Česká veřejnost od středečního rána zpracovává smutnou zprávu. Ve věku 85 let zemřel uznávaný herec Alois Švehlík. Jeho odchod zasáhl například ministra kultury Martina Baxu či režiséra Jiřího Stracha.
"Odešel Alois Švehlík, výjimečný herec, charismatický hlas a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Jeho talent obohatil české divadlo, film i televizi," napsal ministr Baxa na sociální síti X a vyjmenoval některé úspěchy zesnulého herce. "Zůstane po něm nesmazatelná stopa," dodal člen vlády a vyjádřil upřímnou soustrast rodině a blízkým.
Podle režiséra Stracha byl Švehlík mimořádným hercem a skvělým chlapem. "Být s ním byla čirá radost, dotek pevnosti, nezlomnosti, víry, něhy a humoru. A tak jedna prosba za dar Lojzova života i talentu: Pane Bože, připrav v nebi jednu židli pro výjimečného muže. Zaslouží si ji," uvedl filmař.
Švehlíkova herecká kariéra začala v roce 1962 v Klatovech, odkud se přes Most, Olomouc a Liberec dostal do Městských divadel pražských, kde strávil 14 let. V roce 1988 se stal členem Národního divadla. Za své celoživotní mistrovství získal před čtyřmi lety cenu Thálie a loni byl uveden do Síně slávy Národního divadla.
Rodák z Pardubic se od 70. let objevoval také ve filmu a prosadil se i v dabingu díky svému charakteristickému hlasu. V českém znění propůjčil hlas hollywoodským hvězdám jako Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Burt Lancaster nebo Jack Nicholson. Od roku 2014 byl držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Dlouhá léta také vyučoval na DAMU.
Alois Švehlík byl od roku 1967 ženatý s ekonomkou Florentinou a měli spolu tři děti. Jeho syn David se vydal v otcových stopách a stal se hercem.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval evropské společnosti, aby dočasně pozastavily své investice v USA v reakci na nová cla uvalená administrativou Donalda Trumpa.
Duben přinese proměnlivé počasí s teplotami, které budou spíše průměrné nebo podprůměrné. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se Češi musí připravit na chladnější dny a častější srážky.
Agresivní obchodní politika šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zásadně promění globální digitální prostředí. Evropská unie a Čína se postaví do boje o technologickou nadvládu a americká opatření povedou k tomu, že se z inovací, původně spojených se spoluprací a pokrokem, stane nástroj globální konfrontace.
Německá automobilka Volkswagen plánuje zavést „dovozní poplatek“ na vozidla, která podléhají 25% clům uvaleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na interní sdělení prodejcům.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svá nová cla i na některé z nejodlehlejších míst na planetě – včetně neobydlených ostrovů obývaných pouze tučňáky.
Vláda České republiky dnes schválila mimořádná opatření s cílem zabránit zavlečení nebezpečné virové nákazy slintavky a kulhavky (SLAK) na své území. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů vybavených potřebnou technikou, kteří budou asistovat Státní veterinární správě (SVS). Opatření by mělo vstoupit v platnost již v nejbližších dnech.
Šéf Bílého domu Donald Trump zavedl proti dovozu z Evropské unie vysoká cla, která mohou vážně poškodit český export. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Zatímco Evropská unie chystá protiopatření, Česko hledá nové trhy a posiluje podporu firem i vlastní přítomnost ve Spojených státech.
Nová 25% cla na dovoz automobilů, která vstoupila v platnost, mohou výrazně ovlivnit americký automobilový průmysl. Američané se tak musí připravit na zdražení vozů, a to nejen těch dovážených, ale i těch vyráběných v USA.
V Bílém domě to podle The Guardian vypadalo jako ve studiu slavné televizní soutěže. Donald Trump, obklopený obřími tabulkami a skóre, představil svůj plán vzájemných cel. Hlavní cena? Globální obchodní válka.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim nejen na spojence, ale i na některé z nejchudších a nejzranitelnějších zemí světa. Mezi státy, na které dopadnou cla vyšší než 10 %, patří Demokratická republika Kongo (11 %), Madagaskar (47 %), Mosambik (16 %), Malawi (18 %) a Sýrie (41 %). Všechny tyto země patří mezi 26 nejchudších ekonomik světa a dohromady představují jen 0,5 % globálního hospodářského výkonu, přičemž v nich žije téměř 40 % světové populace žijící v extrémní chudobě.
Poslední rozloučení s charismatickým hercem Aloisem Švehlíkem nastane dva týdny po jeho smrti, která nastala včera po půlnoci. Informovalo o tom Národní divadlo, které rozloučení ve svých prostorách uspořádá.
Evropská unie se připravuje na protiopatření v reakci na rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zavést 20% cla na dovoz z EU. Tento krok označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku a varovala, že jeho dopady se projeví okamžitě.