Spojené státy přestávají mít přehled o některých ze svých nejzávažnějších zdravotních hrozeb. Tisíce pracovníků v oblasti veřejného zdraví přišly o práci v důsledku rozsáhlých škrtů ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho Jr. Následkem toho byl pozastaven sběr dat o HIV, rakovině, potratech, násilí na ženách i chemických otravách – tedy o klíčových ukazatelích, které po desetiletí sloužily vládním strategiím v oblasti prevence, léčby i legislativy.
Týmy, které zajišťovaly sledování případů přenosu HIV z matky na dítě, rezistence kapavky na antibiotika, úmrtí v důsledku alkoholu či kontaminace olovem, byly zrušeny. Podobný osud potkal i projekty sledující rakovinu u hasičů nebo bezpečnost asistované reprodukce.
Podle odborníků i bývalých zaměstnanců tak Spojené státy “letí naslepo” a ztrácí schopnost vyhodnocovat, zda jsou vládní zásahy efektivní, a zda se některé problémy zhoršují nebo zlepšují. „Bez důkladných dat nelze přesně zjistit, jestli skutečně zlepšujeme zdravotní stav Američanů,“ uvedl bývalý hlavní hygienik Jerome Adams, který sloužil ve vládě Donalda Trumpa.
Zvlášť problematické je, že nikdo z propuštěných nedostal možnost svou práci předat či vyškolit náhradu. Někteří zaměstnanci dostali sice administrativní dovolenou, ale bez jakékoli informace, zda se budou moci vrátit. „Bylo to, jako kdyby někdo přes noc vypnul vypínač,“ uvedla pro Politico anonymně jedna z pracovnic CDC, která se zabývala sledováním zdraví matek a dětí.
Zrušen byl například i jediný americký laboratorní tým schopný identifikovat nové kmeny tzv. superkapavky, na kterou nezabírá většina dostupných antibiotik. Tato infekce byla loni zařazena mezi „naléhavé zdravotní hrozby“ a její monitorování je nyní prakticky znemožněno.
Došlo rovněž ke zrušení programu, který sledoval úspěšnost IVF léčby v jednotlivých klinikách, přestože prezident Donald Trump letos podepsal výkonný příkaz podporující dostupnost asistované reprodukce. Bez sběru dat zůstávají pacienti bez zásadních informací o účinnosti a bezpečnosti konkrétních metod či poskytovatelů péče.
Nejtvrději však dopadly škrty na monitorování HIV. Zrušena byla celá větev CDC zaměřená na behaviorální a klinický výzkum v této oblasti. Přitom právě tato data pomáhala cílit prevenci, zjišťovat, kolik lidí s HIV není léčeno nebo jaké programy testování jsou nejúčinnější. „Pokud nevíme, co lidi ohrožuje, nedokážeme jim pomoci,“ uvedla jedna z postižených pracovnic CDC.
Problémy se dotkly i oblasti reprodukčního zdraví. Přestože republikáni dlouhodobě požadují více údajů o potratech, tým CDC, který tato čísla sbíral po půl století, byl zcela zlikvidován. Jeho členové přitom právě dokončovali analýzu prvního roku po zrušení rozsudku Roe vs. Wade, která mohla nabídnout cenný vhled do dopadů zákazů potratů v jednotlivých státech.
Výrazně byla oslabena také schopnost federálních institucí sledovat příčiny úmrtí nebo násilí. Systémy WISQARS a WONDER, klíčové databáze pro mapování úrazů a epidemií, nyní nemá kdo spravovat. „Rozpojil se přímý řetězec mezi federálními daty a tím, co se děje v jednotlivých státech. To je zásadní problém,“ řekla ředitelka veřejně zdravotnické aliance Safe States Alliance.
V ohrožení je i národní registr rakoviny u hasičů, který měl odhalit souvislosti mezi povoláním a zvýšeným výskytem nádorových onemocnění. Dokonce i web pro sběr dat od jednotlivých hasičů nyní ukazuje chybovou stránku.
Kritici upozorňují, že Kennedyho rétorika o „radikální transparentnosti“ je v přímém rozporu s realitou. Ačkoli ministr tvrdí, že Američané budou mít přístup k více informacím, současná situace směřuje k tomu, že čerstvá data nebudou vůbec vznikat nebo zůstanou nepřístupná.
