Spojené státy přestávají mít přehled o některých ze svých nejzávažnějších zdravotních hrozeb. Tisíce pracovníků v oblasti veřejného zdraví přišly o práci v důsledku rozsáhlých škrtů ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho Jr. Následkem toho byl pozastaven sběr dat o HIV, rakovině, potratech, násilí na ženách i chemických otravách – tedy o klíčových ukazatelích, které po desetiletí sloužily vládním strategiím v oblasti prevence, léčby i legislativy.
Týmy, které zajišťovaly sledování případů přenosu HIV z matky na dítě, rezistence kapavky na antibiotika, úmrtí v důsledku alkoholu či kontaminace olovem, byly zrušeny. Podobný osud potkal i projekty sledující rakovinu u hasičů nebo bezpečnost asistované reprodukce.
Podle odborníků i bývalých zaměstnanců tak Spojené státy “letí naslepo” a ztrácí schopnost vyhodnocovat, zda jsou vládní zásahy efektivní, a zda se některé problémy zhoršují nebo zlepšují. „Bez důkladných dat nelze přesně zjistit, jestli skutečně zlepšujeme zdravotní stav Američanů,“ uvedl bývalý hlavní hygienik Jerome Adams, který sloužil ve vládě Donalda Trumpa.
Zvlášť problematické je, že nikdo z propuštěných nedostal možnost svou práci předat či vyškolit náhradu. Někteří zaměstnanci dostali sice administrativní dovolenou, ale bez jakékoli informace, zda se budou moci vrátit. „Bylo to, jako kdyby někdo přes noc vypnul vypínač,“ uvedla pro Politico anonymně jedna z pracovnic CDC, která se zabývala sledováním zdraví matek a dětí.
Zrušen byl například i jediný americký laboratorní tým schopný identifikovat nové kmeny tzv. superkapavky, na kterou nezabírá většina dostupných antibiotik. Tato infekce byla loni zařazena mezi „naléhavé zdravotní hrozby“ a její monitorování je nyní prakticky znemožněno.
Došlo rovněž ke zrušení programu, který sledoval úspěšnost IVF léčby v jednotlivých klinikách, přestože prezident Donald Trump letos podepsal výkonný příkaz podporující dostupnost asistované reprodukce. Bez sběru dat zůstávají pacienti bez zásadních informací o účinnosti a bezpečnosti konkrétních metod či poskytovatelů péče.
Nejtvrději však dopadly škrty na monitorování HIV. Zrušena byla celá větev CDC zaměřená na behaviorální a klinický výzkum v této oblasti. Přitom právě tato data pomáhala cílit prevenci, zjišťovat, kolik lidí s HIV není léčeno nebo jaké programy testování jsou nejúčinnější. „Pokud nevíme, co lidi ohrožuje, nedokážeme jim pomoci,“ uvedla jedna z postižených pracovnic CDC.
Problémy se dotkly i oblasti reprodukčního zdraví. Přestože republikáni dlouhodobě požadují více údajů o potratech, tým CDC, který tato čísla sbíral po půl století, byl zcela zlikvidován. Jeho členové přitom právě dokončovali analýzu prvního roku po zrušení rozsudku Roe vs. Wade, která mohla nabídnout cenný vhled do dopadů zákazů potratů v jednotlivých státech.
Výrazně byla oslabena také schopnost federálních institucí sledovat příčiny úmrtí nebo násilí. Systémy WISQARS a WONDER, klíčové databáze pro mapování úrazů a epidemií, nyní nemá kdo spravovat. „Rozpojil se přímý řetězec mezi federálními daty a tím, co se děje v jednotlivých státech. To je zásadní problém,“ řekla ředitelka veřejně zdravotnické aliance Safe States Alliance.
V ohrožení je i národní registr rakoviny u hasičů, který měl odhalit souvislosti mezi povoláním a zvýšeným výskytem nádorových onemocnění. Dokonce i web pro sběr dat od jednotlivých hasičů nyní ukazuje chybovou stránku.
