Papež František, který zemřel ve věku 88 let, vedl 1,4 miliardy katolíků po celém světě a je považován za nástupce svatého Petra. Po jeho smrti bude svolán konkláve – tajné shromáždění kardinálů, které zvolí nového papeže.
Úmrtí bylo tradičně potvrzeno vedoucím vatikánského zdravotního oddělení a kardinálem komořím, Kevinem Josephem Farrellem. Papežovo tělo bylo přeneseno do kaple, kde proběhla soukromá ceremonie, a bylo uloženo do jedné rakve, což je odklon od tradice tří rakví.
Papež František v roce 2024 výrazně zjednodušil pohřební obřady – nebude tak probíhat soukromá prohlídka pro kardinály a veřejnost bude moci vzdát úctu v bazilice sv. Petra. Tělo bude vystaveno v rakvi položené přímo na zemi, bez tradičního podstavce.
Pohřební výbava zahrnuje pallium, shrnutí jeho pontifikátu zvané "rogito" a pytlíky s mincemi – stříbrnými, zlatými a měděnými – jejichž počet odpovídá letům jeho služby. František si vybral za své poslední místo odpočinku baziliku Panny Marie Větší v Římě, blízko nádraží Termini.
Pohřební obřady mají skončit čtyři až šest dní po jeho smrti. Následně komoří zapečetí papežův byt a před kardinály slavnostně zničí rybářský prsten, symbol papežské autority, čímž začne období sede vacante – doba, kdy je Svatý stolec bez papeže. A začne volba nového papeže.
Jak se volí papež?
Papež vede 1,4 miliardy katolíků po celém světě a je považován za nástupce svatého Petra. Po jeho smrti bude svolán konkláve – tajné shromáždění kardinálů, které zvolí nového papeže.
Volit mohou kardinálové mladší 80 let – aktuálně 135 osob, přičemž 108 jmenoval samotný František. To zvyšuje šance na volbu pokračovatele jeho progresivní vize, avšak výsledek je vždy nejistý.
Nejvíce kardinálů pochází tradičně z Evropy, ale vliv Asie v posledních letech roste – asijští kardinálové nyní tvoří téměř čtvrtinu elektorátu.
Kardinálové budou během konkláve bydlet v Domě sv. Marty a denně přecházet do Sixtinské kaple, kde probíhá hlasování v naprostém utajení. Přítomni jsou pouze vybraní lékaři, zpovědníci, obřadníci a servisní personál, všichni vázaní přísnou mlčenlivostí. Na místě nefunguje internet, všem je odebrán mobilní telefon a kardinálové nemají žádné spojení se světem.
Každý kardinál hlasuje tajně a svůj hlas vkládá do velké stříbrné urny. Hlasovací lístky jsou následně sečteny, navlečeny na nit a spáleny v peci. Výsledky voleb oznamuje kouř: černý signalizuje neúspěšné hlasování, bílý volbu nového papeže. Tento signál je doprovázen zvoněním zvonů, aby nedošlo k nedorozumění.
Pro zvolení je potřeba dvoutřetinové většiny. Pokud ani po 33 kolech nedojde k volbě, následuje souboj mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty.
Historicky trvaly konkláve několik dní – v posledních sto letech průměrně tři. Papež František i jeho předchůdce Benedikt XVI. byli zvoleni během dvou dnů.
Nový papež po zvolení přijme jméno, které zpravidla odkazuje na předchozí pontifikáty či církevní tradice. František si své jméno vybral na počest svatého Františka z Assisi, inspirován brazilským kardinálem Claudiem Hummesem.
Po volbě se nový papež odebere do "Pokoje slz", kde si poprvé oblékne papežský oděv – a to podle vlastního uvážení. František tehdy zvolil jednoduchou bílou sutanu místo slavnostní červené pláštěnky.
Následně se nový pontifik objeví na balkónu baziliky sv. Petra a pronese tradiční oznámení: "Annuntio vobis gaudium magnum... habemus papam!" – "Oznamuji vám radostnou zprávu... máme papeže!"
Kdo patří mezi favority?
