Papež František byl propuštěn z nemocnice. Na veřejnosti nevypadal vůbec dobře

Papež František po pěti týdnech na veřejnosti
Papež František po pěti týdnech na veřejnosti, foto: reprofoto YouTube
Klára Marková 23. března 2025 14:06
Sdílej:

Papež František v neděli pozdravil davy poutníků shromážděné před římskou nemocnicí Gemelli, odkud byl po více než pěti týdnech hospitalizace propuštěn. Tento krátký, ale symbolický moment byl podle The Guardian jeho prvním veřejným vystoupením od doby, kdy byl přijat do nemocnice kvůli oboustrannému zápalu plic.

Pontifik, který se stále zotavuje, se objevil na balkóně svého nemocničního pokoje, aby udělil požehnání a poděkoval shromážděným lidem. „Děkuji všem,“ pronesl 88letý František před svým návratem do rezidence Casa Santa Marta ve Vatikánu, kde bude pokračovat v rekonvalescenci nejméně dva měsíce. Jeden z poutníků řekl italské televizi Rai: „Náš papež se vrací.“

František byl do nemocnice přijat 14. února s infekcí dýchacích cest, která se později vyvinula v zápal plic v obou plicích. Podle Dr. Sergia Alfieriho, vedoucího chirurga nemocnice Gemelli, se zdravotní stav papeže postupně zlepšoval, ale jeho úplné zotavení bude vyžadovat delší čas. Během pobytu v nemocnici prodělal dvě kritické dechové krize, než lékaři 10. března oznámili, že již není v bezprostředním ohrožení života.

V nedělním poselství Anděl Páně František reflektoval svou dlouhou hospitalizaci. „Měl jsem příležitost zakusit Pánovu trpělivost, kterou vidím také v neúnavné péči lékařů a zdravotníků i v nadějích příbuzných nemocných,“ uvedl. Zdůraznil, že tato důvěryplná trpělivost, zakotvená v Boží neochvějné lásce, je nezbytná zejména v nejtěžších a nejbolestivějších chvílích.

Papež také vyjádřil svůj zármutek nad obnoveným izraelským bombardováním Pásma Gazy a vyzval k okamžitému zastavení bojů a obnovení dialogu. „Modleme se za ukončení válek a za mír, zvláště v sužované Ukrajině, Palestině, Izraeli, Libanonu, Myanmaru, Súdánu a Demokratické republice Kongo,“ uvedl František.

Podle deníku La Repubblica papež naléhal na návrat domů, ačkoliv mu lékaři doporučili klid a pokračování v léčbě. Dr. Alfieri uvedl, že existuje naděje na brzké obnovení papežovy pracovní agendy, ale varoval, že setkání s většími skupinami lidí bude muset být odloženo. Zůstává nejasné, zda se uskuteční plánovaná audience s britským králem Karlem III. a královnou Camillou, která je naplánována na 8. dubna.

Navzdory zdravotním potížím František i během hospitalizace pokračoval v řízení Vatikánu. Schválil například několik beatifikací a kanonizací a napsal dopis šéfredaktorovi italského deníku Corriere della Sera, v němž znovu apeloval na mír a odzbrojení.

František je náchylný k plicním infekcím, což je důsledek pleuritidy, kterou prodělal v mládí, a v jejímž důsledku mu byla odstraněna část plic. V posledních letech čelil řadě zdravotních komplikací a několikrát naznačil, že by v případě vážných zdravotních problémů mohl na svůj úřad rezignovat. Minulý týden však tyto spekulace rozhodně odmítl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. 

Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.