Kritici upozorňují, že Kennedyho rétorika o „radikální transparentnosti“ je v přímém rozporu s realitou. Ačkoli ministr tvrdí, že Američané budou mít přístup k více informacím, současná situace směřuje k tomu, že čerstvá data nebudou vůbec vznikat nebo zůstanou nepřístupná.
„Předstírá se, že jde o zefektivnění byrokracie, ale ve skutečnosti to zničilo desítky let kontinuální práce a výzkumu,“ shrnuje atmosféru v amerických zdravotnických kruzích další z propuštěných zaměstnanců. Zdá se, že zdraví Američanů – od hasičů po novopečené matky – bude mít v příštích letech méně informací a více otazníků.
Ve Spojených státech se opět rozhořela debata o tom, kdo byl nejhorším prezidentem v historii země. V nově zveřejněném přehledu pěti nejhorších hlav státu, který zveřejnil portál The National Interest, překvapivě nefigurují žádní současní nebo nedávní prezidenti, jako Donald Trump nebo Joe Biden. Místo toho odborníci varují, že skutečné historické selhání lze najít u jiných mužů, jejichž rozhodnutí přispěla k občanské válce, úpadku ekonomiky nebo rozkladu ústavních principů.
Zatímco svět dál předstírá normalitu a diplomaté pečlivě váží slova, realita je možná mnohem temnější. Konflikty dnes zuří na všech kontinentech kromě Antarktidy, starý řád se rozpadá a nové mocnosti si bez ostychu nárokují svůj prostor. Mluvíme o tom, co přijde, ale možná už jsme uprostřed toho, čeho se nejvíc obáváme. Třetí světová válka se možná už dávno vede, jen v roztříštěné, nepřiznané a hybridní podobě.
Nejnovější vědecký výzkum přináší znepokojivé zprávy o budoucnosti ikonických obyvatel Antarktidy – císařských tučňáků. Tito majestátní ptáci, kteří si své životy už milion let přizpůsobovali extrémním podmínkám nejchladnějšího kontinentu světa, se nyní kvůli změně klimatu ocitají na pokraji existenční krize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu ostře obvinil některé západní firmy, že i přes platný sankční režim nadále dodávají Rusku zařízení a technologie, které Kreml využívá při výrobě vojenské techniky. Podle jeho slov má Ukrajina k dispozici konkrétní důkazy o těchto dodávkách a již je předala partnerským státům. Vyzval rovněž k přijetí tvrdých sankcí vůči firmám, které se na těchto aktivitách podílejí.
Ruská armáda úmyslně manipuluje s těly padlých vojáků, aby skryla skutečný rozsah svých ztrát. Tvrdí to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během tiskové konference v Kyjevě obvinil Moskvu z toho, že některá těla vrací Ukrajině s tím, že jde o padlé Ukrajince – přestože jde ve skutečnosti o ruské vojáky.
Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.
Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.
Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.
Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.
V roce 2026 má začít fungovat nový mezinárodní zvláštní tribunál, jehož cílem bude vyšetřování a případné potrestání ruské agrese vůči Ukrajině z roku 2022. Jeho zřízení letos potvrdily Evropská unie, Rada Evropy, Ukrajina a další státy tvořící mezinárodní koalici. Vznik tohoto orgánu je vnímán jako historický krok směrem k mezinárodní spravedlnosti, otázkou však zůstává, zda bude skutečně účinný.
Italský ministr obrany Guido Crosetto vzbudil pozornost mezinárodního společenství svými ostrými výroky na adresu Severoatlantické aliance (NATO), kterou označil za organizaci, jež „v současné podobě nemá důvod k existenci“. Jeho komentáře přicházejí jen několik dní před očekávaným summitem NATO v Haagu, který se uskuteční příští týden.