Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle informací z několika zdrojů chystá přijmout mimořádně luxusní letoun Boeing 747-8 jako dar od katarské královské rodiny. Letadlo, známé pod přezdívkou „létající palác“, má být okamžitě připraveno k využití jako dočasný prezidentský letoun Air Force One. Po skončení Trumpova druhého funkčního období má být vlastnictví stroje převedeno na nadaci jeho prezidentské knihovny.
Oficiální oznámení o přijetí daru se očekává během příštího týdne, kdy prezident Trump navštíví Katar – půjde o jeho první zahraniční cestu v druhém funkčním období. Trump si letoun osobně prohlédl letos v únoru na letišti ve West Palm Beach na Floridě, kde byl dočasně zaparkován.
Letadlo je 13 let staré a původně šlo o soukromý tryskáč. Po přestavbě a vybavení bezpečnostní a komunikační technikou podle standardů amerického letectva bude letoun využíván prezidentem USA. Po roce 2028 – tedy ještě před odchodem Trumpa z úřadu – má být stroj oficiálně převeden na nadaci Trumpovy prezidentské knihovny. Náklady na převoz i přestavbu pokryje americké letectvo.
Odhadovaná hodnota daru přesahuje 400 milionů dolarů – bez započítání dodatečného vybavení a zabezpečení, které bude muset letoun ještě obdržet. Vzhledem k jeho luxusní výbavě se jedná o pravděpodobně nejhodnotnější dar, jaký kdy Spojené státy od cizího státu dostaly.
Tato neobvyklá – a v historii Spojených států bezprecedentní – dohoda okamžitě vyvolala otázky, zda je takový dar vůbec legální. Zdroje ABC News však uvedly, že právníci z Bílého domu i ministerstva spravedlnosti připravili právní analýzu pro ministra obrany Peta Hegsetha, která tvrdí, že takové přijetí daru je legální a neporušuje zákony o úplatcích ani tzv. emoluments clause americké ústavy, která zakazuje přijímání darů od zahraničních vládníků.
Podle informací ABC News dospěla generální prokurátorka Pam Bondiová a hlavní právník Bílého domu David Warrington k závěru, že darování letounu je právně přípustné za předpokladu, že bude vlastnictví převedeno na nezávislou nadaci a nebude vázáno na žádný konkrétní úkon ze strany Trumpovy administrativy.
Stroj bude nejdříve převzat americkým letectvem, které ho přestaví do podoby vhodné pro přepravu prezidenta. Přestavbou byl podle deníku Wall Street Journal pověřen letecký dodavatel L3Harris.
Současné prezidentské letouny Air Force One – dvě stárnoucí Boeings 747-200 – slouží už od roku 1990. Nové stroje měly být podle původního plánu připraveny do roku 2029, ale vývoj a výroba se zpožďují. Prezident Trump dlouhodobě vyjadřuje nespokojenost s tímto průběhem a osobně pověřil Elona Muska, aby s Boeingem a letectvem pracoval na urychlení projektu. Přestože se plánovaný termín nyní posunul na rok 2027, Trump trvá na tom, že chce nový letoun ještě letos.
Podle Bílého domu a ministerstva spravedlnosti nedochází k porušení zákonů, protože letadlo není darováno přímo Trumpovi jako jednotlivci, ale nejprve armádě a později nadaci jeho prezidentské knihovny. Bílý dům, ministerstvo spravedlnosti ani katarská ambasáda zatím na žádosti ABC News o komentář nereagovali.
Americký prezident Donald Trump ostře vyzval Ukrajinu a Rusko k okamžitému zahájení přímých mírových rozhovorů. Ve svém příspěvku na platformě Truth Social Trump podpořil návrh ruského prezidenta Vladimira Putina uspořádat jednání v Turecku – a to i přesto, že Moskva dosud odmítala západní návrh na bezpodmínečné příměří. Podle Trumpa by Ukrajina měla s nabídkou okamžitě souhlasit, protože by rozhovory mohly ukázat, zda je dosažení míru vůbec možné. Pokud by se to nepodařilo, západní země by podle něj měly alespoň jasno, jak dále postupovat.
