Zásadní obrat v jedné z největších krimi záhad: Policie po 50 letech zatkla podezřelého z vraždy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Klára Marková 13. května 2025 20:18
Sdílej:

Téměř půl století poté, co byla 24letá Jeanette Ralstonová nalezena uškrcená a sexuálně napadená ve svém voze Volkswagen Beetle, došlo k zásadnímu obratu: policie díky otisku prstu na krabičce cigaret zatkla podezřelého.

Willie Eugene Sims, 69letý muž žijící v Ohiu, byl obviněn z vraždy z roku 1977, když nový algoritmus FBI na vyhledávání otisků prstů dokázal spojit letitý důkaz z místa činu právě s ním. Podle prokuratury okresu Santa Clara byl Sims nedávno zadržen v Ohiu, odkud byl vydán do Kalifornie a umístěn do vazby bez možnosti kauce.

„Loni jsme vsadili na poslední šanci – spustili jsme nové porovnání všech otisků z místa činu přes databázi FBI. A zázrakem to vyšlo,“ uvedl zástupce státního zástupce Rob Baker. K průlomu došlo v létě 2024, když experti na otisky prstů z policie v San Jose oznámili shodu s mužem žijícím v malém městě v Ohiu.

Otisk prstu se nacházel na krabičce cigaret značky Eve, která byla nalezena v autě oběti. Po celá desetiletí zůstával tento důkaz bez využití, ale právě vylepšený algoritmus FBI z roku 2018 ho konečně spojil s konkrétní osobou.

Podle spisu byla Ralstonová naposledy spatřena 31. ledna 1977 krátce před půlnocí, jak opouští bar Lion’s Den v San Jose po boku neznámého muže. Následujícího rána byla nalezena mrtvá na zadním sedadle svého vozu s košilí uvázanou kolem krku. Pitva potvrdila, že byla uškrcena a sexuálně napadena. Vyšetřovatelé se domnívají, že se pachatel pokusil vůz zapálit, což se mu však nepodařilo.

V době vraždy sloužil Sims jako voják na základně Fort Ord. Tehdy nebyl nikdy s případem přímo spojován. O rok později byl sice odsouzen za pokus o vraždu v okrese Monterey a odpykal si dva a půl měsíce vězení, ale Kalifornii následně opustil – v době, kdy se DNA ještě systematicky neodebírala a nezaznamenávala.

Případ zůstával desítky let nevyřešený, dokud nebyl v srpnu 2024 otisk prstu konečně identifikován. Vyšetřovatelé poté osobně odcestovali do Ohia, kde s pomocí místních úřadů získali Simsův vzorek DNA. Ten se následně shodoval s genetickým materiálem nalezeným pod nehty oběti a na košili použitou k uškrcení.

„Forenzní věda se den ode dne zlepšuje a tím se i každý zločinec dostává blíž ke spravedlnosti,“ uvedl státní zástupce Jeff Rosen. „Nevzdáváme se a nezapomínáme.“

Willie Eugene Sims byl formálně obžalován 9. května u soudu v San Jose. Zůstává ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci a zatím neuvedl žádné vyjádření k vině. Soud stanovil další jednání na 12. srpna. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu trest 25 let až doživotí. 

Stalo se
Novinky
T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Experti prozradili, proč Rusko ani po třech letech války nenasadilo na Ukrajině prestižní tank T-14 Armata

Téměř tři a půl roku po invazi na Ukrajinu se stále neobjevila na bojišti ruská chlouba – tank T-14 Armata. Nejnovější a údajně nejpokročilejší hlavní bojový tank ruské armády se na frontě objevil jen výjimečně a krátkodobě, což podle analytiků svědčí o tom, že jeho výkon v praxi nedosahuje očekávání.

Novinky
Írán

Jak by se změnil svět, kdyby Írán vlastnil jadernou zbraň?

Navzdory současnému klidu zbraní mezi Izraelem a Íránem zůstává otázka: bylo celé riziko ozbrojené eskalace ospravedlnitelné? A co když se Írán v budoucnu rozhodne znovu intenzivně usilovat o jadernou zbraň? Odpověď na základní otázku – můžeme žít s jaderně vyzbrojeným Íránem? – podle odborníků zní: ano, i když s nelibostí.

Počasí
Benátky

Evropu sužuje extrémní počasí. Nemocnice jsou přetížené, školy uzavřené, platí zákaz venkovních prací

Střední a jižní Evropa čelí mimořádně silné vlně veder, která trvá už několik dní a způsobuje vážné dopady v Itálii, Francii i Španělsku. Teploty se pohybují nad hranicí 40 stupňů Celsia, což přináší nárůst pacientů v nemocnicích, vypuknutí požárů a celou řadu nouzových opatření ze strany státních i regionálních úřadů.

Počasí
Ilustrační fotografie

Počasí je teplejší, než si pamatujeme z dětství. A podle modelů bude brzy mnohem hůř

Nový výzkum odhalil znepokojivý trend: planeta Země zadržuje stále více tepla, a to tempem, které výrazně překonává předpovědi klimatických modelů. Míra tzv. energetické nerovnováhy – rozdílu mezi teplem přicházejícím od Slunce a teplem odcházejícím zpět do vesmíru – se za posledních 20 let více než zdvojnásobila. Vědci tak varují, že oteplování Země by mohlo v příštích letech výrazně zrychlit.