Dveře Rudolfina se za veřejným posledním rozloučením s Jiřím Bartoškou zavřely v úterý v 17 hodin. Tím ale události toho dne zdaleka nekončily. Do honosné budovy následně dorazily známé osobnosti, aby uctily památku zesnulého, jak on si to přál. Tedy mejdanem. Nyní se objevilo první svědectví o jeho průběhu.
Významnou roli měla oblíbená kapela MIG 21 s frontmanem Jiřím Macháčkem, která na akci jen pro zvané hosty, jichž byly stovky, zahrála. Její koncert trval hodinu a půl a přerušovaly ho proslovy slavných, kteří se rozhodli na Bartošku zavzpomínat.
Podle informací deníku Blesk se ke slovu dostali moderátor Marek Eben, důležitý kolega zesnulého z karlovarského filmového festivalu, či herečtí kolegové Bolek Polívka a Iva Janžurová. Prý se také připomněla legendární scéna, kterou Bartoška vystřihl v kultovním televizním seriálu Dabing Street.
Video: Jiří Bartoška v seriálu Dabing Street. | YouTube
Mejdanu předcházelo veřejné poslední rozloučení s Bartoškou ve Dvořákově síni Rudolfina. Od 10 hodin proudili lidé do vnitřních prostor honosné budovy v centru Prahy, kde bylo zřízeno pietní místo v podobě kanceláře populárního herce. Dveře se pro veřejnost uzavřely v 17:00.
Bartoška vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde také v Divadle na provázku začínal. V divadelní kariéře pokračoval v ústeckém Činoherním studiu, následně zakotvil v Divadle Na zábradlí v Praze. Po sametové revoluci se přesunul do Divadla Bez zábradlí.
Byl také úspěšným filmovým a televizním hercem, u diváků se proslavil například rolí v seriálu Sanitka. V roce 1999 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Všichni moji blízcí.
Bartoška je také neodmyslitelně spjatý se zmrtvýchvstáním Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1994 se stal jeho prezidentem, kterým byl až do smrti. Zásadní byla pro festival jeho spolupráce s kritičkou Evou Zaoralovou.
Bartoška se také angažoval v politických záležitostech. Za minulého režimu podepsal petici za propuštění Václava Havla či prohlášení Několik vět. V listopadu a prosinci 1989 během revolučních dní spoluzakládal Občanské fórum a oznamoval Havlovu kandidaturu na prezidenta během manifestace na Václavském náměstí.
Čtvrtek je klíčovým dnem na každém mistrovství světa v hokeji a jinak tomu nebylo ani na probíhajícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku. Češi tentokrát čtvrtfinále nezvládli, když ve Stockholmu podlehli domácímu Švédsku 2:5. O výsledku rozhodla již první třetina, kdy si Seveřané vypracovali třígólový náskok.
Sedm let uplynulo v pondělí od velkolepé svatby prince Harryho a jeho manželky Meghan, která si výročí připomněla na sociálních sítích. Roky krásných vzpomínek má ostře sledovaný pár zachované ve fotkách, jak vévodkyně odhalila.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Dveře Rudolfina se za veřejným posledním rozloučením s Jiřím Bartoškou zavřely v úterý v 17 hodin. Tím ale události toho dne zdaleka nekončily. Do honosné budovy následně dorazily známé osobnosti, aby uctily památku zesnulého, jak on si to přál. Tedy mejdanem. Nyní se objevilo první svědectví o jeho průběhu.
Po osmnácti měsících tvrdých náletů, pozemních útoků a neustále se zpřísňující blokády Pásma Gazy vydala OSN jedno z dosud nejzávažnějších varování: pokud nedojde k okamžnému přílivu humanitární pomoci, zejména potravin, hrozí smrt až 14 000 kojencům. Varování přišlo den poté, co Izrael po téměř tříměsíčním úplném zablokování Gazy 20. května 2025 povolil omezený návrat pomoci. OSN ale upozornila, že do oblasti bylo vpuštěno jen devět nákladních vozů, přičemž potřeba je přibližně 500 denně. Sama OSN tento objem označila za „kapku v moři toho, co je naléhavě potřeba“.
Narychlo ukončená válka na Ukrajině nebude koncem konfliktu, ale začátkem širší destabilizace Evropy. Pokud Západ přistoupí na mírové podmínky diktované Kremlem, vyšle tím jasný signál, že se agrese vyplácí. Následovat mohou další cíle, jako Moldavsko, Pobaltí, Rumunsko a Polsko. Pak už nebude o čem vyjednávat.
Napětí na okupovaném Západním břehu se opět vyostřilo poté, co izraelské ozbrojené složky vystřelily varovné salvy směrem ke skupině 25 diplomatů, kteří ve středu 21. května navštívili město Jenin. Delegace zastupovala 31 zemí, včetně Itálie, Kanady, Egypta, Jordánska, Velké Británie, Číny a Ruska. Incident přiměl účastníky k úprku a okamžitě vyvolal rozsáhlé mezinárodní pobouření.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu otevřeně přiznal, že Moskva již nemá žádný zájem na příměří na Ukrajině. V reakci na mezinárodní výzvy k ukončení války a především návrh prezidenta Donalda Trumpa na 30denní úplné příměří Lavrov prohlásil: „Tohle už nechceme.“
Ve středu večer se hlavní město Spojených států stalo dějištěm tragické události, která otřásla nejen izraelskou diplomacií, ale i mezinárodní veřejností. Při střelbě v centru Washingtonu byli zavražděni dva mladí zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim. Jejich identitu oficiálně potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek ráno s tím, že šlo o "brutální teroristický útok", který zasáhl srdce izraelské diplomatické služby.
Australský premiér Anthony Albanese dosáhl historického vítězství, když se mu podařilo nejen obhájit svůj mandát ve volbách v květnu 2025, ale zároveň učinit z klimatické politiky vítězný volební program. Jeho úspěch je pozoruhodný i z globální perspektivy, protože Austrálie patřila po dlouhá léta k zemím, kde klimatická opatření znamenala politický pád – premiéři ztráceli funkce, strany přicházely o podporu a veřejná debata se proměnila v ideologický střet. Podle webu Politico se tak právě Austrálie stala vítězem v klimatických válkách.
Pasažéři indického dopravního letadla zažili ve středu doslova okamžiky hrůzy, když jejich stroj narazil na silné krupobití během letu. I přes vážné poškození letadla se však posádce podařilo úspěšně přistát na letišti ve městě Šrínagar v oblasti Kašmíru.
Americká armáda intenzivně připravuje své zdravotnické jednotky na potenciální ozbrojený konflikt s Čínou. Války v Iráku a Afghánistánu byly vedeny za podmínek, které umožňovaly evakuaci zraněných během takzvané „zlaté hodiny“. V Pacifiku by však podobná rychlost nebyla realistická – a armáda se tomu musí přizpůsobit.