Lékaři jedou naslepo. Kennedyho škrty dopadly na zdravotnictví jako kladivo

Robert F. Kennedy jr.
Robert F. Kennedy jr., foto: Wikipedia Common
Klára Marková 13. dubna 2025 18:24
Sdílej:

Spojené státy přestávají mít přehled o některých ze svých nejzávažnějších zdravotních hrozeb. Tisíce pracovníků v oblasti veřejného zdraví přišly o práci v důsledku rozsáhlých škrtů ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho Jr. Následkem toho byl pozastaven sběr dat o HIV, rakovině, potratech, násilí na ženách i chemických otravách – tedy o klíčových ukazatelích, které po desetiletí sloužily vládním strategiím v oblasti prevence, léčby i legislativy.

Týmy, které zajišťovaly sledování případů přenosu HIV z matky na dítě, rezistence kapavky na antibiotika, úmrtí v důsledku alkoholu či kontaminace olovem, byly zrušeny. Podobný osud potkal i projekty sledující rakovinu u hasičů nebo bezpečnost asistované reprodukce.

Podle odborníků i bývalých zaměstnanců tak Spojené státy “letí naslepo” a ztrácí schopnost vyhodnocovat, zda jsou vládní zásahy efektivní, a zda se některé problémy zhoršují nebo zlepšují. „Bez důkladných dat nelze přesně zjistit, jestli skutečně zlepšujeme zdravotní stav Američanů,“ uvedl bývalý hlavní hygienik Jerome Adams, který sloužil ve vládě Donalda Trumpa.

Zvlášť problematické je, že nikdo z propuštěných nedostal možnost svou práci předat či vyškolit náhradu. Někteří zaměstnanci dostali sice administrativní dovolenou, ale bez jakékoli informace, zda se budou moci vrátit. „Bylo to, jako kdyby někdo přes noc vypnul vypínač,“ uvedla pro Politico anonymně jedna z pracovnic CDC, která se zabývala sledováním zdraví matek a dětí.

Zrušen byl například i jediný americký laboratorní tým schopný identifikovat nové kmeny tzv. superkapavky, na kterou nezabírá většina dostupných antibiotik. Tato infekce byla loni zařazena mezi „naléhavé zdravotní hrozby“ a její monitorování je nyní prakticky znemožněno.

Došlo rovněž ke zrušení programu, který sledoval úspěšnost IVF léčby v jednotlivých klinikách, přestože prezident Donald Trump letos podepsal výkonný příkaz podporující dostupnost asistované reprodukce. Bez sběru dat zůstávají pacienti bez zásadních informací o účinnosti a bezpečnosti konkrétních metod či poskytovatelů péče.

Nejtvrději však dopadly škrty na monitorování HIV. Zrušena byla celá větev CDC zaměřená na behaviorální a klinický výzkum v této oblasti. Přitom právě tato data pomáhala cílit prevenci, zjišťovat, kolik lidí s HIV není léčeno nebo jaké programy testování jsou nejúčinnější. „Pokud nevíme, co lidi ohrožuje, nedokážeme jim pomoci,“ uvedla jedna z postižených pracovnic CDC.

Problémy se dotkly i oblasti reprodukčního zdraví. Přestože republikáni dlouhodobě požadují více údajů o potratech, tým CDC, který tato čísla sbíral po půl století, byl zcela zlikvidován. Jeho členové přitom právě dokončovali analýzu prvního roku po zrušení rozsudku Roe vs. Wade, která mohla nabídnout cenný vhled do dopadů zákazů potratů v jednotlivých státech.

Výrazně byla oslabena také schopnost federálních institucí sledovat příčiny úmrtí nebo násilí. Systémy WISQARS a WONDER, klíčové databáze pro mapování úrazů a epidemií, nyní nemá kdo spravovat. „Rozpojil se přímý řetězec mezi federálními daty a tím, co se děje v jednotlivých státech. To je zásadní problém,“ řekla ředitelka veřejně zdravotnické aliance Safe States Alliance.

V ohrožení je i národní registr rakoviny u hasičů, který měl odhalit souvislosti mezi povoláním a zvýšeným výskytem nádorových onemocnění. Dokonce i web pro sběr dat od jednotlivých hasičů nyní ukazuje chybovou stránku.

Kritici upozorňují, že Kennedyho rétorika o „radikální transparentnosti“ je v přímém rozporu s realitou. Ačkoli ministr tvrdí, že Američané budou mít přístup k více informacím, současná situace směřuje k tomu, že čerstvá data nebudou vůbec vznikat nebo zůstanou nepřístupná.

„Předstírá se, že jde o zefektivnění byrokracie, ale ve skutečnosti to zničilo desítky let kontinuální práce a výzkumu,“ shrnuje atmosféru v amerických zdravotnických kruzích další z propuštěných zaměstnanců. Zdá se, že zdraví Američanů – od hasičů po novopečené matky – bude mít v příštích letech méně informací a více otazníků. 

Stalo se
Novinky
Donald Trump

Pákistán nominuje Trumpa na Nobelovu cenu

Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.

Novinky
Donald Trump

Jak Trump dospěl k odkladu útoku na Írán? Tentokrát se možná nerozhodoval z placu

Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.

Počasí
Ilustrační foto

Jak moc se počasí skutečně zhoršuje? Nová data překvapila i vědce

Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.

Celebrity
Jiřina Bohdalová

Herečka Jiřina Bohdalová je V NEMOCNICI! Lékaři ji museli operovat!

Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.