Spolupachatelé "ruského míru". Jak se v Rusku točí filmy a seriály, které ospravedlňují válku na Ukrajině

Natáčení celovečerního válečného filmu ruskou propagandou.
Natáčení celovečerního válečného filmu ruskou propagandou., foto: reprofoto Current Time
Anna Červinková 5. dubna 2025 19:01
Sdílej:

Ruská kinematografie se během války proti Ukrajině zaměřila na propagandu vojenských cílů. Scenáristé a režiséři soutěží o financování filmů, které oslavují „ruský svět“ a „cíle NWO“. Ministerstvo kultury přitom přiděluje prostředky přímo i prostřednictvím speciálních fondů.

Jedním z posledních příkladů válečné propagandy v ruské kinematografii je celovečerní film Volací znak "Cestující", režiséra Ilji Kazankova. Film, natočený podle knihy publicisty a podporovatele války Alexandra Prochanova, zobrazuje události z roku 2015, ale jasně opakuje teze Kremlu o "cílech a záměrech NWO" – totální vojenské invazi na Ukrajinu.

S rozpočtem 351,7 milionu rublů, z nichž 246,2 milionu poskytl stát, měl film svou premiéru na výstavě "Rusko" ve VDNKh a následně byl uveden do kin. "Bylo tam mé dětství a mládí. A teď nepřítel," říká jeden z hrdinů, když střílí na ukrajinskou armádu. Další scéna ukazuje dítě se sovětskou vlajkou, jak čelí ukrajinskému tanku. Film, jak uvádí server Current Time, se soustředí na obraz hrdinství a loajality k Rusku, které je konfrontováno s nepřítelem, Ukrajinou.

Režisér Kazankov v rozhovoru pro Rossijskaja gazeta přirovnal svůj film k těm o Velké vlastenecké válce a zdůraznil, že nebude ukazovat žádné alternativní pohledy: "A teď by mělo být jasné: kde jsou naši a kde jsou nepřátelé." Filmový výběr herců, jako jsou Anton Šagin, Sergej Gorobčenko a další, kteří podporují válku na Ukrajině a navštěvují okupovaná území, zdůrazňuje ideologický záměr celého projektu.

Dalším příkladem je minisérie 20/22, která byla uvedena pouze pro tisk a hosty, než byla vysílána na Prvním kanálu. Seriál, natočený v Mariupolu, ukazuje ruské občany jako hrdiny, kteří přinášejí "ruský svět" na Ukrajinu, zatímco "Azovité" jsou zobrazeni jako zlí. Režisér Andrej Simonov, který se předtím specializoval na melodramata, přiznal, že se rozhodl natočit seriál kvůli důležitosti okamžiku: "Ať se nám z vizuálního hlediska daří jakkoliv, Avatara v tomto ohledu nepřekonáme, nic, to je jasné."

Podle několika zdrojů z ruského filmového průmyslu je nyní hlavním kritériem pro schválení filmů zaměřených na válku "reflexe tezí speciální vojenské operace" v souladu s oficiálními názory Kremlu. Vydělení milionů rublů na takové projekty ukazuje, že válka se stává nejen politickým nástrojem, ale i nástrojem propagandy, který zasahuje do umění.

Režisér Vitalij Manskij varuje před tímto procesem: "Tito kurátoři tento proces bedlivě sledují a sestavují seznamy toho, koho je třeba chytit, podplatit, osladit, aby mohli začít pracovat na úkolech, které jim byly přiděleny."

Po začátku války byli mnozí známí ruští režiséři a herci, kteří nesouhlasili s válkou, nuceni opustit Rusko. Ti, kteří zůstali a podpořili ruskou propagandu, se podle Manskyho stali "stoprocentními komplici" v ospravedlňování války a smrti statisíců lidí.

Stalo se
Novinky
Kreml

Proč Rusko uznalo Taliban: Zájmy převážily nad ideologií

Rozhodnutí Moskvy oficiálně uznat vládu Talibanu v Afghánistánu, oznámené počátkem července, nepřišlo náhodou. Nešlo o ideologické gesto, ale o promyšlený geopolitický tah, jehož cílem je posílit ruský vliv ve střední a jižní Asii, oslabit postavení Západu a přispět ke stabilizaci regionu ohrožovaného extremismem, míní expert na zahraniční politiku Eldar Mamedov.

Počasí
Ilustrační foto

Závislost světa na fosilních palivech: Jak přesvědčit autoritářské režimy, že extrémní počasí není výmysl?

Svět se nadále potýká s klimatickou krizí, ale klíčová otázka zní: jak přesvědčit autoritářské režimy, aby se do boje proti změně klimatu zapojily? Většina světových emisí skleníkových plynů dnes totiž pochází z nedemokratických zemí – a právě tyto státy, mezi které patří například Čína, Rusko, Írán nebo Saúdská Arábie, často zároveň patří mezi největší vývozce ropy a plynu.

Novinky
Komentář
Robert Fico (Smer)

Fico držel Evropu v šachu kvůli vlastnímu zisku. Zapomíná, jak moc Slovensko díky členství v EU profituje

Schválení 18. sankčního balíku EU proti Rusku odblokoval až obrat slovenské vlády, kterou k tomu dotlačily energetické záruky. Premiér Robert Fico se přitom dál prezentuje jako obránce národních zájmů, ve skutečnosti však svým lavírováním podkopává evropskou jednotu a nahrává autoritářům. Slovensko ale nemůže dlouhodobě stát jednou nohou v Bruselu a druhou v Moskvě.

Počasí
Ilustrační foto

Počasí může způsobit zhroucení společnosti. Afrika je na pokraji hladomoru, Evropa čelí rekordním ztrátám

Desítky milionů lidí na celém světě se ocitají v bezprostředním ohrožení života kvůli stále častějším a ničivějším obdobím sucha. Nová mezinárodní zpráva upozorňuje, že kombinace klimatických změn a špatného hospodaření s vodními zdroji vede k dramatickému zhoršování humanitární situace.