze za 8 miliard dolarů od federálních úřadů, což vyvolalo obrovský poprask.
Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.
Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.
Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.
V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.
Po intenzivních bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly Moravu, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naléhavou výstrahu před silnými bouřkami pro oblast Čech. Očekává se, že nepříznivé počasí zasáhne region v odpoledních a večerních hodinách během pátku i soboty.
Humanitární organizace tvrdě kritizují Evropskou unii za její nedostatečnou reakci na humanitární katastrofu v Gaze. Podle nich jsou výzvy k umožnění dodávek pomoci nedostatečné bez uplatnění tvrdších opatření vůči Izraeli, zejména sankcí.
Na 25. summitu EU–Čína v Pekingu byla podepsána důležitá klimatická dohoda, která byla považována za vzácné vítězství pro obě strany. Přesto, že se evropským lídrům podařilo dosáhnout společné shody v oblasti boje proti klimatickým změnám, zbytek jednání se ukázal jako neúspěšný.
Hulk Hogan, známá postava světa profesionálního wrestlingu a herec, zemřel ve věku 71 let. Podle informací jeho manažera, Chrise Vola, zemřel poté, co u něj došlo k srdeční zástavě, zatímco byl doma na Floridě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na platformě X oznámil, že Francie oficiálně uzná palestinský stát na zasedání Valného shromáždění OSN v září tohoto roku. Tato zpráva přichází v době, kdy humanitární krize v Gaze i politické napětí na Blízkém východě eskalují.
Arturo Suarez, čtyřiatřicetiletý Venezuelan, který nikdy nebyl trestán v žádné ze čtyř zemí, kde žil, byl přesto deportován Trumpovou administrativou do vysoce střežené věznice v Salvadoru. Podle jeho slov tam strávil čtyři měsíce pekla – plného bití, psychického teroru a nelidských podmínek.
Nejvyšší soud Ruské federace ve středu oficiálně zakázal údajné „Mezinárodní satanistické hnutí“ s odůvodněním, že představuje hrozbu pro tradiční náboženství. Tato organizace ale ve skutečnosti podle všeho vůbec neexistuje.