Téměř půl století poté, co byla 24letá Jeanette Ralstonová nalezena uškrcená a sexuálně napadená ve svém voze Volkswagen Beetle, došlo k zásadnímu obratu: policie díky otisku prstu na krabičce cigaret zatkla podezřelého.
Willie Eugene Sims, 69letý muž žijící v Ohiu, byl obviněn z vraždy z roku 1977, když nový algoritmus FBI na vyhledávání otisků prstů dokázal spojit letitý důkaz z místa činu právě s ním. Podle prokuratury okresu Santa Clara byl Sims nedávno zadržen v Ohiu, odkud byl vydán do Kalifornie a umístěn do vazby bez možnosti kauce.
„Loni jsme vsadili na poslední šanci – spustili jsme nové porovnání všech otisků z místa činu přes databázi FBI. A zázrakem to vyšlo,“ uvedl zástupce státního zástupce Rob Baker. K průlomu došlo v létě 2024, když experti na otisky prstů z policie v San Jose oznámili shodu s mužem žijícím v malém městě v Ohiu.
Otisk prstu se nacházel na krabičce cigaret značky Eve, která byla nalezena v autě oběti. Po celá desetiletí zůstával tento důkaz bez využití, ale právě vylepšený algoritmus FBI z roku 2018 ho konečně spojil s konkrétní osobou.
Podle spisu byla Ralstonová naposledy spatřena 31. ledna 1977 krátce před půlnocí, jak opouští bar Lion’s Den v San Jose po boku neznámého muže. Následujícího rána byla nalezena mrtvá na zadním sedadle svého vozu s košilí uvázanou kolem krku. Pitva potvrdila, že byla uškrcena a sexuálně napadena. Vyšetřovatelé se domnívají, že se pachatel pokusil vůz zapálit, což se mu však nepodařilo.
V době vraždy sloužil Sims jako voják na základně Fort Ord. Tehdy nebyl nikdy s případem přímo spojován. O rok později byl sice odsouzen za pokus o vraždu v okrese Monterey a odpykal si dva a půl měsíce vězení, ale Kalifornii následně opustil – v době, kdy se DNA ještě systematicky neodebírala a nezaznamenávala.
Případ zůstával desítky let nevyřešený, dokud nebyl v srpnu 2024 otisk prstu konečně identifikován. Vyšetřovatelé poté osobně odcestovali do Ohia, kde s pomocí místních úřadů získali Simsův vzorek DNA. Ten se následně shodoval s genetickým materiálem nalezeným pod nehty oběti a na košili použitou k uškrcení.
„Forenzní věda se den ode dne zlepšuje a tím se i každý zločinec dostává blíž ke spravedlnosti,“ uvedl státní zástupce Jeff Rosen. „Nevzdáváme se a nezapomínáme.“
Willie Eugene Sims byl formálně obžalován 9. května u soudu v San Jose. Zůstává ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci a zatím neuvedl žádné vyjádření k vině. Soud stanovil další jednání na 12. srpna. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu trest 25 let až doživotí.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.
Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.
Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.
Ajatolláh Alí Chameneí, který po téměř čtyřicet let stojí v čele Íránu, se během své vlády musel vypořádat s válkou, ekonomickými krizemi i vnitřním odporem. Ale současná situace, kdy Spojené státy a Izrael uskutečnily přímé a ničivé útoky na íránské území, znamená bezprecedentní výzvu – a možná nejvážnější krizi jeho vlády.
Devatenáctiletý Oleh si myslel, že má jednoduchou brigádu. Na Telegramu našel inzerát nabízející tisíc dolarů za pouhé posprejování policejní stanice. Místo barvy ale v únoru u policejního velitelství v Rivném otevřel tašku s dráty, mobilním telefonem a podomácku vyrobenou výbušninou. Bez svého vědomí se stal součástí nové ruské sabotážní kampaně, jejímž cílem je destabilizovat Ukrajinu a využít místních mladistvých jako pěšáky v „hybridní válce“.
Téměř tři a půl roku po invazi na Ukrajinu se stále neobjevila na bojišti ruská chlouba – tank T-14 Armata. Nejnovější a údajně nejpokročilejší hlavní bojový tank ruské armády se na frontě objevil jen výjimečně a krátkodobě, což podle analytiků svědčí o tom, že jeho výkon v praxi nedosahuje očekávání.
Navzdory současnému klidu zbraní mezi Izraelem a Íránem zůstává otázka: bylo celé riziko ozbrojené eskalace ospravedlnitelné? A co když se Írán v budoucnu rozhodne znovu intenzivně usilovat o jadernou zbraň? Odpověď na základní otázku – můžeme žít s jaderně vyzbrojeným Íránem? – podle odborníků zní: ano, i když s nelibostí.
Střední a jižní Evropa čelí mimořádně silné vlně veder, která trvá už několik dní a způsobuje vážné dopady v Itálii, Francii i Španělsku. Teploty se pohybují nad hranicí 40 stupňů Celsia, což přináší nárůst pacientů v nemocnicích, vypuknutí požárů a celou řadu nouzových opatření ze strany státních i regionálních úřadů.
Nový výzkum odhalil znepokojivý trend: planeta Země zadržuje stále více tepla, a to tempem, které výrazně překonává předpovědi klimatických modelů. Míra tzv. energetické nerovnováhy – rozdílu mezi teplem přicházejícím od Slunce a teplem odcházejícím zpět do vesmíru – se za posledních 20 let více než zdvojnásobila. Vědci tak varují, že oteplování Země by mohlo v příštích letech výrazně zrychlit.
Velká část Evropy je dnes opět sevřena silnou vlnou veder, která sužuje zejména jižní státy. Teploty se pohybují mezi 35 a 42 °C a úřady v několika zemích vydaly zdravotní i ekologická varování. V Itálii bylo v neděli na nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli vedru uvedeno 27 měst, ve Francii je na druhý nejvyšší „oranžový“ stupeň výstrahy více než 80 ze 96 departementů.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně přestřihl pásku u nového luxusního letoviska na pobřeží, které státní média označují za „turistické město národní hodnoty“. Tento rozsáhlý komplex v oblasti Wonsan-Kalma, postavený na východním pobřeží země, nabízí vodní parky, výškové hotely a kapacitu pro téměř 20 tisíc hostů.