„Předstírá se, že jde o zefektivnění byrokracie, ale ve skutečnosti to zničilo desítky let kontinuální práce a výzkumu,“ shrnuje atmosféru v amerických zdravotnických kruzích další z propuštěných zaměstnanců. Zdá se, že zdraví Američanů – od hasičů po novopečené matky – bude mít v příštích letech méně informací a více otazníků.
Na první pohled je Machias Seal Island jen bezvýznamný bod na mapě Severní Ameriky. Tato mlhavá a neobydlená skála, která leží v oblasti známé jako „šedá zóna“, však symbolizuje vzácný mezinárodní spor mezi dlouholetými spojenci – Spojenými státy a Kanadou. Spor se netýká jen vlastnictví tohoto ostrůvku, ale především práv k rybolovu ve vodách plných cenných humrů.
Poslední desítky minut zbývají do začátku posledního rozloučení s Annou Slováčkovou. Přípravy na smuteční obřad tak vrcholí. Do kostela už dorazilo to nejpodstatnější.
Robert F. Kennedy mladší, současný ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států, oznámil zahájení rozsáhlého výzkumu, který má do září určit příčinu autismu. Tento krok však vyvolal značné obavy mezi vědeckou komunitou i organizacemi zabývajícími se autismem. Mnozí se totiž obávají, že Kennedy svým přístupem oživuje již dávno vyvrácené teorie o souvislosti mezi očkováním a vznikem této vývojové poruchy.
Americký prezident Donald Trump se tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho žádosti o nákup deseti amerických protiraketových systémů Patriot. V rozhovoru pro stanici CBS News, odvysílaném v neděli, Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena tyto systémy koupit za přibližně 15 miliard dolarů. Trump na to v pondělí reagoval během společné tiskové konference se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem.
Česko se v úterý loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Není proto divu, že její památku chtějí uctít i takové osobnosti jako legendární zpěvačka Helena Vondráčková.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v pondělí oznámila zmrazení více než 2,2 miliardy dolarů ve federálních grantech a 60 milionů dolarů ve smluvních prostředcích pro Harvardovu univerzitu. Krok přichází poté, co vedení prestižní instituce odmítlo splnit vládní požadavky na omezení studentského aktivismu a změnu politiky diverzity. Podle vlády jde o sedmý případ, kdy byla některé z elitních amerických univerzit – šest z nich z Ivy League – zablokována federální podpora kvůli neochotě přizpůsobit se politické linii prezidenta.
Těžkou úlohu měla v posledních dnech rodina Anny Slováčkové. Zatímco se vyrovnávala s jejím odchodem, musela organizovat poslední rozloučení. To si z velké části naplánovala sama zesnulá. Proč vznikl spor mezi členy rodiny?
Dvě nové vědecké studie zveřejněné v odborném časopise Environmental Science & Technology přinášejí znepokojující zjištění o tom, jak matrace a ložní prádlo pro děti mohou emitovat toxické chemikálie přímo do prostředí, kde malé děti tráví značnou část svého života – tedy do jejich postýlek. Studie zjistily, že právě matrace, které jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let, uvolňují látky spojované s poruchami vývoje, hormonálními problémy a dalšími zdravotními riziky.
Šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá připustit, že právě Rusko brzdí veškeré snahy o ukončení války na Ukrajině, kterou samo rozpoutalo. V posledních dnech obrátil svou rétoriku proti Kyjevu, když ho obvinil ze zahájení konfliktu. Jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff pak přilil olej do ohně návrhem, aby byla Ukrajina rozdělena mezi Francii, Británii – a Rusko, které dokonce označil za spojence.
Odtajněný dokument americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) rozvířil veřejnost i odborníky na záhady. Zpráva, která původně pochází z archivu KGB, popisuje děsivý incident, během něhož se skupina sovětských vojáků údajně setkala s mimozemšťany – a následky byly naprosto nečekané. Podle svědectví dvou přeživších bylo až 23 jejich spolubojovníků „proměněno v kámen“ po zásahu neznámou zbraní mimozemského původu, uvedl server Mirror.
Česko řeší příběh Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK. Šimůnková si o víkendu vzala život. Známá byla tím, že po tragédii kritizovala policisty a politiky. Terč udělala i z ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se dnes rozloučí s Annou Slováčkovou, která zemřela předminulou neděli ve věku 29 let po statečném boji s vážnou nemocí. Veřejnost nebude mít možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Jak bude smuteční obřad vypadat?