Ukrajinci žijící v USA obdrželi dopis požadující, aby do sedmi dnů opustili zemi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Anna Červinková 5. dubna 2025 17:57
Sdílej:

Několik Ukrajinců žijících v USA v rámci humanitárního programu obdrželo e-mail, ve kterém jim byl zrušen jejich status a bylo jim nařízeno opustit zemi do sedmi dnů, informovaly agentury Reuters a Politico.

Několik Ukrajinců žijících ve Spojených státech obdrželo dopis, který je informoval o revizi jejich imigračního statusu. Dopis, zaslaný americkou celní a pohraniční ochranou, uváděl, že již nemají zákonné právo pobývat v zemi.

Jeden z příjemců, citovaný agenturou Reuters, popsal svůj šok po obdržení dopisu. "Nemohla jsem normálně dýchat a nekontrolovatelně plakala," řekla. Žena, která si v srpnu 2024 prodloužila svůj imigrační status o dva roky, byla zcela zaskočena zrušením svého pobytu.

Reakce ministerstva vnitřní bezpečnosti přišla rychle. Mluvčí této instituce uvedl, že dopisy byly odeslány "omylem" a že program, který vznikl po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, nadále funguje.

Tento incident přichází poté, co agentura Reuters v březnu informovala o plánech administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která údajně hodlá zrušit status uprchlíka pro 240 tisíc Ukrajinců, kteří přišli do Spojených států po 24. únoru 2022.

Tisková mluvčí Bílého domu Caroline Leavittová tuto zprávu označila za "falešnou".

Stalo se
Novinky
Kreml

Proč Rusko uznalo Taliban: Zájmy převážily nad ideologií

Rozhodnutí Moskvy oficiálně uznat vládu Talibanu v Afghánistánu, oznámené počátkem července, nepřišlo náhodou. Nešlo o ideologické gesto, ale o promyšlený geopolitický tah, jehož cílem je posílit ruský vliv ve střední a jižní Asii, oslabit postavení Západu a přispět ke stabilizaci regionu ohrožovaného extremismem, míní expert na zahraniční politiku Eldar Mamedov.

Počasí
Ilustrační foto

Závislost světa na fosilních palivech: Jak přesvědčit autoritářské režimy, že extrémní počasí není výmysl?

Svět se nadále potýká s klimatickou krizí, ale klíčová otázka zní: jak přesvědčit autoritářské režimy, aby se do boje proti změně klimatu zapojily? Většina světových emisí skleníkových plynů dnes totiž pochází z nedemokratických zemí – a právě tyto státy, mezi které patří například Čína, Rusko, Írán nebo Saúdská Arábie, často zároveň patří mezi největší vývozce ropy a plynu.

Novinky
Komentář
Robert Fico (Smer)

Fico držel Evropu v šachu kvůli vlastnímu zisku. Zapomíná, jak moc Slovensko díky členství v EU profituje

Schválení 18. sankčního balíku EU proti Rusku odblokoval až obrat slovenské vlády, kterou k tomu dotlačily energetické záruky. Premiér Robert Fico se přitom dál prezentuje jako obránce národních zájmů, ve skutečnosti však svým lavírováním podkopává evropskou jednotu a nahrává autoritářům. Slovensko ale nemůže dlouhodobě stát jednou nohou v Bruselu a druhou v Moskvě.

Počasí
Ilustrační foto

Počasí může způsobit zhroucení společnosti. Afrika je na pokraji hladomoru, Evropa čelí rekordním ztrátám

Desítky milionů lidí na celém světě se ocitají v bezprostředním ohrožení života kvůli stále častějším a ničivějším obdobím sucha. Nová mezinárodní zpráva upozorňuje, že kombinace klimatických změn a špatného hospodaření s vodními zdroji vede k dramatickému zhoršování humanitární situace.