Vatikán oznámil úmrtí papeže Františka, který dnes v ranních hodinách ve svém sídle zemřel ve věku 88 let. Sdělení přišlo přibližně v 9:45 SELČ, přičemž smrt nastala v 7:35. Pontifik, jenž v posledních týdnech bojoval s vleklými zdravotními problémy, se ještě včera objevil na veřejnosti a udělil velikonoční požehnání věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí. Krátce poté se také osobně setkal s americkým viceprezidentem JD Vancem, který dnes ráno veřejně vyjádřil svou soustrast.
Video: Přímý přenos ze Svatopetrského náměstí | YouTube
Smrt papeže Františka vyvolala vlnu mezinárodních reakcí. Od okamžiku zveřejnění zprávy přicházejí kondolence od předních světových lídrů. Mezi prvními se ozval britský král Karel III., britský premiér Sir Keir Starmer, italská předsedkyně vlády Giorgia Meloni i Bílý dům. Všichni ocenili papežovu neúnavnou práci ve prospěch spravedlnosti, soucitu a míru.
Vatikánské Svatopetrské náměstí se začalo rychle plnit truchlícími věřícími. Podle svědků panuje na místě tichá, hluboce emotivní atmosféra a někteří lidé se neubránili slzám. Obrazy papeže a zapálené svíčky se objevují po celé Itálii i jinde ve světě.
Podle mluvčího Vatikánu Mattea Bruniho by tělo papeže mohlo být přemístěno do baziliky svatého Petra již ve středu. Tím by se umožnilo veřejnosti vzdát poslední poctu tomuto výjimečnému pontifikovi. Konečné rozhodnutí o termínu má padnout během zasedání kardinálského sboru, které je naplánováno rovněž na středu.
Pohřeb papeže Františka bude podle jeho vlastního přání mnohem skromnější než ceremonie, jaké se tradičně konaly při úmrtí jeho předchůdců. Již před časem schválil plán, který má celou událost výrazně zjednodušit. Přesné datum pohřbu zatím nebylo oznámeno.
Jedním z nejzásadnějších kroků následujících dnů bude svolání konkláve. Do Vatikánu se sjedou kardinálové z celého světa – celkem 138 z nich má právo volit papežova nástupce. Hlasování probíhá v přísném utajení uvnitř Sixtinské kaple. Výběr nového papeže může trvat několik dní až týdnů, v závislosti na shodě uvnitř kolegia.
Papež František, rodným jménem Jorge Mario Bergoglio, zůstane v paměti mnohých jako charismatický reformátor, jenž se nebál kontroverzí ani silných prohlášení. Byl prvním papežem z Latinské Ameriky a zároveň prvním jezuitským pontifikem v dějinách. Během svého pontifikátu se zasazoval o obranu chudých, uprchlíků, a často kritizoval konzumní společnost i nadměrný kapitalismus.
Společnost Paramount zažívá několik perných týdnů. Důvodem je rozhodnutí vyplatit Donaldu Trumpovi 16 milionů dolarů, namísto toho, aby se s ním soudila. Mnozí předpovídali, že by spor pravděpodobně vyhrála. K tomuto kroku došlo zrovna ve chvíli, kdy firma potřebovala schválení fúze za 8 miliard dolarů od federálních úřadů, což vyvolalo obrovský poprask.
Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.
Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.
Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.
V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.
Po intenzivních bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly Moravu, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naléhavou výstrahu před silnými bouřkami pro oblast Čech. Očekává se, že nepříznivé počasí zasáhne region v odpoledních a večerních hodinách během pátku i soboty.
Humanitární organizace tvrdě kritizují Evropskou unii za její nedostatečnou reakci na humanitární katastrofu v Gaze. Podle nich jsou výzvy k umožnění dodávek pomoci nedostatečné bez uplatnění tvrdších opatření vůči Izraeli, zejména sankcí.
Na 25. summitu EU–Čína v Pekingu byla podepsána důležitá klimatická dohoda, která byla považována za vzácné vítězství pro obě strany. Přesto, že se evropským lídrům podařilo dosáhnout společné shody v oblasti boje proti klimatickým změnám, zbytek jednání se ukázal jako neúspěšný.
Hulk Hogan, známá postava světa profesionálního wrestlingu a herec, zemřel ve věku 71 let. Podle informací jeho manažera, Chrise Vola, zemřel poté, co u něj došlo k srdeční zástavě, zatímco byl doma na Floridě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na platformě X oznámil, že Francie oficiálně uzná palestinský stát na zasedání Valného shromáždění OSN v září tohoto roku. Tato zpráva přichází v době, kdy humanitární krize v Gaze i politické napětí na Blízkém východě eskalují.
Arturo Suarez, čtyřiatřicetiletý Venezuelan, který nikdy nebyl trestán v žádné ze čtyř zemí, kde žil, byl přesto deportován Trumpovou administrativou do vysoce střežené věznice v Salvadoru. Podle jeho slov tam strávil čtyři měsíce pekla – plného bití, psychického teroru a nelidských podmínek.
Nejvyšší soud Ruské federace ve středu oficiálně zakázal údajné „Mezinárodní satanistické hnutí“ s odůvodněním, že představuje hrozbu pro tradiční náboženství. Tato organizace ale ve skutečnosti podle všeho vůbec neexistuje.