Kardinál Pietro Parolin - Sedmdesátiletý státní sekretář Vatikánu je vnímán jako pragmatik a diplomat s vyváženým postojem, což z něj činí silného kandidáta.
Kardinál Péter Erdő - Dvaasedmdesátiletý maďarský kardinál zastupuje konzervativní křídlo církve. Je známý svou hlubokou zbožností a přísnými postoji.
Kardinál Luis Antonio Tagle - Šestašedesátiletý Filipínec je blízký liberálnímu směru papeže Františka a mohl by se stát prvním papežem z Asie.
Kardinál Matteo Zuppi - Italský kardinál a předseda Italské biskupské konference je známý mírovými misemi a otevřeností vůči LGBT komunitě.
Kardinál Raymond Leo Burke - Pětasedmdesátiletý Američan patří k výrazným představitelům tradicionalismu a je znám svou kritikou liberálních reforem.
Kardinál Peter Turkson - Šestasedmdesátiletý Ghaňan podporuje sociální spravedlnost, přesto v morálních otázkách zůstává konzervativní.
Kardinál Robert Sarah - Devětasedmdesátiletý kardinál z Guineje je známý svým konzervativním postojem a kritikou moderních církevních reforem.
Kardinál Marc Ouellet - Osmdesátiletý Kanaďan už nemůže volit, ale teoreticky zůstává kandidátem. Jeho pověst však poznamenalo obvinění ze sexuálního obtěžování.
Kardinál Vincent Nichols - Britský kardinál je vyrovnanou osobností a mohl by být kompromisním řešením v případě patové situace.
Společnost Paramount zažívá několik perných týdnů. Důvodem je rozhodnutí vyplatit Donaldu Trumpovi 16 milionů dolarů, namísto toho, aby se s ním soudila. Mnozí předpovídali, že by spor pravděpodobně vyhrála. K tomuto kroku došlo zrovna ve chvíli, kdy firma potřebovala schválení fúze za 8 miliard dolarů od federálních úřadů, což vyvolalo obrovský poprask.
Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.
Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.
Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.
V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.
Po intenzivních bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly Moravu, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naléhavou výstrahu před silnými bouřkami pro oblast Čech. Očekává se, že nepříznivé počasí zasáhne region v odpoledních a večerních hodinách během pátku i soboty.
Humanitární organizace tvrdě kritizují Evropskou unii za její nedostatečnou reakci na humanitární katastrofu v Gaze. Podle nich jsou výzvy k umožnění dodávek pomoci nedostatečné bez uplatnění tvrdších opatření vůči Izraeli, zejména sankcí.
Na 25. summitu EU–Čína v Pekingu byla podepsána důležitá klimatická dohoda, která byla považována za vzácné vítězství pro obě strany. Přesto, že se evropským lídrům podařilo dosáhnout společné shody v oblasti boje proti klimatickým změnám, zbytek jednání se ukázal jako neúspěšný.
Hulk Hogan, známá postava světa profesionálního wrestlingu a herec, zemřel ve věku 71 let. Podle informací jeho manažera, Chrise Vola, zemřel poté, co u něj došlo k srdeční zástavě, zatímco byl doma na Floridě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na platformě X oznámil, že Francie oficiálně uzná palestinský stát na zasedání Valného shromáždění OSN v září tohoto roku. Tato zpráva přichází v době, kdy humanitární krize v Gaze i politické napětí na Blízkém východě eskalují.
Arturo Suarez, čtyřiatřicetiletý Venezuelan, který nikdy nebyl trestán v žádné ze čtyř zemí, kde žil, byl přesto deportován Trumpovou administrativou do vysoce střežené věznice v Salvadoru. Podle jeho slov tam strávil čtyři měsíce pekla – plného bití, psychického teroru a nelidských podmínek.
Nejvyšší soud Ruské federace ve středu oficiálně zakázal údajné „Mezinárodní satanistické hnutí“ s odůvodněním, že představuje hrozbu pro tradiční náboženství. Tato organizace ale ve skutečnosti podle všeho vůbec neexistuje.