Zpráva investigativní novinářky Lilie Japarovové pro server Meduza odhaluje nelítostnou realitu ruských vojáků i civilistů, kteří ve snaze vyhnout se účasti na válce na Ukrajině utrácejí statisíce rublů, riskují zdraví nebo dokonce život. Od podplacených lékařů přes simulované nemoci až po černý trh s falešnými dokumenty – metody, jak se vyhnout vojenské službě, jsou četné, ale čím dál nákladnější a nebezpečnější.
Max Tegmark, fyzik a přední zastánce bezpečnosti umělé inteligence, přichází s vážným varováním: technologické firmy vyvíjející superinteligentní AI musí začít přistupovat k vyhodnocování rizik stejně zodpovědně, jako to učinili vědci před prvním testem atomové bomby. Jinak podle něj hrozí, že se vývoj vymkne kontrole a lidstvo se ocitne tváří v tvář existenční hrozbě, na kterou nebude připraveno.
Spojené státy a Čína oznámily výrazné uvolnění napětí v obchodní válce: po víkendových jednáních ve Švýcarsku obě mocnosti přistoupily na 90denní snížení cel, a to o pozoruhodných 115 %. Dohoda znamená zásadní obrat ve vyhroceném obchodním konfliktu, který naplno propukl minulý měsíc.
Ve městečku Serrinha dos Pintos na severovýchodě Brazílie, kde žije méně než 5 000 obyvatel, dlouhá léta nikdo netušil, proč tolik dětí ztrácí schopnost chodit. Až do příchodu bioložky a genetičky Silvany Santos. Ta před více než dvaceti lety odhalila neznámé genetické onemocnění, které dostalo název Spoan syndrom, píše BBC.
Odraz vůči americkému stylu politiky typu MAGA přispěl k volebním vítězstvím levostředových stran v Kanadě a Austrálii – a to paradoxně právě díky osobě Donalda Trumpa. Zatímco Mark Carney v Kanadě a Anthony Albanese v Austrálii využili jeho neoblíbenosti jako zbraně, konzervativní kandidáti, kteří se k americkému prezidentovi hlásili, na to doplatili.
S rostoucím napětím kolem íránského jaderného programu a po prohlášení prezidenta Trumpa, že íránské centrifugy „buď vybuchnou v rámci dohody, nebo bez ní“, se zvyšuje pravděpodobnost vojenského útoku na Írán. Vyvstává tedy otázka: pokud selžou jednání v Ománu, na co by mohly Spojené státy nebo Izrael zaútočit? Byly by cílem pouze centrifugy, nebo i velká jaderná elektrárna v Búšehru?
Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.
Americký viceprezident JD Vance se odmítl nechat zatáhnout do politického konfliktu s nově zvoleným papežem Leo XIV., dříve kardinálem Robertem Prevostem, navzdory tomu, že se na sociálních sítích začaly objevovat ostře kritické příspěvky podepsané jeho jménem, které přímo útočily na imigrační politiku administrativy Donalda Trumpa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se 15. května vydá do Turecka, kde je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. „Nemá smysl prodlužovat zabíjení. Ve čtvrtek budu v Turecku čekat na Putina,“ prohlásil Zelenskyj s tím, že přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní nevyhnutelné.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle informací z několika zdrojů chystá přijmout mimořádně luxusní letoun Boeing 747-8 jako dar od katarské královské rodiny. Letadlo, známé pod přezdívkou „létající palác“, má být okamžitě připraveno k využití jako dočasný prezidentský letoun Air Force One. Po skončení Trumpova druhého funkčního období má být vlastnictví stroje převedeno na nadaci jeho prezidentské knihovny.
Charlie Hopkins, dnes třiadevadesátiletý důchodce žijící na Floridě, si i po více než šedesáti letech živě vybavuje ticho, které ho obklopovalo v noci, když ležel na úzké pryčně ve své cele v Alcatrazu. "Bylo to smrtelné ticho, které narušoval jen pískot lodních sirén. To byl osamělý zvuk," říká s odkazem na slavnou píseň Hanka Williamse “I’m So Lonesome I Could Cry”.